Skrytki bankowe - jak działają? Dla kogo są dostępne? Wszystko co chcesz wiedzieć o skrytkach bankowych

Opublikowano: 27 Kwi 2022 Agnieszka Kłak 12 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

„Vabank” to polski film z 1981 roku w reżyserii Juliusza Machulskiego to komedia kryminalna, która trwałe wpisała się do kanonu polskiego kina. Pamiętamy to dzieło głównie ze względu za fenomenalną kreację Jana Machulskiego, który wcielił się rolę przedwojennego kasiarza, Henryka Kwinty, a także ze scen napadu na skarbiec bankowy. Jednakże skrytki bankowe depozytowe to nie tylko filmowa fikcja czy duch przeszłości. Współcześnie klienci banków również mogą korzystać ze skrytek bankowych. Jednakże, czy jest to opcja dostępna dla wszystkich i czy się opłaca?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • po co banki udostępniają skrytki depozytowe,
 • kto może korzystać ze skrytki bankowej,
 • na jakich zasadach można korzystać ze skrytek,
 • co skrywa zawartość skrytki bankowej depozytowej.
Skrytki bankowe - jak działają? Dla kogo są dostępne? Wszystko co chcesz wiedzieć o skrytkach bankowych

Czym jest skrytka bankowa depozytowa?

Skrytka bankowa, czy też skrytka depozytowa to nic innego jak specjalnie miejsce w banku do przechowywania rzeczy szczególnie cennych dla klientów. Skrytki bankowe znajdują się w skarbcu banku i swoim kształtem często przypominają szufladę. Nie trzeba chyba dodawać, że taka skrytka przechowywana jest w ramach całego systemu zabezpieczeń przed kradzieżą, jakie banki stosują w swoich skarbcach.

Jak duża może być skrytka?

Choć cały skarbiec banku może się wydawać duży, poszczególne skrytki będą zajmowały znacznie mniejszą przestrzeń. Rozmiar może zależeć od tego, co chcemy przechowywać w skrytkach. W polskich realiach najczęściej nie spotkamy skrytki, która miałaby więcej niż 60 cm wysokości. Należy pamiętać, że wraz z większym rozmiarem skrytki zwiększają się koszty jej wynajmowania.

Jak dostać się do skrytki?

Aby dostać się do skrytki potrzeba dwóch osób. Będą to klient – właściciel skrytki bankowej – oraz pracownik banku. Potrzeba także dwóch kluczy albo kart magnetycznych. Klucz albo kartę magnetyczną w liczbie jednej sztuki klient otrzymuje przy rozpoczęciu wynajmu skrytki. Drugi klucz czy karta znajdują się w banku. Skrytki nie można otworzyć za pomocą tylko jednego klucza albo tylko jednego banku. Kiedy chcemy dostać się do naszej skrytki, musimy okazać pracownikowi banku nasz dowód osobisty.

Czy skrytki bankowe odchodzą do lamusa?

Zanim przejdziemy dalej, nie możemy nie poruszyć ważniej kwestii związanej z aktualnością skrytek depozytowych. Nie bez powodu przywołaliśmy na samym początku film „Vabank”. Juliusz Machulski oparł scenariusz na historii przedwojennej Polski, a konkretnie na przestępczej działalności jaką parał się Henryk Kwinto. Przed 1939 rokiem skrytki cieszyły się uznaniem. A jak jest teraz?

Współcześnie są banki, które odchodzą od oferowania klientom korzystania ze skrytek bankowych. Jest tak dlatego, że bankom nie opłaca się utrzymywać skrytek. Posiadanie skarbców przez banki jest kosztowne i kłopotliwe, a budowanie nowych to inwestycje, które nie wróżą dobrze na przyszłość. Poza tym w dobie postępującej cyfryzacji coraz więcej dóbr – i to różnego rodzaju, nie tylko gotówkę - możemy przechowywać bezpiecznie w formie zapisu cyfrowego. Banki takie jak Alior Bank czy ING Bank Śląski zrezygnowały już z przedstawiania ofert wynajmu skrytki bankowej.

Oczywiście, jeżeli ktoś chciałby wynająć skrytkę w banku, to wciąż może to uczynić, gdyż na polskim rynku finansowym inne podmioty jeszcze oferują taką usługę.

Co może zawierać skrytka depozytowa?

Jak już wiemy, w skrytce bankowej klient może przechowywać cenne przedmioty. Ale co konkretnie może się znaleźć wewnątrz skrytki? Teoretycznie wszystko, w zależności od woli klienta. Pracownicy banku nie mają prawa ani samowolnie zaglądać do skrytek ani też ingerować w to, co wynajmujący będzie wkładał do swojej skrytki. Czy zatem w skrytkach może znajdować się coś o znikomej wartości? Tak, aczkolwiek w praktyce klienci przechowują w skrytkach bankowych rzeczy do sporej wartości takie jak:

 • pieniądze – zarówno w krajowej jak i zagranicznej walucie,
 • papiery wartościowe,
 • dane – poufne, tajne albo cenne dla bliskich, znajdujące się również na współczesnych nośnikach typu pendrive, dysk przenośny, itd.,
 • złoto albo inne cenne kruszce,
 • biżuterię i inne cenne wyroby jubilerskie,
 • dzieła sztuki,
 • numizmaty,
 • pieniądze albo inne przedmioty kolekcjonerskie,
 • pieniądze wycofane z obiegu,
 • dokumenty,
 • archiwa,
 • pamiątki prywatne i rodzinne,
 • zdjęcia oraz filmy.

Warto podkreślić, że nie wszystko, co znajduje się w skrytce będzie stanowiło wartość obiektywną. Złoto czy dzieła sztuki mają swoją określoną cenę na swoich rynkach, natomiast takie przedmioty jak chociażby rodzinne pamiątki nie posiadają wyznaczników ceny. Z punktu widzenia osoby trzeciej mogą nie przedstawiać żadnej wartości, ale już dla dzieci czy wnuków właściciela skrytki mogą być wręcz bezcenne.

Czego nie może zawierać skrytka depozytowa?

Zgodnie z ustawą Prawo bankowe banki w swoich regulaminach określają zasady udostępniania skrytek sejfowych. W praktyce klienci nie mogą trzymać w skrytce bankowej takich rzeczy jak:

 • substancje odurzające nielegalne w kraju – upraszczając, mowa tu o narkotykach,
 • broń,
 • dobra, które klient pozyskał na drodze przestępczej,
 • materiały wybuchowe i radioaktywne,
 • przedmioty, które ulegają rozkładowi – np. artykuły żywnościowe.

Wynajem skrytki depozytowej

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, nie zawsze i nie wszędzie będziemy mogli wynająć skrytkę bankową. Prawdą jest to, że obecnie klient, który chce wynająć skrytkę musi czekać w kolejce. Jednakże z formalnego punktu widzenia i pod warunkiem, że znajdziemy odpowiednią instytucję finansową będzie to jak najbardziej możliwe.

Dla kogo bank udostępni skrytkę?

Przede wszystkim klient musi mieć ukończone 18 lat. Może to być osoba fizyczna lub osoba prawna, a także jednostka organizacyjna, która nie posiada osobowości prawnej. Właścicielem skrytki może być zarówno klient posiadający polskie obywatelstwo jak i obcokrajowiec. Należy mieć ważny dowód osobisty (w przypadku Polaków) albo paszport (w przypadku cudzoziemca). Właścicielami skrytki może być więcej niż 1 osoba – w praktyce często dotyczy to małżeństw. Każdy współwłaściciel otrzymuje swój jeden klucz lub kartę magnetyczną i może otwierać skrytkę w dowolnym momencie bez zgody czy obecności drugiego współwłaściciela. Do skrytki dostęp ma także pełnomocnik, o ile został ustanowiony.

Gdzie można wynająć skrytkę?

 Aby być na bieżąco z ofertami, warto regularnie odwiedzać strony internetowe banków. Poniżej przedstawiamy podmioty, które aktualnie (na dzień publikacji artykułu) oferują wynajem skrytki:

Wynajęcie skrytki krok po kroku

Jeżeli chcesz skutecznie wynająć skrytkę, to zastosuj się do poniższych kroków: 

 1. Zorientuj się w ofertach. Możesz uczynić to skutecznie, korzystając z internetu. Porównaj ceny, sprawdź dostępność.
 2. Zweryfikuj przyszłą zawartość skrytki. Wspominaliśmy o rzeczach, których nie można przechowywać w skrytkach. Sprawdź, czy Twoje przedmioty nie znajdują się na tej liście. Przemyśl, czy dla bezpiecznego przechowywania Twojej rzeczy naprawdę konieczna jest skrytka depozytowa, czy też wystarczy co innego.
 3. Zarezerwuj termin wizyty w banku. Mówiliśmy już także o tym, że czasem na dostępność skrytki trzeba czekać. Warto więc wcześniej, telefonicznie umówić się na wizytę, aby nie iść do banku na próżno.
 4. Udaj się do oddziału banku w wyznaczonym terminie. Pamiętaj, że skrytkę założysz tylko poprzez osobiste stawiennictwo w placówce. Nie zrobisz tego online.
 5. Uważnie przeczytaj umowę. Zwróć uwagę na wszelkie zapisy. Bardzo ważny będzie też punkt dotyczący odszkodowania dla Ciebie, w razie gdybyś utracił zawartość skrytki nie z własnej winy – np. z powodu włamania do banku.
 6. Odbierz klucz i korzystaj ze skrytki. Otrzymasz jeden klucz albo jedną kartę magnetyczną. Pracownik banku również będzie dysponował jednym egzemplarzem. Udaj się z pracownikiem do skarbca, gdzie już możesz skorzystać ze skrytki.

Koszt wynajmu skrytki bankowej

Czy posiadanie skrytki bankowej jest drogie? Szczerze mówiąc opłaty w bankach nie są horrendalne, aczkolwiek musimy się także liczyć z tym, że jest to usługa znacznie droższa niż np. opłata za korzystanie z konta bankowego. Ceny różnią się w zależności od banku. W skali roku może to być 250 zł albo nawet 600 zł. Zazwyczaj jest to koszt oscylujący w granicach 350-400 zł rocznie. W przeliczeniu na miesiąc zapłacimy więc średnio 30-40 zł.

Skrytka bankowa a dostęp osób trzecich

Wydawać by się mogło, że dostęp może mieć tylko właściciel skrytki bankowej. Jednakże prawo przewiduje także sytuacje, w których to osoby trzecie – wcześniej nieupoważnione – zyskają prawo do otwarcia skrytki. Będą to:

 • policja,
 • komornik,
 • prokurator,
 • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW),
 • Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA),
 • Służba Graniczna,
 • Służba Celna.

Wyjątkowe sytuacje, o których mowa dotyczą przede wszystkim postępowania karnego albo postępowania egzekucyjnego, które mogą toczyć się przeciwko właścicielowi skrytki.

Czy skrytkę depozytową można wynająć poza bankiem?

Jako, że często trzeba długo czekać na miejsce w skarbcu banku, a niekiedy okazuje się, że dany bank w ogóle nie oferuje tego typu usługi, klienci mogą zadawać sobie pytanie czy można wynająć skrytkę depozytową w innej instytucji? Istnieje taka możliwość. Prywatne firmy, które działają w oparciu o przepisy ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oferują swoje skarbce klientom. Jednakże w tych przypadkach koszty wynajmu są zazwyczaj o wiele wyższe niż w bankach.

Tagi: bankskrytka depozytowa

Dodano: 11.04.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top