Kredyt odnawialny i gotówkowy. Podobieństwa i różnice?

Opublikowano: 22 Kwi 2023 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Rynek consumer finance ofertuje szukającym finansowania wiele możliwości zarówno pod kątem rodzajów finansowania, dostępny kwot kredytu, jak i kanałów w jakim mogą uzyskać środki na realizacje swoich celów. Jak spośród tej mnogości opcji wybrać najlepszą dla siebie? W artykule podpowiemy analizując różnice pomiędzy kredytem gotówkowym a odnawialnym.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak działa kredyt odnawialny, a jak gotówkowy,
  • co łączy, a co dzieli oba te produkty,
  • kiedy dobrze skorzystać z kredytu gotówkowego,
  • kiedy lepiej skorzystać z kredytu odnawialnego. 
kredyt odnawialny i gotówkowy

Kredyt gotówkowy 

Kredyt gotówkowy jest jedną z najpopularniejszych form finansowania bieżących potrzeb konsumentów. Opiera się na prostym założeniu: mam potrzebę do sfinansowania, idę do banku po gotówkę i realizuje cel. Proces kredytowy w dużym uproszczeniu. Kredyt gotówkowy to produkt, który możemy uzyskać od banku na dowolny cel jednak nie powiązany z działalnością gospodarczą jeśli takową prowadzimy.

Udzielenie kredytu następuje po przejściu standardowych procedur banku, których częścią po złożeniu wniosku kredytowego jest analiza naszej zdolności i wiarygodności kredytowej. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej podpisujemy umowę, która obliguje nas do spłaty zobowiązania w formie comiesięcznych rat składających się z kapitału i odsetek. Każdego miesiąca trwania naszego kredytu wiemy dokładnie ile musimy zapłacić do banku i jak długo będzie trwał ten proces. 

Kredyt odnawialny 

Kredyt odnawialny znaczy to samo co limit kredytowy. Potocznie nazywany „debetem w koncie” jest możliwością uzyskania kredytu w ramach rachunku bankowego, który posiadamy. Przyznanie kredytu odnawialnego uzależnione jest od wyniku analizy zdolności kredytowej klienta. Istotna jest też historia kredytowa. Gdy mamy ją pozytywną, wówczas udzielenie kredytu odnawialnego będzie możliwe. Jeśli nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie w ramach rachunku bankowego mamy możliwość pomniejszenia jego salda w ramach dostępnego limitu.

Jeśli wykorzystamy własne środki, które mamy na koncie i zaczniemy korzystać z limitu bank naliczy nam za ten fakt odsetki. Spłata kredytu odnawialnego odbywa się za każdym kolejnym wpływem na rachunek. Zwykle raz do roku musimy się dodatkowo liczyć z opłatą za odnowienie limitu na kolejny rok, która zwykle stanowi kilka procent przyznanego limitu. 

Może się trafić taka oferta banku, gdzie odsetki naliczane będą dopiero po korzystaniu z limitu odpowiednio często - np. więcej niż 7 dni w miesiącu.

różnica kredyt odnawialny kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy spłacany jest w ratach annuitetowych, czyli kapitałowo - odsetkowych. W kredycie odnawialnym jestem zobligowany do płacenia odsetek, od kapitału z którego w danym momencie korzystam. Kapitał spłacany jest każdym wpływem na konto, z pieniędzy mogę jednak korzystać zawsze do wysokości określonego limitu.

Podobieństwa i różnice w produktach

Zarówno kredyt gotówkowy, jak i limit odnawialny są produktami dedykowanymi do finansowania bieżących potrzeb klientów indywidualnych. Aby uzyskać produkt klienci podlegają tej samej ocenie przez systemy banku i weryfikację w bazach zewnętrznych. Różnice mogą pojawić się w kwotach finansowania, jakie zaproponuje bank biorąc pod uwagę charakterystykę spłaty tych produktów. To właśnie sposób ich spłaty stanowi najbardziej istotną różnicę.

W przypadku kredytu gotówkowego należność spłacamy w określonych comiesięcznych ratach natomiast limit możemy spłacać kilkakrotnie każdym pojedynczym wpływem na rachunek czy to np. przelewem wynagrodzenia, czy przelewami z innych rachunków które posiadamy. Istotną różnicą jest również obowiązek posiadania rachunku osobistego z którym będzie powiązany przyznany limit. O ile kredyt gotówkowy możemy wziąć w dowolnym banku i spłacać go przy pomocy już posiadanego rachunku osobistego w innym banku czy rzadziej w formie gotówkowej za pośrednictwem punktów opłat to już limit ściśle wiąże się z posiadaniem dodatkowego rachunku bankowego. 

