Prezes NBP przed Trybunałem Stanu? Hołownia nie ma wątpliwości!

Opublikowano: 31 Maj 2024 Agnieszka Kłak 4 min. czytania

Kategoria: Blog finansowy

Prezes Adam Glapiński to postać, która wzbudza wiele kontrowersji. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że politycy z koalicji rządzącej mają negatywne ustosunkowanie do Glapińskiego. Szymon Hołownia poinformował o skierowaniu wniosku do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej w sprawie postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • o co oskarżany jest Adam Glapiński,
  • jak do sprawy odnosi się Marszałek Sejmu,
  • w jakim stopniu TS może ukarać prezesa NBP. 
trybunał

Koalicja rządząca chce widzieć Glapińskiego przed TS

Jeszcze w marcu 2024 r. posłowie reprezentujący rządową koalicję wysunęli wniosek o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Był to poważny krok w stronę oskarżenia prezesa Narodowego Banku Polskiego i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej. Wniosek o Trybunał Stanu zawiera aż osiem zarzutów naruszenia przez Glapińskiego przepisów Konstytucji oraz ustaw. Zgodnie z wymogiem prawnym wniosek taki musiał spełniać identyczne wymogi, jakie stosuje się wobec aktu oskarżenia. 

Adam Glapiński pełni funkcję prezesa NBP od 2016 roku. Głośno zrobiło się o nim pod koniec 2021 roku kiedy to RPP znacznie podwyższyła stopy procentowe, po poskutkowało gigantycznym wzrostem kosztów kredytów hipotecznych i gotówkowych. Obecnie krytyka prezesa NBP opiera się głównie na tym, że pomimo spadku inflacji stopy procentowe nadal są na dość wysokim poziomie. 

Co powiedział Szymon Hołownia?

Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia postanowił nadać sprawie bieg procedury sejmowej i skierował wniosek do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. W związku z tym udzielił następującego komentarza:

Kieruję ten wniosek do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej i opatrzę go pismem, w którym wskażę na wszystkie wątpliwości, które podniosły Biuro Legislacyjne i Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji. Takimi, które w naszej ocenie, prawników sejmowych, których opiniami dysponujemy i na których polegamy, mogą spowodować ryzyko dla tego wniosku, jeżeli miałby stać się wnioskiem końcowym przed Trybunałem Stanu, aktem oskarżenia przed Trybunałem. To komisja podejmie decyzję w tej sprawie, to jest jej odpowiedzialność. Natomiast moim obowiązkiem jest zwrócić jej uwagę i przestrzec przed ryzykami, które zidentyfikowały służby prawne Sejmu.

Możliwy spór między NBP a koalicją?

Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej może rozpatrywać wniosek bardzo długo, nawet od 6 do 12 miesięcy. Przy okazji pojawiła się kwestia ewentualnego zawieszenia Adama Glapińskiego w pełnieniu obowiązków. Jednak z prawniczego punktu widzenia nie jest jasne, czy w takiej sytuacji można zawiesić prezesa NBP. Gdyby do tego doszło mógłby powstać spór prawny na linii koalicja rządowa - bank centralny. 

Co TS może zarządzić wobec Glapińskiego?

Gdyby prezes NBP Adam Glapiński faktycznie stanął przed Trybunałem Stanu, to zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o Trybunale Stanu mogą zostać wymierzone takie kary jak:

  • utrata zarówno biernego jak i czynnego prawa wyborczego we wszystkich wyborach demokratycznych organizowanych w Polsce,
  • zakaz sprawowania urzędu w organach państwa i w organizacjach społecznych,
  • odebranie orderów, tytułów honorowych i odznaczeń,
  • kary według prawa karnego - w przypadku popełnienia przestępstwa karnego lub skarbowego.

Jeśli Glapiński zostałby ukarany, to wówczas doszłoby do złożenia przez niego urzędu. Mogłoby to wywołać kolejny konflikt między NBP a rządem w kwestii sukcesji stanowiska. 

Dodano: 31.05.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top