Wady i zalety leasingu

Opublikowano: 17 Lis 2022 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytów Firmowych

W poprzednich artykułach poznaliśmy pojęcie i rodzaje leasingu. Ponadto wiemy już jakie rodzaje leasingu wyróżniamy. W tym artykułu poznamy zalety i wady tego produktu oaz przyjrzymy się poprawnie sformułowanej umowie leasingowej. 

Z tego artykułu dowiesz się:

Zalety leasingu

Po pierwsze leasing jest często rozwiązaniem o wiele tańszym niż kredyt. Szczególnie sprawdza się to w przypadku leasingu konsumenckiego. Procedura jest szybsza i nie jest aż tak sformalizowana jak w przypadku zaciągania kredytu na samochód.

Po drugie dodatkowym atutem jest fakt, że leasing konsumencki uwzględnia leasingobiorców bez badania ich zdolności kredytowej.

Po trzecie: jeśli zaś leasingobiorcą jest właściciel firmy, dzięki leasingowi operacyjnemu może on płynnie prowadzić interes i nie angażować się finansowo w zakup środka trwałego, zaś leasing zwrotny pozwoli mu na odmrożenie środków finansowych z poniesionych wydatków zakończonych inwestycji.

Po czwarte: księgowanie leasingu jest najczęściej uproszczone zaś raty leasingowe lub ich części, w przypadku leasingu finansowego, można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Również leasing operacyjny jest korzystny dla przedsiębiorców pod kątem podatkowym. Jest tak dlatego, że koszty ponoszone w leasingu operacyjnym mogą figurować w zeznaniu rocznym jako koszt uzyskania przychodu.

Po piąte: w leasingu finansowym leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych, co także zalicza się jako koszt przedsiębiorstwa.

Po szóste: w przypadku leasingu samochodowego istnieje możliwość przejęcia własności przedmiotu leasingu przez leasingobiorcę po zakończeniu umowy.

Ponadto często bywa tak, że partnerzy firmy leasingowej, oferujący na przykład ubezpieczenia czy akcesoria samochodowe, mogą przygotować promocyjne ceny dla leasingobiorców.

Wady leasingu

Zaczynając znów od leasingu konsumenckiego, przypomnijmy, że jest to pewna odmiana leasingu bez wykupu. Oznacza to, że leasingowany przedmiot nie jest i nie będzie własnością korzystającego. Leasingobiorca jest zmuszony wykupić ubezpieczenie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Pojawia się też takie zagrożenie, że gdy rzecz ulegnie kradzieży albo zostanie uszkodzona w takim stopniu, że jej naprawa będzie nieopłacalna, umowa leasingu kończy się automatycznie. A dotychczasowy użytkownik pojazdu nie będzie miał czym jeździć dopóki nie zawrze nowej umowy leasingu na nowy przedmiot.

Jeżeli zaś chodzi o przedsiębiorców, to najczęściej jest tak, że okres leasingowania jest dość długi i zazwyczaj wynosi minimum 2,5 roku. Wynika to z tego, że w umowach często pojawiają się zapisy o tym, że czas leasingowania jest równy 40% czasu amortyzacji samochodu, 100% podzielone przez 40% daje 2 i pół. Należy przy tym pamiętać, że czas leasingowania może wynosić na przykład 30% czasu amortyzacji. W takim przypadku leasing będzie trwał ponad trzy lata. Zdarzają się też takie oferty na rynku, gdzie leasing może trwać aż 10 lat. Jest to szczególnie ważne dla leasingu z wykupem, bo przecież wartość auta z biegiem czasu spada, a dopiero potem samochód przechodzi na własność leasingobiorcy.

Z kolei leasing finansowy wiąże się z takimi minusami, że korzystający musi zapłacić podatek VAT od leasingowanej rzeczy. Należy tutaj wspomnieć też o jednorazowej konieczności rozliczania czynszu inicjalnego w kosztach działalności. Wstępna opłata leasingowa musi być zaksięgowana jednorazowo, z datą poniesienia tego wydatku np. otrzymania dokumentów księgowych dotyczących tej składowej leasingu.

