Gdzie można uzyskać najtańszy kredyt bankowy na dowolny cel?

Opublikowano: 16 Kwi 2023 Agnieszka Kłak 11 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Finansowanie bankowe z założenia jest tańsze niż pozabankowe. Banki przyjmują Klienta o niższym poziomie ryzyka oraz mają niższe koszty pozyskania kapitału. Pieniądze w banku będą natomiast różniły się ceną w zależności od produktu. Im większe ryzyko bowiem dla banku, tym ich cena będzie wyższa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie kredyty bankowe można przeznaczyć na dowolny cel,
  • kiedy kredyt będzie tańszy, a kiedy droższy,
  • jak znaleźć tani kredyt gotówkowy na dowolny cel,
  • czy można zaciągnąć kredyt gotówkowy online,
  • jakie jeszcze produkty bankowe mają dowolność celową.
kredyt na dowolny cel

Jaki wpływ na cenę ma ryzyko?

Najtaniej jak mam nieruchomość

Najtańsze w banku są produkty hipoteczne. Kredyt hipoteczny jest produktem celowym – na zakup nieruchomości. O nim nie będziemy zatem pisać, ponieważ skupiamy się za pozyskaniu kapitału na dowolny cel. Ale przecież mamy pożyczkę hipoteczną. W ramach tego produktu możemy otrzymać z banku środki i przeznaczyć jest na co tylko chcemy. Jak to działa?

Musimy oczywiście posiadać nieruchomość wolną do zobowiązań. Nie może zatem posiadać wpisów w dziale IV księgi wieczystej oraz ograniczeń dotyczących służebności w dziale III tejże. Idziemy do banku, składamy wniosek, podajemy podstawowe parametry produktu, czyli m.in. oczekiwaną kwotę i okres. Bank dokonuje oceny ryzyka, czyli sprawdza nas jako potencjalnych kredytobiorców oraz nieruchomość jako potencjalne zabezpieczenie. Jeżeli decyzja jest pozytywna otrzymam pieniądze, będę mógł je wydać na dowolny cel, a bank wpisze się w hipotekę mojej nieruchomości.

W ramach pożyczki hipotecznej powinienem otrzymać maksymalnie ok. 70% wartości nieruchomości, która będzie jej zabezpieczeniem. Jeżeli zatem posiadam np. mieszkanie wyceniane na 300 000 PLN mogę liczyć na 210 000 PLN pożyczki. Ostateczne parametry będą oczywiście uzależnione od banku i konkretnej oferty.

Kredyt hipoteczny, a pożyczka hipoteczna – więcej o różnicach poczytasz na naszym blogu

Kredyt gotówkowy na dowolny cel

Jeżeli nie posiadam nieruchomości jestem zdany na pożyczenie pieniędzy w ramach kredytu gotówkowego. W tym bankowym kredycie konsumenckim istotne, jest to, że tutaj kredytodawca najczęściej nie będzie wymagał ode mnie zabezpieczenia. Oczywiście celem zwiększenia mojej wiarygodności może poprosić np. o poręczenie, ale standardowo kredyt gotówkowy jest bez zabezpieczenia. Jak wygląda proces?

Jest dużo prostszy niż wnioskowanie o pożyczkę hipoteczną. Nie ma bowiem sprawdzania nieruchomości, co zawsze trwa kilka dni. Składam prosty wniosek wraz z dokumentami dodatkowymi (jeżeli są wymagane przez bank), bank sprawdza moją zdolność kredytową i wydaje decyzję. Jeżeli jest pozytywna otrzymuje możliwość podpisania umowy. Po jej podpisaniu bank uruchomi środki na wskazane przeze mnie konto.

Bank spyta o cel, ponieważ ustawa prawo bankowe wymaga, aby kredyt posiadał jakiś cel, ale nie zweryfikuje czy wydałem pieniądze zgodnie z nim. Jeżeli celem jest zakup samochodu to warto zastanowić się nad kredytem samochodowym. Ale to będzie już kredyt celowy, dlatego nie poświęcamy mu miejsca w tym artykule.