Czym kierować się przy wyborze produktu?

Niezależnie od tego jakim rodzajem produktu zainteresowany jest klient, ważne by zawsze zwracał uwagę na parametry. Zarówno kredyty gotówkowe jak i odnawialne będą nas kosztować. Warto więc przyjrzeć się ile wynosi Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania i jaki jest całkowity koszt kredytu. Aby wybrać produkt, który na pewno zaspokoi aktualne potrzeby finansowe warto spojrzeć, ile w danym banku wynosi maksymalna kwota kredytu odnawialnego lub gotówkowego.

Gdzie znaleźć najlepsze finansowanie?

Jeśli jesteś zainteresowany limitem kredytowym, to zawsze warto zapytać swój bank o najkorzystniejszą ofertę. Gdyby jednak propozycja nie wydawała Ci się korzystna, zawsze możesz udać się do innego banku. Natomiast najlepsze oferty kredytów gotówkowych znajdziesz na naszej stronie wnioskomat.com gdzie od razu możesz złożyć wniosek o zobowiązanie. Zachęcamy do skorzystania z naszego narzędzia online, jakim jest ranking kredytów gotówkowych. Znajdziesz tam aktualne propozycje banków wraz ze wszystkimi parametrami, a wybierając opcję ZŁÓŻ WNIOSEK możesz już teraz starać się o dodatkową gotówkę.

Który warto wybrać?

Jak mawiają Anglicy „it depends”. To wszystko zależy od celu finansowania i naszych aktualnych potrzeb kredytowych. Jeśli mamy w głowie jasno określony cel np. zakup samochodu, finansowanie wyposażenia mieszkania czy remont dobrym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy z jasno określonym harmonogramem spłaty. Natomiast jeśli szukamy zabezpieczenia finansowanego dla nieprzewidzianych wydatków – w razie gdy nasze potrzeby remontowe były większe niż uzyskany kredyt gotówkowy – warto w banku w którym posiadamy już rachunek osobisty zapytać o opcję uzyskania limitu. Dzięki temu będziemy mieć możliwość finansowania bardziej lub mniej nieprzewidzianych wydatków.

Tagi: kapitałkredyt odnawialnykredytkredyt gotówkowy

Dodano: 29.10.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Gdzie można uzyskać najtańszy kredyt bankowy na dowolny cel?

Gdzie można uzyskać najtańszy kredyt bankowy na dowolny cel?

16 Kwi 2023Autor: Agnieszka Kłak

Finansowanie bankowe z założenia jest tańsze niż pozabankowe. Banki przyjmują Klienta o niższym poziomie ryzyka oraz mają niższe koszty pozyskania kapitału. Pieniądze w banku będą natomiast różniły się ceną w zależności od produktu. Im większe ryzyko bowiem dla banku, tym ich cena będzie wyższa. (...)

Czytaj więcej
A gdyby to wszystko było na kredyt? Czyli o rodzajach kredytów bankowych dla konsumentów

A gdyby to wszystko było na kredyt? Czyli o rodzajach kredytów bankowych dla konsumentów

02 Lut 2023Autor: Agnieszka Kłak

Podziwiając piękno pałacu Schönbrunn oraz otaczającego go parku, zachwycając się barokowym, bogato zdobionym wnętrzem nie odpuszcza mnie jedna myśl: „a gdyby to wszystko było na kredyt…” Rozmyślając, pomijam fakt samej wartości całej - nazwijmy to umownie - inwestycji. Poszczególne elementy rozpatru(...)

Czytaj więcej
Kredyt samochodowy, gotówkowy czy odnawialny? Jak sfinansować zakup samochodu?

Kredyt samochodowy, gotówkowy czy odnawialny? Jak sfinansować zakup samochodu?

27 Sty 2023Autor: Agnieszka Kłak

Większość z nas marzy o czterech kółkach. Nie zawsze mamy odłożoną gotówkę na ten cel i wówczas pojawia się pytanie – jak najkorzystniej sfinansować zakup auta. Warto wiedzieć, że jako klienci mamy parę możliwości do wyboru. Z tego artykułu dowiesz się: jakim kredytem można sfinansować zaku(...)

Czytaj więcej
Top