Ubezpieczenie nieruchomości – dokumentacja

Opublikowano: 24 Lip 2024 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Ubezpieczenia

Ubezpieczenie domu lub mieszkania to w praktyce skuteczna ochrona Twojego miejsca zamieszkania przed różnego rodzaju nieszczęśliwymi wypadkami, działaniem innych osób czy nawet szkodami wywołanymi przez zwierzęta. Praktyka pokazuje, że lepiej jest z tego skorzystać i cieszyć się poczuciem bezpieczeństwa. Bardzo zasadne jest tutaj pytanie o dokumentację, jaką trzeba posiadać, aby móc wykupić polisę. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia domu lub mieszkania,
  • co zrobić, aby otrzymać wypłatę odszkodowania,
  • dlaczego ubezpieczenie nieruchomości jest ważne przy kredycie hipotecznym. 
ubezpieczenie nieruchomości

Jaką dokumentację trzeba mieć, aby ubezpieczyć nieruchomość?

W dzisiejszych czas niemal każdy upraszcza procedury, co wiąże się najczęściej z przeniesieniem usług do internetu. Dlatego też, jeśli korzystasz z oferty online, to w praktyce nie musisz przedkładać żadnej dokumentacji. Bardzo często ubezpieczyciel nie pyta nawet o dowód osobisty. Natomiast, aby formalności stało się zadość, należy przekazać podstawowe informacje, takie jak: rodzaj prawa własności do nieruchomości, historia szkód i wypłacalnych odszkodowania, liczba osób zamieszkujących lokal, typ budownictwa, liczba kondygnacji, adres nieruchomości, data budowy czy mienie, które pozostając wewnątrz lokalu również będzie podlegało ochronie ubepieczeniowej.

Na podstawie jakich dokumentów wypłacane jest odszkodowanie?

Kiedy już pojawi się szkoda, to wówczas musisz dostarczyć ubezpieczycielowi takie dokumenty jak:

  • dowód osobisty,
  • numer polisy,
  • akt prawa własności do nieruchomości,
  • protokół z interwencji policji lub straży pożarnej,
  • kopia zawiadomienia o wszczętym postępowaniu w przypadku kradzieży lub włamania,
  • potwierdzenie wartości mienia, które doznało szkody, czyli rachunki bądź faktury,
  • potwierdzenie kosztów wynikłych z zabezpieczenia i ratowania mienia,
  • potwierdzenie kosztów poniesionych w związku z usuwaniem pozostałości po powstałej szkodzie.

Oczywiście komplet dokumentów będzie inny w zależności od tego, co się konkretnie wydarzyło - czy była to kradzież z włamaniem, pożar czy inne zdarzenie. 

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Bardzo dużo zależy od konkretnej ubezpieczalni oraz zakresu określonego w OWU. Jakkolwiek zakres ochrony jest dość duży. Można mówić o takich sytuacjach jak:

  1. Zdarzenia losowe. Chodzi tutaj m. in. o takie przypadki jak: pożar, zalanie przez sąsiada, powódź, eksplozja, porywisty wiatr, opady śniegu i gradu, uderzenie pojazdu mechanicznego, pękania mrozowe, trzęsienie ziemi czy lawina.
  2. Szkoda powstała w wyniku działań osób trzecich. Dotyczy to wszelkiego rodzaju kradzieży, kradzieży z włamaniem, rabunku, aktów wandalizmu czy dewastacji budynku.
  3. Szkoda powstała w wyniku nietypowych zdarzeń. Rozumiane są przez to szkody wywołane przez dzikie lub domowe zwierzęta, rażące niedbalstwo czy te dotykające mienie wartościowe.
  4. Szkody dodatkowe. Należy tutaj wymienić szkody wywołane przez ubezpieczonego czy choroby dotykające osobę ubezpieczoną. W tym kontekście dodatkową ochronę zapewnia ubezpieczenie Home Assistance czy OC w życiu prywatnym.

Warto dodać, że ubezpieczeniu mogą podlegać także ruchomości znajdujące się wewnątrz nieruchomości bądź w garażu, np. samochód czy rower. 

Jaki jest koszt ubezpieczenia mieszkania?

Znów nie bez znaczenia jest indywidualna oferta towarzystwa ubezpieczeniowego, ale także powierzchnia nieruchomości oraz jej wartość rynkowa. Najczęściej wysokość składki ubezpieczeniowej wynosi od mniej więcej 200 do 700 złotych. Zazwyczaj u ubezpieczyciela może wybrać tańsze polisy, z mniejszym zakresem ochrony, nieco droższe z większym zakresem ochrony, bądź najdroższe - kompleksowe chroniące we wszystkich okolicznościach wymienionych w OWU. 

Czu ubezpieczenie nieruchomości jest konieczne przy kredycie hipotecznym?

Banki wymagają, aby przy kredycie hipotecznym wykupywać ubezpieczenie nieruchomości. Jest to niezbędne, bowiem dom czy mieszkanie, które kupujesz za pieniądze instytucji stanowi zabezpieczenie spłaty zobowiązania. W przypadku, gdyby klient zaniechał spłaty rat, bank ma prawo ściągać swoją należność poprzez sprzedaż nieruchomości. Wobec tego zakup polisy zawsze będzie tutaj konieczny. 

Dodano: 24.07.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top