Przedsiębiorcy podobnie, jak osoby prywatne muszą się liczyć z wykupieniem dodatkowych ubezpieczeń na leasingowany przedmiot. Jeżeli chodzi o leasing zwrotny, w związku ze sporym ryzykiem, firmy leasingowe ustalają odsetki rat na dość wysokim poziomie. Ponadto, kiedy leasingodawca wycenia wartość samochodu, bierze pod uwagę wartość rynkową, nie zaś rzeczywisty, odnotowany w księgowości koszt zakupu. W przypadku niższej ceny, leasingobiorca jest stratny.

Umowa leasingowa - na co zwracać uwagę?

Jeżeli planujecie podpisanie umowy leasingowej, to musicie pamiętać o kilku kwestiach.

Po pierwsze należy zwrócić uwagę na czas obowiązywania umowy. W zależności od leasingodawcy i od przedmiotu, leasing będzie trwał od 24 do 60 miesięcy. Trzeba zwrócić na to uwagę, jeżeli zamierzacie potem wykupić dany przedmiot. Zadajcie sobie pytanie po jak długim czasie wartość rzeczy spadnie na tyle, że jej wykupienie stanie się po prostu nieopłacalne.

Po drugie zobaczcie, jakie ubezpieczenie widnieje na umowie, jakie są zasady korzystania z takiego ubezpieczenia i jakie są opłaty manipulacyjne w przypadku, gdybyście zdecydowali się na skorzystanie z Waszego własnego ubezpieczenia.

Po trzecie: jaka jest wysokość rat? Kiedy przypadają terminy ich spłat?

Po czwarte: jeśli w umowie są wypisane opłaty dodatkowe, na przykład za korzystanie z serwisu mechanicznego, należy zapoznać się z tabelą opłat i prowizji danej firmy leasingowej.

I wreszcie, po piąte: gdyby miało dojść do zakończenia umowy przed czasem, poznajcie zasady, na jakich będziecie się rozliczać z leasingodawcą w takim przypadku.

Najważniejsze informacje o leasingu - podsumowanie 

Leasing jest stosunkiem cywilnoprawnym między finansującym, a korzystającym. Pod wieloma względami jest on lepszy od kredytu, ale nie jest też pozbawiony wad, zwłaszcza w aspekcie przechodzenia prawa własności.

Trochę inaczej leasing będzie wyglądał w przypadku osoby prywatnej, a inaczej w przypadku właściciela firmy.

Leasing ma różne kryteria podziału, z czym warto się zapoznać, aby wybrać dla siebie jak najlepszą ofertę. Wykup prawa do własności danej rzeczy może przybierać różne wartości. Może być bardzo niski i wynosić tylko 1% wartości rynkowej przedmiotu, ale może też wynosić aż kilkadziesiąt procent tej wartości. Leasingować można nie tylko samochody, ale też inne rzeczy, na przykład pojazdy motocyklowe, sprzęt medyczny, akcesoria do samochodu, sprzęt elektroniczny, na przykład laptopy, kamery i inne drobne sprzęty RTV i AGD.

Leasingu można szukać u firm leasingowych, ale też firm posługujących się skrótem CFM. Oznacza on car fleet management, czyli po prostu są to firmy zarządzające flotą samochodów w ramach należącego do nich parku samochodowego.

Tagi: leasing konsumenckileasing operacyjnyleasing finansowyleasing samochoduleasing

Zaktualizowano: 25.11.2022

Dodano: 06.12.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Leasing z wykupem czy bez? Leasing konsumencki. O rodzajach leasingu

Leasing z wykupem czy bez? Leasing konsumencki. O rodzajach leasingu

15 Lis 2022Autor: Agnieszka Kłak

Firmy potrzebują w swojej działalności rozbudowanego zaplecza technicznego. Czasami jest to flota samochodów, czasami jest to park maszyn. Nie sposób sfinansować wszystko ze środków własnych. Z pomocą przychodzi wtedy leasing. Ta forma finansowania dostępna jest nie tylko dla firm, ale od pewnego cz(...)

Czytaj więcej
Co to jest leasing?

Co to jest leasing?

11 Lis 2022Autor: Agnieszka Kłak

Kto z nas nie marzy o nowym samochodzie? Chyba większość z nas, ale nie zawsze mamy na to środki. Dla wielu firm środek transportu jest niezbędny do wykonywania działalności. Zamiast kredytu gotówkowego możemy skorzystać z leasingu! Jest to wygodna forma, a dodatkowo możemy mieć samochód od ręki! (...)

Czytaj więcej
Top