Zawieszenie działalności gospodarczej

Opublikowano: 11 Sie 2021 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Przedsiębiorcy

Niestety pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele działalności gospodarczych nie przertrwało. W dużym stopniu część dotychczasowych przedsiębiorców zdecydowała się na zmianę swojej ścieżki zawodowej i zawiesiło dotychczas prowadzoną działalność gospodarczą. W tym wpisie chcemy Wam opowiedzieć o tym, jakie wymogi trzeba spełnić przy zawieszeniu jednoosobowej działalności gospodarczej, jak przebiega ten proces i jakie obowiązki spadają na właściciela po zawieszeniu.

Czy trzeba spełnić jakieś wymogi, aby zawiesić jednoosobową działalność gospodarczą?

Jeżeli chodzi o podanie powodu, to nie podlegają one jakimś szczególnym zastrzeżeniom. Działalność można zawiesić na przykład dlatego, że biznes nie jest dochodowy, w firmie panują poważne problemy w organizacji pracy, właściciel chciałby podjąć pracę gdzie indziej, na przykład na umowę o pracę albo chociażby dlatego, że właściciel nie może poświęcać firmie tyle czasu ile by chciał i tyle, ile wymaga prawidłowe funkcjonowanie biznesu. Dotyczy to również działalności, która ma charakter sezonowy.

Chcąc zawiesić firmę, trzeba wiedzieć, że można to zrobić na minimum 30 dni. Można też dokonać zawieszenia na jakkolwiek długi czas powyżej miesiąca albo bezterminowo. Firmę można zawieszać dowolną liczbę razy.

Działalności gospodarczej właściciel nie może zawiesić, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika na umowę o pracę, na zasadzie powołania, mianowania i wyboru, czy na spółdzielczą umowę o pracę. Natomiast, jeśli pracownik jest zatrudniony na umowie cywilnoprawnej, właściciel nie musi rozwiązywać z nim  tejże umowy.

Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej można złożyć przez internet, na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. We wniosku trzeba wskazać datę rozpoczęcia zawieszenia. Może to być dzień wcześniejszy niż data złożenia wniosku, późniejszy, lub pokrywać się z datą złożenia wniosku. Przykładowo: pan Maciej złożył wniosek 15 maja 2021 roku, a datę rozpoczęcia zawieszenia wskazał na 20 maja 2021 roku.

Jakie skutki niesie ze sobą zawieszenie działalności gospodarczej?

Skoro już wspomnieliśmy o ewentualnych pracownikach, warto powiedzieć, że od momentu redukcji etatów właściciel ma 7 dni na wyrejestrowanie pracowników z ZUS-u. Może zabrzmi to jak oczywistość, ale trzeba powiedzieć, że zawieszenie działalności gospodarczej wiąże się z tym, że właściciel nie będzie otrzymywał dochodów z działalności.

W trakcie zawieszenia działalności właściciel nie płaci składek do ZUSu, nie jest zatem ubezpieczony. Ale jeśli działalność została zawieszona w danym miesiącu, właściciel musi zapłacić składkę zdrowotną za cały miesiąc. Przykładowo, jeśli pan Adam zawiesił firmę w dniu 6-tego maja 2021 roku, musi zapłacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne za cały maj. Natomiast jeśli chodzi o składki na ubezpieczenie społeczne trzeba ja zapłacić do końca miesiąca, w którym się zwiesiło działalność oraz od początku dnia wznowienia działalności. Na przykład, pani Iwona zawiesiła działalność 12 stycznia 2021 roku, a wznowiła w dniu 24 czerwca 2021 roku. W związku z tym zapłaciła składki za 11 dni stycznia, od dnia 01.01 do 11.01.2021 oraz 7 dni w czerwcu, od 24.06 do30.06  czyli razem za 18 dni.

Zawieszenie nie znosi obowiązku prowadzenia księgowości. Nie dotyczy to sytuacji, kiedy firma ma formę opodatkowania w postaci karty podatkowej. Natomiast jeżeli właściciel jest opodatkowany na zasadach ogólnych albo obowiązuje go podatek liniowy, wówczas nie płaci zaliczek na podatek w trakcie trwania zawieszenia. Podobnie jest  z właścicielem rozliczającym się poprzez ryczałtuprzychodów ewidencjonowanych - również nie płaci on ryczałtu.

Obowiązki w zawieszonej działalności gospodarczej

Teraz przejdźmy do obowiązków przedsiębiorcy oraz do tego, co przedsiębiorca może robić w ramach zawieszonej działalności gospodarczej. Właściciel zawieszonej firmy ma obowiązek:

 • składać coroczne sprawozdanie finansowe; prowadzić księgowość;
 • brać udział w postępowaniach, które dotyczą jego firmy i jeżeli są to procesy sądowe, podatkowe lub administracyjne;
 • brać udział w kontrolach, na przykład tych z sanepidu, jeżeli dotyczą działalności;
 • płacić ciążące na nim należności, na przykład podatek od nieruchomości czy podatek od środków transportu;
 • wykonywać inne obowiązki, które prawnie na nim ciążą.

W okresie zawieszenia działalności, właściciel może:

 • zabezpieczać źródła dochodów;
 • przyjmować środki pieniężne, jeżeli te należności wynikły w czasie sprzed zawieszenia;
 • osiągać dochody z działalności gospodarczej, jeżeli ich należność wynikła w czasie sprzed zawieszenia działalności;
 • sprzedawać środki własne i wyposażenie;
 • powołać albo odwołać zarządcę sukcesyjnego;
 • spłacać zobowiązania, jeżeli te wynikły przed zawieszeniem;
 • wykonywać czynności, które mają na celu zabezpieczenie przychodów.

Wiemy już dużo o zawieszeniu działalności, ale uzupełnijmy jeszcze naszą wiedzę o garść przydatnych informacji. Właściciel zawieszonej firmy musi prowadzić roczne rozliczenia i tak: jeśli płaci podatki na zasadach ogólnych do 30 kwietnia składa do Urzędu Skarbowego PIT-36, jeżeli płaci podatek liniowy to składa PIT-36L, jeśli rozlicza się ryczałtem, do końca lutego składa PIT-28; a jeśli obowiązuje go karta podatkowa, nie składa zeznania podatkowego, ale musi do 31 stycznia złożyć PIT-16A, który dotyczy zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Zeznanie podatkowe trzeba złożyć nawet wtedy, kiedy w ciągu całego roku przedsiębiorca nie osiągnął żadnych dochodów i za okres w którym nastąpiło zawieszenie.

Tagi: działalność gospodarczakredyt dla działalności gospodarczejzawieszenie działalności gospodarczej

Zaktualizowano: 28.12.2022

Dodano: 11.08.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top