Kredyt gotówkowy - kwota: 37 500 zł, okres: 72 mies
Banki
Kwota kredytu: 37 500 zł
Ilość rat kredytu: 72 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Kasa Stefczyka - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,00 % 11,57 % 0,00 % 51 392,16 zł 713,78 zł
VeloBank kredyt gotówkowy - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 53 475,84 zł 742,72 zł
Raiffeisen Digital Bank - kredyt gotówkowy (zobacz) 12,72 % 13,49 % 0,00 % 53 802,00 zł 747,25 zł
Bank Pocztowy - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,99 % 14,76 % 5,00 % 55 409,76 zł 769,58 zł
Santander Bank Polska kredyt gotówkowy - Oferta A (zobacz) 12,48 % 16,16 % 6,99 % 57 198,96 zł 794,43 zł

Kredyt samochodowy? A może inna forma finansowania zakupu samochodu?

cel dowolny finansowania kredyt pożyczka

A może debet w rachunku?

Kredyt gotówkowy będzie spłacany w tzw. racie annuitetowej, czyli kapitałowo odsetkowej. Debet w rachunku charakteryzuje się natomiast wymogiem spłaty tylko odsetek. Kapitał mogę spłacać, w dowolnej wysokości, ale nie jestem do tego zobligowany. Będę go musiał oddać, na koniec umowy. Umowa jest zawierana najczęściej na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia. Jeżeli spłacam odsetki bez zakłóceń bank bez problemu i najczęściej automatycznie przesłuży mi kredyt o kolejny okres. Debet pozwala na pobranie z mojego konta kwoty wyższej niż się na nim znajduje. Produkt powiązany jest zatem ściśle z rachunkiem oszczędnościowo rozliczeniowym.

Kredyt odnawialny i jego konstrukcja na wniskomat.com

Rata kapitałowo-odsetkowa czy odsetkowa? Którą wybrać?

Karta kredytowa, czyli kredyt nieoprocentowany

Karta kredytowa daje możliwość korzystania z wydzielonych zasobów banku za darmo w  określonym z góry czasie. Jest dobrą formą zwiększenia bieżącej płynności finansowej i realizacji szybkich celów konsumpcyjnych. W określonych terminach bank nie pobierze ode mnie odsetek od wykorzystanego kapitału. Jeżeli przekroczę saldo wymaganych operacji zrezygnuje również z opłaty za prowadzenie karty.

Mogę zatem dowolnie pożyczać i oddawać pieniądze – wszystko jednak w ustalonych w umowie termiach. Jeżeli je przekroczę, zacznę płacić odsetki. Karta może zatem być równocześnie najtańszym i najdroższym produktem. Najtańszym, ponieważ jak korzystam z niej zgodnie z przeznaczeniem to pożyczam pieniądze za darmo. Najdroższym, ponieważ jak nie oddam środków w terminie zaczynam wchodzić w oprocentowany kredyt.

Karta kredytowa – poczytaj więcej o jej konstrukcji

Bank posiada określoną pulę produktów

Banki nie tworzą setek rodzajów produktów. Ich pula jest niewielka, a podstawowe kategorie możemy policzyć na palcach dwóch rąk. Kredyt na dowolny cel w ING, pożyczka gotówkowa PKO, kredyt na dowolny cel w Millenium - można by długo wymieniać oferty banków.  Szukając najtańszego finansowania musimy się przede wszystkim zastanowić jaki cel chcemy zrealizować i czy ten cel może być zabezpieczeniem. W takich sytuacjach możemy bowiem liczyć na najtańsze pieniądze.

Co to znaczy najtańsze - najlepiej skorzystać z jednego z dostępnych w internecie kalkulatorów kredytu na dowolny cel. Jeżeli bank wie, że kupujemy za kredyt nieruchomość i dodatkowo może się na niej zabezpieczyć, a nieruchomość jest uznawana za dobre zabezpieczenie, które nie traci wartości w czasie, a nawet często jego wartość rośnie, to może sobie pozwolić na tanie pożyczanie. Jeżeli z drugiej strony płacimy za coś kartą kredytową, bank nie ma pewności czy oddamy w wyznaczonym terminie, a jak nie oddamy to nie mamy harmonogramu spłat, to musi podnieść cenę.

