Rośnie rynek kredytów hipotecznych i gotówkowych. Mniej firm z zadłużeniem. KNF o mediach społecznościowych. Aktualności 24.08.2021 r.

Opublikowano: 2021-08-24 09:50:54 Urszula Sokół 3 min. czytania

Kategoria: News

Rośnie rynek kredytów hipotecznych i gotówkowych. Mniej firm z zadłużeniem. KNF o mediach społecznościowych. Aktualności 24.08.2021 r.

Rośnie rynek kredytów hipotecznych i gotówkowych

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) opublikowało cykliczny raport o najnowszych danych z rynku kredytów. To wydanie newslettera kredytowego BIK rozpoczyna się – podobnie jak kilka poprzednich – od odnotowania wzrostu sprzedaży kredytów hipotecznych. Rok do roku jest to prawie 50% więcej sprzedanych kredytów. O ¼ wzrósł także rynek kredytów gotówkowych w ujęciu rocznym. Mniej sprzedaje się teraz kredytów ratalnych i kart kredytowych.

Wzrastają również wartości sprzedanych produktów. W przypadku kredytów hipotecznych jest to wzrost o ponad 70%. BIK podkreśla jednak, że wysokie wartości wzrostów sprzedaży związane są silnie z niską bazą roku poprzedniego, gdzie pandemia mocno dawała się wszystkim we znaki. Podobnie, jak z kredytami hipotecznymi, rzecz ma się z kredytami gotówkowymi. W całym portfelu udzielonych kredytów w lipcu 2021 r. największe wzrosty zaliczyły kredyty o wysokich kwotach od 30 tys. złotych.

Mniej firm z zadłużeniem

Krajowy Rejestr Długów (KRD) w najnowszym komunikacie prasowym informuje o wielkości zadłużenia jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG). Według danych liczba firm z zadłużeniem spadła, ale wzrosła jego wartość i dziś jest to już 6,2 mld złotych. Na początku 2020 roku było to 5,1 mld złotych. KRD analizuje także strukturę zadłużenia tego typu firm. Branże z największą ilością zadłużenia to branża handlowa, transportowa i budowlana. W tej pierwszej notowany jest także rekordzista, który zalega na kwotę 11 mln złotych. Województwa: mazowieckie, śląskie i wielkopolskie przodują również w ilości notowanych w rejestrze dłużników.

KNF o mediach społecznościowych

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) opublikowała stanowisko Urzędu w stosunku do podmiotów regulowanych oraz ich działalności w tzw. mediach społecznościowych. Komunikat dotyczy nie tylko samych instytucji, ale także osób zatrudnionych i współpracujących z nadzorowanymi podmiotami.

KNF zauważa, że rośnie znaczenie tego kanału komunikacji, a jednocześnie przypomina, że podmioty regulowane mają do wypełnienia szereg zaleceń np. w dziedzinie reklamy swoich produktów. KNF podkreśla, że publikowany przekaz powinien mieć charakter uzupełniający oraz być na bieżąco monitorowany i rejestrowany.

Zaktualizowano: 2021-08-30 10:40:26

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top