Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – czy to ma sens?

Opublikowano: 24 Sty 2024 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Ubezpieczenia

Ubezpieczenie nieruchomości to jeden z najbardziej podstawowych sposobów chronienia swojego mienia. Wiadomo, że nieszczęścia chodzą po ludziach, więc za każdym razem, gdy wydarzy się coś niespodziewanego dom lub mieszkanie mogą być narażone na poważną szkodę. Ubezpieczenie jest obowiązkowe np. przy kredycie hipotecznym z banku. Ale warto o nim pomyśleć wtedy, kiedy ma się już wyłączne prawo własności do lokalu, a oprócz tego chcemy ten lokal komuś wynająć.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie zagrożenia czyhają na nasze mieszkanie,
  • przed czym skutecznie chroni ubezpieczenie mieszkania,
  • czy ubezpieczenie mieszkania to kosztowny interes.
ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania

Po co w ogóle ubezpieczać mieszkanie na wynajem?

Nieruchomość to współcześnie jedna z największych wartości jakie możemy posiadać. Wielu z nas wzięło kredyt hipoteczny, aby móc zrealizować swoje właśnie potrzeby mieszkaniowe. W innych przypadkach posiadanie dodatkowego mieszkania jest niebagatelną okazją do inwestycji i znacznego zarobku. Niezależnie od tego, jakie będzie przeznaczenie naszego lokalu mieszkalnego, warto pomyśleć o ubezpieczeniu nieruchomości. Istnieje wiele różnego rodzaju zagrożeń, które mogą spotkać nasze mieszkanie, zwłaszcza wtedy, gdy wynajmujemy je osobom trzecim.

Zacznijmy od tego, że nasze mieszkanie naturalnie eksploatuje się w czasie, w którym korzystają z niego najemcy. Oprócz tego nie wiadomo do końca jak będą zachowywać się osoby, którym mieszkanie wynajęliśmy. W wyniku różnych działań w mieszkaniu mogą pojawić się różnego rodzaju uszkodzenia. Trzeba mieć na uwadze to, że nawet jeśli najemcy nie wyrządzą szkód umyślnie, to mogą po prostu uszkodzić mieszkanie w skutek niezamierzonego przypadku.

Naturalne żywioły również mogą znacząco zaszkodzić nieruchomości. W wyniku powodzi zniszczeniu może ulec znaczna część mieszkania - tyczy to lokali znajdujących się głównie na parterze, ale nie tylko. Pożar także doprowadzi do ogromnych szkód. Również niektóre opady atmosferyczne, jak np. duży grad mogą uszkodzić dach czy powybijać okna. 

To wszystko pokazuje, że zawsze warto ubezpieczyć mieszkanie. 

Czy kaucja od najemcy nie jest wystarczającym zabezpieczeniem?

Kiedy właściciel wynajmuje mieszkanie, pobiera on od przyszłego lokatora kaucję, która jednak może okazać się niewystarczająca. Wprawdzie kaucja ma stanowić zabezpieczenie tych szkód, które wyrządzi lokator, a także chronić przed skutkami złamania zapisów umowy przez najemcę. Jednakże w przypadku gdy nieruchomość spotka poważna szkoda, wówczas kaucja na pewno nie pokryje wszystkiego. Warto też dodać, że kaucja nie pokryje szkód, które powstały z powodu nieszczelnej instalacji. 

Co obejmuje ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania?

Wszystko zależy od tego, jak szeroka będzie ochrona w ramach polisy, którą wykupimy chcąc ubezpieczyć własne mieszkanie. Warto zwrócić uwagę, jakie elementy są zawarte w polisie, aby poznać realny zakres obowiązującego ubezpieczenia:

  • kradzież lub kradzież z włamaniem - jeśli właściciel lokalu udostępnia lokatorom sprzęty takie jak telewizor, mikrofalówka czy pralka, to taka ochrona ma jak najbardziej sens,
  • Home Assitance - zapewnia opłacenie usług specjalistów, kiedy wydarzą się różnego rodzaju awarie i usterki, np. w instalacji elektrycznej,
  • wandalizm i dewastacja - chroni zarówno przed szkodliwymi działaniami samych lokatorów, jak i przestępców, którzy mogliby się pojawić z zewnątrz,
  • OC w życiu prywatnym - jest bardzo pożyteczne, zwłaszcza w takim przypadku, kiedy to dojdzie do zalania mieszkania przez sąsiadów z góry,
  • pomoc prawna - gwarantuje możliwość konsultacji z prawnikiem w przypadku bezprawnych działań najemców,
  • zabezpieczenie przedmiotów szklanych - szczególny rodzaj ubezpieczenia, który chroni różnego rodzaju szklane elementy mieszkania - od okien, poprzez płyty indukcyjne i kabiny prysznicowe, a na panelach fotowoltaicznych kończąc.

Zwróć uwagę na to, że nie każdy zakres polisy sprawdzi się w przypadku każdego mieszkania. Warto przeanalizować swoją, indywidualną sytuację i kupić odpowiedni rodzaj ubezpieczenia.

Jak duży jest koszt ubezpieczenia mieszkania?

Trudno tutaj mówić o jakiejś jednej, powszechnie obowiązującej stawce. Po pierwsze dużo zależy od tego, jak tak naprawdę duży będzie zakres ochrony ubezpieczenia. Po drugie liczy się to, jak dużą powierzchnię użytkową ma nieruchomość. Po trzecie znaczenie ma miejsce oraz rok budowy. Należy pamiętać, że niektórzy ubezpieczyciele przewidują różnego rodzaju promocje i zniżki, które mogą Ci się bardzo opłacić. 

W jaki sposób zgłosić szkodę?

Należy trzymać się terminu - szkodę należy zgłosić w ciągu 7 dni od jej powstania. Tak naprawdę możesz wybrać tę drogę zgłoszenia, która dla Ciebie będzie najkorzystniejsza. Tradycyjnie można się udać osobiście do placówki ubezpieczyciela. Możesz także skorzystać z numeru infolinii albo wysłać pocztą list, w którym opiszesz szkodę oraz ją udokumentujesz. Współcześnie coraz bardziej popularniejszą formą zgłaszania szkody jest wypełnienie formularza online.

Czy najemca też może ubezpieczyć mieszkanie?

Najemca nie ma obowiązku ubezpieczania mieszkania i właściciel nie może tego od niego wymagać. Jednakże jak najbardziej istnieje taka możliwość. Tylko czy w przypadku osób wynajmujących ma to jakikolwiek sens? Otóż, o ile nieruchomość sama w sobie nie jest własnością najemcy, a stan wartości mieszkania nie jest czymś, co leży w interesie najemny, to jednak ubezpieczenie, które będzie obejmować znajdujące się w lokalu ruchomości jest już jak najbardziej w interesie lokatora. 

Czy ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania?

Istnieje cały szereg okoliczności, w których to ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Dotyczy to działań celowych i umyślnych, w wyniku których powstała szkoda. Również jeśli miało to miejsce w wyniku działań osoby znajdującej się pod wpływem alkoholu albo innych substancji odurzających. Jeśli ktoś niewłaściwie korzystał z instalacji elektrycznej albo sam nieumiejętnie ją podłączył, w wyniku czego doszło do szkody, to wówczas ubezpieczyciel także odmówi odszkodowania. Warto jednak zawsze czytać ogólne warunki ubezpieczenia, aby dowiedzieć się jakie w konkretnym przypadku okoliczności wykluczą wypłatę odszkodowania. 

Dodano: 24.01.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top