Gdzie znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy na dowolny cel?

Wnioskomat.com przygotował zarówno dla stałych jak i nowych klientów narzędzia online, dzięki którym można bardzo łatwo wyszukać taniego kredytu gotówkowego na dowolny cel. Bierzemy teraz pod uwagę tylko oferty kredytów gotówkowych, bowiem nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać.

Kalkulator kredytu gotówkowego

Bardzo polecanym narzędziem jest kalkulator kredytu gotówkowego. Korzystając z tego rozwiązania klient może w bardzo szybki sposób znaleźć dogodne zobowiązanie. Wystarczy wpisać kwotę kredytu oraz okres spłaty. Należy także wskazać źródło dochodu. Po kliknięciu komendy SZUKAJ pokażą się aktualnie dostępne kredyty gotówkowe wraz ze wszystkim parametrami.

Platforma wnioskomat.com zapewnia swoim klientom pełną wygodę. Możesz bez wychodzenia z domu złożyć wniosek o kredyt gotówkowy online. Udzielenie kredytu przez dany bank będzie zależne od tego, jaką klient będzie miał zdolność kredytową, a także historię kredytową.

Ranking kredytów gotówkowych

Jeśli jesteś zainteresowany bankowym kredytem gotówkowym na dowolny cel to proponujemy Ci także skorzystanie z innego narzędzia na platformie wnioskomat.com jakim jest ranking kredytów gotówkowych. Zobaczysz tutaj aktualnie dostępne zobowiązania wraz ze wszystkimi szczegółami. Jeśli któraś oferta kredytu lub pożyczki gotówkowej przypadła Ci do gustu, możesz o nią wnioskować, klikając komendę ZŁÓŻ WNIOSEK.

Na co zwracać uwagę, wybierając bankowy kredyt na dowolny cel?

Za każdym razem, gdy wnioskujesz o zobowiązanie zwracaj uwagę na statystyki kredytu. Każdy parametr jest ważny i może zaważyć na tym, czy dana oferta - spośród wielu innych - faktycznie będzie tania. Zobacz zatem ile tak naprawdę wyniesie Cię całkowity koszt kredytu. Dalej istotne są takie aspekty jak oprocentowanie kredytu gotówkowego oraz Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. W kredycie gotówkowym nie bez znaczenia jest także prowizja. Przypatrz się także wysokości rat oraz okresowi kredytowania. To wszystko pozwoli Ci świadomie porównać różne oferty, a koniec końców wybrać najlepszy kredyt gotówkowy na dowolny cel.

Tagi: debetpożyczka bankowa

Dodano: 23.09.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Całkowity koszt kredytu gotówkowego – od czego zależy? Czy można go obniżyć?

Całkowity koszt kredytu gotówkowego – od czego zależy? Czy można go obniżyć?

15 Maj 2024Autor: Agnieszka Kłak

Ubiegasz się o kredyt gotówkowy w banku, ponieważ masz pilne wydatki, a Twój budżet domowy jest zbyt niski, by to wszystko spiąć? Decyzja już zapadła, więc teraz zastanawiasz się ile faktycznie musisz zapłacić za zobowiązanie kredytowe. Przed zawarciem umowy z bankiem masz okazję dopytać o wszystkie(...)

Czytaj więcej
Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego?

Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego?

23 Wrz 2020Autor: Anna Krzysteczko

Jedną z częstszych, poszukiwanych informacji na temat kredytów gotówkowych jest lista niezbędnych dokumentów. Wiele z nas obawia się, że będzie musiała dostarczyć całe mnóstwo dokumentów oraz zaświadczeń. Jednak kredyt gotówkowy w banku jest jednym z produktów, które są najmniej sformalizowane. Wart(...)

Czytaj więcej
Top