Kredyt odnawialny i gotówkowy. Podobieństwa i różnice?

Opublikowano: 29 Paź 2019 Urszula Sokół 5 min. czytania

Kategoria: KredytyKredyty odnawialneKredyty gotówkowe

Rynek consumer finance ofertuje szukającym finansowania wiele możliwości zarówno pod kątem rodzajów finansowania, dostępny kwot kredytu, jak i kanałów w jakim mogą uzyskać środki na realizacje swoich celów. Jak spośród tej mnogości opcji wybrać najlepszą dla siebie? W artykule podpowiemy analizując różnice pomiędzy kredytem gotówkowym a odnawialnym. 

Kredyt gotówkowy 

Kredyt gotówkowy jest jedną z najpopularniejszych form finansowania bieżących potrzeb konsumentów. Opiera się na prostym założeniu: mam potrzebę do sfinansowania, idę do banku po gotówkę i realizuje cel. Proces kredytowy w dużym uproszczeniu. Kredyt gotówkowy to produkt, który możemy uzyskać od banku na dowolny cel jednak nie powiązany z działalnością gospodarczą jeśli takową prowadzimy. Kredyt uzyskujemy w ramach standardowych procedur banku, których częścią po złożeniu wniosku kredytowego jest analiza naszej zdolności i wiarygodności kredytowej. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej podpisujemy umowę, która obliguje nas do spłaty zobowiązania w formie comiesięcznych rat składających się z kapitału i odsetek. Każdego miesiąca trwania naszego kredytu wiemy dokładnie ile musimy zapłacić do banku i jak długo będzie trwał ten proces. 

RANKING KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH wnioskomat.com PAŹDZIERNIK 2019 (dla kwoty 20 000 PLN na okres 60 miesięcy)

bnp praibas

20 000

Kwota

423,96

Rata

60 rat

Okres

9,99 %

RRSO
alior logotyp

20 000

Kwota

462,26

Rata

60 rat

Okres

13,7%

RRSO
alior logotyp

20 000

Kwota

481,06

Rata

60 raty

Okres

15,5%

RRSO
getin logotyp

20 000

Kwota

500,28

Rata

60 rat

Okres

17,3%

RRSO

Kredyt odnawialny 

Kredyt odnawialny, zwany również limitem w rachunku, linią kredytową, czy popularnie „debetem w koncie” jest możliwością uzyskania kredytu w ramach rachunku bankowego, który posiadamy. W ramach tego produktu po złożonym wniosku o jego przyznanie bank przeprowadza standardowo analizę zdolności kredytowej. Jeśli nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie w ramach rachunku bankowego mamy możliwość pomniejszenia jego salda w ramach dostępnego limitu. Jeśli wykorzystamy własne środki, które mamy na koncie i zaczniemy korzystać z limitu bank naliczy nam za ten fakt odsetki. Limit spłacany jest każdym kolejnym wpływem na rachunek. Zwykle raz do roku musimy się dodatkowo liczyć z opłatą za odnowienie limitu na kolejny rok, która zwykle stanowi kilka procent przyznanego limitu. 

różnica kredyt odnawialny kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy spłacany jest w ratach annuitetowych, czyli kapitałowo - odsetkowych. W kredycie odnawialnym jestem zobligowany do płacenia odsetek, od kapitału z którego w danym momencie korzystam. Kapitał spłacany jest każdym wpływem na konto, z pieniędzy mogę jednak korzystać zawsze do wysokości określonego limitu.

Podobieństwa i różnice w produktach

Zarówno kredyt gotówkowy, jak i limit w rachunku są produktami dedykowanymi do finansowania bieżących potrzeb klientów indywidualnych. Aby uzyskać produkt klienci podlegają tej samej ocenie przez systemy banku i weryfikację w bazach zewnętrznych. Różnice mogą pojawić się w kwotach finansowania, jakie zaproponuje bank biorąc pod uwagę charakterystykę spłaty tych produktów. To właśnie sposób ich spłaty stanowi najbardziej istotną różnicę: kredyt spłacamy w określonych comiesięcznych ratach natomiast limit możemy spłacać kilkakrotnie każdym pojedynczym wpływem na rachunek czy to np. przelewem wynagrodzenia, czy przelewami z innych rachunków które posiadamy. Istotną różnicą jest również obowiązek posiadania rachunku osobistego z którym będzie powiązany przyznany limit. O ile kredyt gotówkowy możemy wziąć w dowolnym banku i spłacać go przy pomocy już posiadanego rachunku osobistego w innym banku czy rzadziej w formie gotówkowej za pośrednictwem punktów opłat to już limit ściśle wiąże się z posiadaniem dodatkowego rachunku bankowego. 

