Rekordowa liczba zgłoszeń do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców w 2022 roku

Opublikowano: 22 Marzec 2023 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

W wyniku kryzysu gospodarczego, rosnącej inflacji oraz zwiększających się kosztów zobowiązania wielu kredytobiorców znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Polakom zaczęło brakować pieniędzy na spłatę kredytu mieszkaniowego. Znajduje to swoje potwierdzenie w liczbach, co chociażby odzwierciadla prawie 10 000 umów, które do 2022 roku podpisał Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakiej pomocy udzielił FWK do 2022 roku,
  • czy możesz się ubiegać o wsparcie z FWK,
  • jakie są warunki finansowania z FWK.
fundusz wsparcia kredytobiorców

Prawie 10 000 umów do 2022 roku

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów oraz według danych z Banku Gospodarstwa Krajowego do końca 2022 roku kredytobiorcy podpisali 9960 umów o udzielenie wsparcia w spłacie kredytu hipotecznego. W samym 2022 roku klienci złożyli blisko 9100 wniosków. Jest to rekordowa liczba. Dla porównania w całym 2021 roku takich umów w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców podpisano tylko 125.

W 2021 roku FWK udzielił wsparcia opiewającego na kwotę nieco ponad 6 mln zł. Tymczasem do końca 2022 roku łączna kwota pomocy dla wszystkich wnioskodawców, którym udało się podpisać umowy wyniosła 591,4 mln zł.

Czym jest i jak działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?

FWK został powołany do życia w 2016 roku. Instytucją finansującą umowy FWK jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Pomoc z Funduszu skierowana jest do tych kredytobiorców, którzy nie mogą dokonywać spłaty rat kredytu mieszkaniowego albo mają znaczne trudności w spłacie. Kryterium dotyczy wysokości dochodów, ale osoby zainteresowane muszą spełnić także dodatkowe warunki.

W ramach Funduszu można wnioskować o wsparcie w kwocie maksymalnie 72 000 zł. Pieniądze są wypłacane w okresie do 36 miesięcy, a więc wnioskodawca może zyskać do 2000 zł miesięcznie. Zobowiązanie nie jest oprocentowane, a zatem koszt jego spłaty wynosi 0 zł.

Kto może wnioskować o pomoc z FWK?

Wsparcie z Funduszu jest należne, jeśli:

  • koszt kredytu wynosi ponad 50% dochodów osiąganych miesięcznie przez wnioskodawcę,
  • przynajmniej 1 ze wspólnych kredytobiorców posiada status bezrobotnego – status musi przysługiwać na dzień składania wniosku,
  • dochód już po odjęciu kosztów kredytu nie przekracza 1552 zł na osobę – w przypadku gospodarstwa wieloosobowego,
  • dochód już po odjęciu kosztów kredytu nie przekracza 1200 zł na osobę – w przypadku gospodarstwa domowego jednoosobowego.

Warto wiedzieć, że dochód jest obliczany nie tylko na podstawie tego, co wnioskodawcy sami zarobią, ale też uwzględnia się świadczenia z pomocy społecznej. Wniosek należy złożyć do banku, który udzielił kredytu hipotecznego.

Trzeba jednak powiedzieć też o okolicznościach, w których pomoc z Funduszu nie może być udzielona. Jeżeli któryś ze współkredytobiorców czerpie już pomoc z FWK, to wówczas takie drugie wsparcie dla drugiego kredytobiorcy nie będzie możliwe. Pomoc z Funduszu nie przysługuje, gdy umowa kredytowa została wypowiedziana. Również, jeśli jeden z kredytobiorców stracił pracę z własnej winy, to nie zostanie mu udzielone wsparcie. Okolicznością wykluczającą jest także sytuacja, w której to dla jednego z kredytobiorców przysługuje świadczenie z tytułu utraty pracy.

Poza tym pomoc z FWK nie zostanie udzielona, jeśli:

  • wnioskodawca rości sobie przeniesienie prawa własności lokalu mieszkalnego lub domu (dotyczy także spółdzielczego prawa własności),
  • wnioskodawca ma spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu mieszkalnego lub domu,
  • wnioskodawca posiada prawo własności do innego lokalu mieszkalnego lub domu.

Nie wolno też zapominać o zmianie okoliczności życiowych już w trakcie pobierania świadczenia z FWK. Może to dotyczyć utraty statusu bezrobotnego, sprzedania nieruchomości, egzekucji komorniczej czy zmiany liczby członków gospodarstwa domowego.

Zwrot środków z FWK

Spłata udzielonego wsparcia dokonywana jest w ciągu 24 miesięcy od wypłaty ostatniej raty wsparcia z FWK. Czyli, jeśli ktoś wnioskował o wsparcie 1 lutego 2022 roku, to będzie otrzymywał pomoc przez 3 lata. Ostatnia rata zostanie mu wypłacona 1 lutego 2025 roku. Spłatę wsparcia rozpocznie 2 lata później, czyli 1 lutego 2027 roku.

Maksymalnie można spłacać wsparcie w ciągu 144 miesięcy. Maksymalnie rata wynieść może 500 zł. Jak łatwo można policzyć oznacza to, że do spłaty będzie najwięcej 72 000 zł. Wnioskodawca nie poniesie żadnych dodatkowych kosztów.

Umorzenie spłaty środków z FWK

Jest możliwe umorzenie części środków z FWK. Wnioskodawca musi spełnić warunek, polegający na tym, że terminowo dokona on spłaty 100 rat. Jeśli warunek zostanie dotrzymany, to wnioskodawca nie będzie musiał spłacać pozostałych 44 rat. W efekcie może nastąpić umorzenie kwoty do 22 000 zł, natomiast okres spłaty skróci się o 3 lata i 8 miesięcy.

Dodano: 22.03.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - co to jest i kto może skorzystać pomocy?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - co to jest i kto może skorzystać pomocy?

12 Kwi 2022Autor: Agnieszka Kłak

Decydując się na kredyt hipoteczny podpisujemy zobowiązanie na bardzo długi czas. Zazwyczaj jest to kilkadziesiąt lat, w tym czasie mogą zdążyć się różne nieprzewidziane sytuacje w życiu. Możemy stracić pracę, zachorować bądź mogą zmniejszyć się nasze miesięczne zarobki. Przez sytuacje losowe możemy(...)

Czytaj więcej
Top