Wakacje kredytowe w mBanku

Opublikowano: 12 Sie 2022 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Kredytobiorcy, którzy mają zaciągnięty kredyt hipoteczny w mBanku mogą od 29 lipca 2022 roku wnioskować o skorzystanie z ustawowych wakacji kredytowych. Poza tym niektórzy z pozostałych klientów mogą złożyć wniosek o bankowe wakacje kredytowe. Jednakże, czy zawieszenie spłaty kredytu w mBanku zawsze będzie korzystne dla klienta? Podpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co to jest zawieszenie płatności kredytu,
 • na czym polegają rządowe wakacje kredytowe,
 • na czym polegają umowne wakacje kredytowe,
 • czy możesz skutecznie zawiesić spłatę kredytu w mBanku.
Wakacje kredytowe w mBanku

Wakacje kredytowe czy odroczenie kredytu?

Pod pojęciem wakacji kredytowych kryje się zjawisko zawieszenia spłaty kredytu. Niekiedy też można powiedzieć, że jest to odroczenie spłaty rat kredytowych. Polega to na tym, że określona liczba rat może być przez nas zawieszona w konkretnych miesiącach. Nie oznacza to jednak, że bank nas zwalnia od zapłacenia tej raty w ogóle. Będziemy musieli je uregulować w późniejszym terminie. W związku z tym w efekcie przesuwa się data płatności za ostatnią ratę o tyle miesięcy, ile rat wcześniej zawiesiliśmy w ramach wakacji kredytowych.

Ustawowe wakacje kredytowe w mBanku

Decyzją rządu od dnia 29 lipca 2022 roku klienci banków polskich – w tym klienci mBanku – mogą skorzystać z wakacji kredytowych w spłacie kredytów hipotecznych. Klient może odroczyć płatność łącznie 8 rat. Jeżeli chodzi o dostępne terminy to wygląda to następująco:

 • III kwartał 2022 roku: sierpień, wrzesień – 2 raty,
 • IV kwartał 2022 roku: październik, listopad, grudzień – 2 raty,
 • I kwartał 2023 roku: od stycznia do marca – 1 rata,
 • II kwartał 2023 roku: od kwietnia do czerwca – 1 rata,
 • III kwartał 2023 roku: od lipca do września – 1 rata,
 • IV kwartał 2023 roku: od października do grudnia – 1 rata.

Musimy w tym miejscu podkreślić, że rządowe wakacje kredytowe obejmują odroczenie spłaty całości, tj. zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty.

Kto może skorzystać z rządowych wakacji kredytowych w mBanku?

Musimy przyznać, że wymogi co do osób, które mogą znaleźć się na ustawowych wakacjach kredytowych nie są zbyt wygórowane. Rozwiązanie to przysługuje również i Tobie, jeśli:

 • umową kredytu hipotecznego jest dokument, w którym znajduje się określenie celu kredytowania, a mianowicie jest to zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych,
 • bierzesz wakacje tylko na jeden kredyt – jeżeli masz więcej zobowiązań, to na te pozostałe zobowiązania, nawet jeśli są to kredyty hipoteczne nie przysługują Ci ustawowe wakacje kredytowe,
 • umowa kredytu została podpisana przed dniem 1 lipca 2022 roku,
 • ostateczny termin kredytu przypada po 31 grudnia 2022 roku.

Jeżeli nie spełniasz któregoś z wyżej wymienionych warunków, to wówczas nie możesz zawiesić spłaty kredytu w ramach rządowych wakacji kredytowych.

Rządowe wakacje kredytowe w mBanku – jak wnioskować?

Masz do wyboru dwie drogi jeżeli chodzi o wnioskowanie o ustawowe wakacje kredytowe w mBanku. Po pierwsze możesz udać się do placówki mBanku i tam wypełnić wniosek. Ale możesz też uczynić to w serwisie transakcyjnym banku. Wystarczy, że wejdziesz do serwisu „mbank” bądź „mbank hipoteczny”, gdzie system automatycznie przekieruje Cię do panelu wypełniania wniosku. Możesz także zalogować się na swoje konto, następnie wejść w zakładkę: "Pomoc", potem "Załatw swoje sprawy", następnie "Inna sprawa". Tam pojawi się wyszukiwarka, w którą należy wpisać frazę „Wsparcie w spłacie kredytów”.

Czy zdążę złożyć wniosek jeszcze w sierpniu?

Obowiązuje zasada, wedle której klient musi złożyć wniosek o ustawowe wakacje kredytowe najpóźniej na dzień przed dniem spłaty pierwszej raty, którą chce zawiesić. To oznacza, że możliwe jest jeszcze skorzystanie z rządowych wakacji kredytowych, o ile nie przekroczyłeś terminu.

Przykładowo, jeżeli płatność raty kredytu przypada 25 sierpnia 2022 roku, to jeśli złożysz wniosek 24 sierpnia to wszystko będzie w porządku. Uważaj tylko, żeby się nie spóźnić. Jednakże jeśli płatność raty przypadła Ci na 8 sierpnia, to niestety, ale przepadło Ci już 1 odroczenie raty w ramach wakacji kredytowych. Pozostało Ci jeszcze 7 rat możliwych do odroczenia.

Bankowe wakacje kredytowe

MBank przewiduje także dla swoich klientów umowne wakacje kredytowe. Jak sama nazwa wskazuje możemy z nich skorzystać, jeśli tylko taki zapis widnieje w naszej umowie kredytowej. A jakie zobowiązania możemy odroczyć w spłacie? Oto lista:

W przypadku kredytów gotówkowych w mBanku możemy zawiesić maksymalnie 3 raty. Jednakże w przypadku kredytu hipotecznego – z wyłączeniem ustawowej formy – możemy zawiesić aż do 6 rat.

Tagi: mbankwakacje kredytoweustawowe wakacje kredytowe

Dodano: 09.08.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top