Który warto wybrać?

Jak mawiają Anglicy „it depends”. To wszystko zależy od celu finansowania i naszych aktualnych potrzeb kredytowych. Jeśli mamy w głowie jasno określony cel np. zakup samochodu, finansowanie wyposażenia mieszkania czy remont dobrym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy z jasno określonym harmonogramem spłaty. Natomiast jeśli szukamy zabezpieczenia finansowanego dla nieprzewidzianych wydatków – w razie gdy nasze potrzeby remontowe były większe niż uzyskany kredyt gotówkowy – warto w banku w którym posiadamy już rachunek osobisty zapytać o opcję uzyskania limitu. Dzięki temu będziemy mieć możliwość finansowania bardziej lub mniej nieprzewidzianych wydatków. 

 

Zaktualizowano: 03.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Artykuły powiązane

[AKTUALIZACJA] Matryca ceny ważonej ryzykiem, czyli jak banki patrzą na Klienta?

[AKTUALIZACJA] Matryca ceny ważonej ryzykiem, czyli jak banki patrzą na Klienta?

10 Paź 2019Autor: Wojciech Zieliński

W chwili obecnej w Polsce jest ponad 15 mln kredytobiorców. Część z nich posiada więcej niż jedno zobowiązanie. Klienci mają różne kredyty – hipoteczne, gotówkowe, samochodowe, w ROR oraz karty kredytowe. Każdy(...)

Czytaj więcej
Kredyt na dowolny cel. Który produkt bankowy będzie najtańszy?

Kredyt na dowolny cel. Który produkt bankowy będzie najtańszy?

23 Wrz 2019Autor: Wojciech Zieliński

Finansowanie bankowe z założenia jest tańsze niż pozabankowe. Banki przyjmują Klienta o niższym poziomie ryzyka oraz mają niższe koszty pozyskania kapitału. Pieniądze w banku będą natomiast różniły się ceną w zależności od produktu. Im większe ryzyko bowiem dla(...)

Czytaj więcej
O rodzajach kredytów bankowych

O rodzajach kredytów bankowych

08 Lip 2019Autor: Urszula Sokół

Podziwiając piękno pałacu Schönbrunn oraz otaczającego go parku wraz z ogrodami, zachwycając się barokowym, bogato zdobionym wnętrzem nie odpuszcza mnie jedna myśl: „a gdyby to wszystko było na kredyt…” Rozmyślając ,pomijam fakt samej wartości całej - nazwijmy to umownie -(...)

Czytaj więcej
Kredyt samochodowy, gotówkowy czy odnawialny? Jak sfinansować samochód.

Kredyt samochodowy, gotówkowy czy odnawialny? Jak sfinansować samochód.

01 Lip 2019Autor: Wojciech Zieliński

Większość z nas marzy o czterech kółkach. Nie zawsze mamy odłożoną gotówkę na ten cel i wówczas pojawia się pytanie – jaki sposób finansowania tej inwestycji będzie dla nas najkorzystniejszy?

Czytaj więcej
Jak wygląda wniosek kredytowy?

Jak wygląda wniosek kredytowy?

01 Lip 2019Autor: Oliwia Chmielewska

Jeśli decyzja o zaciągnięciu kredytu została już podjęta, najpierw należy złożyć w banku wniosek kredytowy. Jest to pierwszy wymagany etap rozpoczynający procedurę ubiegania się o możliwość finansowania. Dotyczy to każdego rodzaju kredytu bankowego, niezależnie od kwoty(...)

Czytaj więcej
Top