Pożyczka pod zastaw nieruchomości czy kredyt gotówkowy?

Opublikowano: 27 Gru 2023 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Pożyczki hipoteczne

Mając kiepską sytuację finansową często, zwracamy się do banku po kredyt. Niestety nie wszyscy mają możliwość skorzystania z kredytu gotówkowego z wielu różnych powodów. Mamy wtedy jeszcze jedno rozwiązanie, które może nam pomoc rozwiązać kłopoty finansowe. Jest to pożyczka pod zastaw nieruchomości. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kto może uzyskać kredyt pod zastaw mieszkania,
  • czym różni się pożyczka od zobowiązania gotówkowego,
  • jakie są mocne i słabe strony pożyczki pod zastaw.
pożyczka pod zastaw czy kredyt

Kto może dostać pożyczkę hipoteczną?

O taki rodzaj finansowania może starać się osoba, która jest właścicielem nieruchomości. Jeśli nie posiada żadnej nieruchomości to wciąż, ma szanse na otrzymanie takiej pożyczki. Wystarczy, że znajdzie osobę, która posiada nieruchomość i ta zgodzi się, aby stanowiła zabezpieczenia zobowiązania. W większości wypadków musi zostać współkredytobiorcą. Zdolność na otrzymanie tej pożyczki mają również osoby o niskich dochodach. Może to być dla nich dobre rozwiązanie, gdy potrzebują dodatkowych środków.

Czym się różni pożyczka pod zastaw od kredytu hipotecznego?

Niejedna osoba niestety błędnie rozumuje, że zobowiązanie bankowe to jest kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania lub domu. Nie jest tak do końca. Taki kredyt zaciągany jest na zakup mieszkania, które jeszcze nie jest własnością klienta. Dopiero, kiedy klient stanie się właścicielem lokalu, to bank zabezpiecza hipoteką spłatę kredytu. Natomiast trzeba sobie zdawać sprawę z tego, czym jest pożyczka pod zastaw już należącej do wnioskodawcy nieruchomości.

W omawianym przez nas produkcie zastaw mieszkania własnościowego albo domu jest faktycznie zabezpieczeniem, ale instytucja finansująca nie narzuca klientowi celu. Faktycznie, tak pozyskanie pieniądze mogą służyć zakupowi innej nieruchomości, ale niekoniecznie. Często wartość nieruchomości -nowej, którą teoretycznie chcielibyśmy kupić - jest zbyt duża, toteż pieniądze z pożyczki pod zastaw przeznaczane są na inne cele. 

Czym różni się pożyczka pod zastaw nieruchomości od kredytu gotówkowego?

Pożyczka pod zastaw nieruchomości

Jest to pożyczka pod zastaw nieruchmości udzielana jest w oparciu o posiadaną nieruchomość. Możemy ją wykorzystać na dowolny cel. Okres kredytowania może być dłuższy niż w przypadku kredytu gotówkowego. Możemy starać się o większą kwotę kredytu, ponieważ możemy dostać kwotę nawet do 80% wartości naszej nieruchomości. Pożyczki pod zastaw nieruchomości posiadają niższe oprocentowanie od zwykłego kredytu. Podczas trwania pożyczki hipotecznej możesz korzystać ze swojej nieruchomości w dowolny sposób – nie ma ograniczeń. To samo dotyczy lokali firmowych, które mogą stanowić przedmiot zabezpieczenia.

Kredyt gotówkowy

Środki z kredytu gotówkowego mogą być przeznaczone na dowolny cel. Kwota i okres trwania takiego kredytu jest ustalany na podstawie informacji uzyskanych z raportu BIK i oceny naszej zdolności kredytowej. Bardzo często kredyt gotówkowy ma wyższe oprocentowanie niż pożyczka pod zastaw nieruchomości, jaką możemy otrzymać w banku. Jest to spowodowane faktem, że nie jest on dodatkowo zabezpieczony, niesie więc za sobą większe ryzyko dla banku.

Jakie dokumenty będą potrzebne, aby otrzymać kredyt gotówkowy albo pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

Poniżej przedstawiamy spis podstawowych dokumentów wymaganych przez bank do złożenia wniosku:

Kredyt gotówkowy:

  • dokumenty potwierdzający tożsamość,
  • wniosek kredytowy,
  • dokumenty potwierdzający uzyskiwany dochód. 

Pożyczka pod zastaw nieruchomości:

  • dokumenty potwierdzający tożsamość,
  • dokumenty, które zaświadczą o prawie własności do nieruchomości,
  • dokumenty potwierdzający uzyskiwany dochód (niektóre firmy pozabankowe ograniczają tą kategorię do minimum),
  • wniosek kredytowy. 

Co się dzieje, jeśli pożyczka nie jest spłacana?

Jeśli klient skorzystał z pożyczki pod zastaw nieruchomość i nie spłaca zaciągniętego zobowiązania, możliwa staje się egzekucja. Egzekucja nie odbywa się od razu po nie spłaceniu jednej raty. Dłużnik musi przez dłuższy czas nie spłacać pożyczki. Zanim dojdzie do tej sytuacji, musi być przeprowadzona standardowa procedura.

Pierwszy etapem jest wzywanie do zapłaty. To znaczy, że bank, który udzieli kredytu, dzwoni do klienta z przypomnieniem o spłacie zobowiązania, wysyła wiadomości sms. Na tym etapie bank daje szanse klientowi na uregulowanie swoich zaległości.

Gdy klient w dalszym ciągu nie spłaca swoich długów w drugim etapie bank, wypowiada umowę pożyczki. Określa datę, gdy nastąpi wypowiedzenie. Ciągle daje jeszcze szanse klientowi uregulować dług. Gdy nie ureguluje zadłużenia do dnia wypowiedzenia umowy, wypowiedzenie staje się rzeczywistością. 

W dalszych krokach po wypowiedzeniu umowy bank kieruje sprawę do sądu o uregulowanie należności.  W ostatnim etapie zazwyczaj występują dwie możliwości. Pierwsza: kredytobiorca ma sam sprzedać nieruchomość i spłacić zobowiązanie względem banku. Jeśli tego nie zrobi drugą opcją jest sprzedaż nieruchomości przez pożyczkodawcę na poczet uregulowania długu.

Wady i zalety pożyczki pod zastaw

Pożyczka pod zastaw ma swoje wady i zalety. Dużą zaletą jest możliwość otrzymania bardzo wysokiej kwoty pożyczki. Ma również niską stopę procentową. Dodatkowo możemy korzystać z zastawionej nieruchomości w sposób jakikolwiek tylko chcemy. Ograniczony będzie tylko fakt zbycia nieruchomości.

Wadą natomiast jest możliwość utraty naszej nieruchomości w przypadku nieregulowania swojego zobowiązania przez dłuższy czas. Utrata nieruchomości występuje w skrajnych przypadkach. Musimy mieć świadomości, że istnieje taka opcja ze strony banku, gdy nie będzie dotrzymywać spłaty zadłużenia. Ta pożyczka też ma swoje wady i zalety. Przed skorzystaniem z tej oferty dokładnie przeanalizujmy wszystkie jej parametry. I pamiętajmy, że bank jest instytucją finansową i nie jest powołany do obrotu nieruchomościami. Bankom zależy na udzielaniu kredytów, a nie uruchamianiu procedur związanych z egzekucją z nieruchomości.  

Dodano: 25.11.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top