Potrzeby finansowe mogą pojawić się w każdym przedsiębiorstwie. Martwisz się o przyszłość swojego biznesu? Jak temu zaradzić? Przecież dobra kondycja finansowa firmy to podstawa jej działania, funkcjonowania i rozwoju. Jakie możesz podjąć kroki by zapewnić swojej firmie poprawę płynności finansowej? Dobrym sposobem na poprawę funkcjonowania przedsiębiorstwa i poradzenie sobie z takimi chwilowymi problemami jest kredyt obrotowy dla firm.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Kredyt obrotowy jest kredytem bankowym przeznaczonym na finansowanie bieżącej działalności firmy, np. na pokrycie części kosztów zatrudnienia pracowników, kosztów administracyjnych, zakupu drobnego wyposażenia itp. Kredyty obrotowe pozwalają przedsiębiorstwu zapewnić płynność finansową, czyli umożliwiają regulowanie bieżących zobowiązań przy braku gotówki, która jest chwilowo zamrożona np. w należnościach od dłużników.
Kredyty obrotowe są zwykle udzielane na okres jednego roku, jednak umowę z bankiem można przedłużyć dwukrotnie, więc takie zobowiązanie można otrzymać praktycznie na 36 miesięcy. Udziela się także kredytów obrotowych finansujących działalność eksploatacyjną w okresie dłuższym, np. kredyty na zapasy sezonowe. Maksymalna kwota kredytu zależy od zdolności kredytowej danego przedsiębiorstwa, jego obrotów oraz oceny ryzyka.
Taki rodzaj zobowiązania może funkcjonować jako kredyt odnawialny albo jako kredyt nieodnawialny. Wielokrotnie jest tak, że środki z kredytu obrotowego dla firm to jeden ze sposobów na prowadzenie działalności w dobie kryzysu, tudzież chwilowych niepowodzeń.
Kredytobiorca może go wydać na dowolny cel – nie musi tłumaczyć bankowi, na jakie potrzeby firmy jest brane zobowiązanie. Można go wykorzystać m.in. na:
Kredyty obrotowe możemy podzielić na dwa rodzaje:
Warto też dodać, że wśród kredytów w rachunku istnieje kredyt rewolwingowy - umożliwia korzystanie wiele razy ze środków finansowych udostępnionych przez bank w ramach przyznanej kwoty.
Oprocentowanie kredytu obrotowego składa się ze stawki WIBOR oraz ustalanej indywidualnie dla każdego klienta marży (wyliczanej w oparciu o sytuację wnioskodawcy). Podczas wybierania oferty należy zwrócić uwagę na wysokość opłat stałych i jednorazowych oraz dowiedzieć się, czy bank przewiduje opłaty dodatkowe np. za wcześniejszą spłatę, przyznanie kredytu, rozpatrzenie wniosku czy prowizję od niewykorzystanej kwoty kredytu. Pozwoli nam to sprawdzić, ile będzie nas kosztował zaciągnięty kredyt.
Aby poznać szczegóły proponowanego kredytu obrotowego, należy złożyć wniosek i przeprowadzić negocjacje z bankiem. Większość banków umożliwia złożenie wniosku przez internet. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję warto jednak zapoznać się z jak największą liczbą ofert, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla twojej firmy. Pomocny może być również kalkulator wysokości kosztów związanych z kredytem dostępny na stronach internetowych każdego z banków lub kontakt ze swoim doradcą kredytowym.
Dodano: