Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorcy

Opublikowano: 27 Marzec 2020 Anna Szuberla 4 min. czytania

Kategoria: Firma

Rozwój epidemii koronawirusa nie schodzi z pierwszych stron gazet i portali internetowych. Na bieżąco pojawiają się informacje o nowych zachorowaniach w Polsce i na Świecie. Każdy z nas śledzi również doniesienia z sejmowych kuluarów - wszak trwa właśnie posiedzenie Parlamentu, który pracuje nad ostatecznym kształtem działań pomocowych dla Klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. Przypomnijmy, na co może liczyć przedsiębiorca w kotekście tarczy antykryzysowej?

Co to jest tarcza antykryzysowa?

Tarcza antykryzysowa to pakiet pomocowy przygotowany przez rząd, który ma wspomóc polskich przedsiębiorców zmagających się z efektami epidemii COVID-19 o szacowanej wartości 212 mld zł. Zawiera rozwiązania dla: pracowników, mikro, małych, średnich i dużych firm.

5 filarów tarczy antykryzysowej

Tarcza antykryzysowa składa się z 5 filarów:

Bezpieczeństwo Pracowników – o wartości 30 mld zł;

Finansowanie Przedsiębiorstw – 74,2 mld zł;

Ochrona Zdrowia – 7,5 mld zł;

Wzmocnienie Systemu Finansowego – 70,3 mld zł;

Program Inwestycji Publicznych – 30 mld zł.

pomoc przedsiębiorcy tarcza

Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorcy - kluczowe rozwiązania

1. 500 000 mikrofirm, które zatrudniają do 9 pracowników, będzie mogło skorzystać z pożyczek w wysokości 5 tys. zł.

2. Możliwość uzyskania przez firmy średnie i duże z funduszu PFR Inwestycje podwyższenia kapitału lub finansowania w postaci obligacji - łącznie o wartości 6 mld zł.

3. Dopłaty BGK do odsetek kredytów – z funduszu dopłatowego do odsetek od kredytów w kwocie 500 mln zł dla sektora przedsiębiorstw.

4. Firmy transportowe dostaną wsparcie ARP na refinansowanie umów leasingowych.

5. Państwo dołoży się do pensji pracowników firm w postoju. Firmom w postoju państwo pokryje blisko połowę wynagrodzeń i składki ZUS.

6. Firmy w kłopotach otrzymają wsparcie w utrzymaniu pracowników - państwo sfinansuje 40% ich płacy.

7. Możliwość odstąpienia od kar umownych za opóźnienia w realizacji zamówienia publicznego związanych z epidemią.

8. 100 tys. MŚP dostanie możliwość uzyskania kredytu z gwarancją de minimis do wysokości 3,5 mln zł.

9. Możliwość odroczenia składek na ZUS – bez opłat i odsetek.

10. Prolongata terminu przekazania zaliczek na PIT od przychodów z szeroko rozumianej pracy pobranych w marcu i kwietniu do końca maja.

11. Ubezpieczenia obrotu handlowego KUKE.

12. Rozliczenie całej tegorocznej straty w przyszłym roku.

13. Przesunięcie wejścia w życie nowego JPK – od 1 lipca 2020 r.

14. Przesunięcie płatności za media.

15. Rodzicom, którzy opiekują się dziećmi do 8. roku życia, wydłużymy prawo do zasiłku opiekuńczego.

Reakcja przedsiębiorców

Sytuacja w Polsce i na świecie jest bardzo dynamiczna. Tarcza antykryzysowa i jej pierwotne założenia wywołały duże rozczarowanie polskich przedsiębiorców. Dla przykładu Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje o poważne potraktowanie zagrożeń, jakie stoją przed Polską. Najbardziej dotknięte już na tę chwilę branże (turystyczna, hotelarska oraz przewozowa) we wspólnym stanowisku apelują do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz o ponowne przeanalizowanie i wprowadzenie dodatkowych rozwiązań do "tarczy antykryzysowej".

Organizacje wskazały, że znajdują się w "bardzo trudnym okresie dla naszego kraju, jak i jego społeczeństwa. Będzie to szczególnie wymagający moment dla przedstawicieli naszych branż, które jako pierwsze zetknęły się, a w zasadzie można powiedzieć 'zderzyły' z ekonomicznym tsunami, jakie wywołał koronawirus" - podkreślono w piśmie.

Rządowy pakiet rozwiązań, mających ograniczyć skutki dla gospodarki epidemii koronawirusa, jest konsultowany. Minister Emilewicz napisała na Twitterze, że pakiet, który w sobotę trafił do członków Rady Dialogu Społecznego "to materiał roboczy, który wciąż podlega konsultacjom".

Zaktualizowano: 02.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Top