Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Opublikowano: 10 Sie 2021 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Przedsiębiorcy

Pewnie znajdą się takie osoby, które chciałaby mieć własną firmę. Posiadają spore umiejętności, lubią swoją pracę i mają pomysł na biznes. Jednak hasła takie jak biurokracja albo przepisy prawa mogą skutecznie odstraszyć potencjalnych przedsiębiorców. Dzisiaj przyjrzymy się temu tematowi z bliska i postaramy się odpowiedzieć na parę najbardziej nurtujących pytań.

Jeżeli ktoś z Was myślał albo myśli o założeniu własnego biznesu, to ten wpis jest właśnie dla Was. Czy przy zakładaniu firmy naprawdę spotka nas wiele przeszkód? Ile to kosztuje i jakie konsekwencje tak realnie ponoszą nowi przedsiębiorcy?

Czym jest działalność gospodarcza?

Definicja głosi, że jest to każda, wykonywana we własnym imieniu i w ciągłości czasowej zorganizowana działalność zarobkowa. Jest kilka różnych rodzajów działalności gospodarczej, a każda z nich, o ile mieści się w ramach powyższej definicji jest regulowana przez ustawę Prawo Przedsiębiorców.  

Dzisiaj skupimy się tylko na jednej, wybranej przez nas działalności, mianowicie na jednoosobowej działalności gospodarczej. Nadmienię tylko, że oprócz niej istnieje jeszcze siedem innych rodzajów działalności Wyróżniamy jeszcze spółki:

 • akcyjną,
 • cywilną,
 • jawną,
 • komandytową,
 • komandytowo-akcyjną,
 • partnerską
 • i z ograniczoną odpowiedzialnością.

Proces zakładania firmy jest uwarunkowany przepisami, znajdującymi się w rozdziale 2-gim prawa przedsiębiorców. Wspominamy o tym po to, aby wskazać, gdzie konkretnie szukać bardziej szczegółowych informacji prawnych w razie różnych nieprzewidzianych sytuacji. My zajmiemy się standardowym przebiegiem zakładania firmy.

Jak założyć firmę?

Przejdźmy zatem do czynności, niezbędnych do założenia własnego biznesu. Decydując się na jednoosobową działalność gospodarczą, warto pamiętać, że ten rodzaj firmy pasuje do małego biznesu, prowadzonego przez jedną osobę.

Przed złożeniem wniosku, należy dokonać kilku wyborów i spełnić pewne formalności. Trzeba wybrać formę opodatkowania dla swojej firmy. Właściciele jednoosobowej firmy mają kilka opcji wyboru formy opodatkowania. Powinni się przy tym kierować rachunkiem ekonomicznym oraz rodzajem prowadzonej działalności. W 2021 roku mogą wybrać:

 • opodatkowanie na zasadach ogólnych w dwóch progach podatkowych w zależności od wysokości osiąganego dochodu,
 • podatek liniowy ze stałą stawką podatku,
 • ryczałt z różnymi stawkami w zależności od rodzaju działalności,
 • kartę podatkową uzależnioną m.in. od wielkości zatrudnienia czy rodzaju świadczonych usług.  

Wyczerpująco o podatkach traktują: ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Co to są kody PKD?

Kody Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej oznaczają rodzaj wykonywanej pracy, na przykład kategorię wykonywanych usług czy sprzedawanych produktów w ramach działalności gospodarczej. Konkretny kod, który pasuje do danej działalności można znaleźć na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Jeżeli działalność będzie się rozwijać albo właściciel będzie myślał o jej rozszerzeniu w przyszłości, może w każdej chwili dopisać odpowiednie kody PKD. Kody PKD wpisuje się w trakcie wypełniania wniosku. Zmiana w kodach PKD jest bezpłatna i dokonuje się jej w urzędzie miasta lub urzędzie gminy.

Jak wybrać biuro księgowe?

Trzeba również zdecydować, kto będzie świadczył nam usługi księgowe. Najlepiej wybrać podmiot zaufany, sprawdzony na rynku, polecany przez innych klientów. Kwestie rozliczenia podatków, sporządzania faktur czy umów są fundamentem formalnej części prowadzenia firmy. Obecnie na rynku oprócz tradycyjnych biur rachunkowych czy doradztwa podatkowego przedsiębiorcy mogą skorzystać z wirtualnych biur świadczących takie usługi albo rozliczać się z fiskusem za pośrednictwem dedykowanych funkcji bankowości elektronicznej.

Co to jest CEIDG?

Teraz można wypełnić wniosek CEIDG-1 na stronie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Zajmuje to tylko chwilę.

Rachunek bankowy we własnej firmie

Na koniec należy wskazać rachunek bankowy firmy. W trakcie wypełniania wniosku w tym rejestrze jesteś zobowiązany do podania numeru rachunku powiązanego z nowozakładaną działalnością gospodarczą. Co do zasady możesz założyć rachunek firmowy w wybranym przez siebie banku, ale możesz też korzystać z rachunku osobistego, ale tylko w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Zasada ta nie dotyczy spółek. Można także wyrobić sobie pieczątkę firmową, która jest bardzo przydatna, na przykład przy załatwieniu formalności z Urzędem Skarbowym.

Zalety i wady prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej

Zacznijmy od zalet. Po pierwsze przedsiębiorca może liczyć na dodatkowe pieniądze. Może wnioskować o środki z Urzędu Pracy albo o pomoc z Unii Europejskiej, skierowaną do osób przebywających na samozatrudnieniu. Po drugie może prowadzić uproszczoną księgowość. Po trzecie, przy prowadzeniu tego rodzaju firmy nie trzeba posiadać kapitału zakładowego. I po czwarte można skorzystać z dotacji i ulg, na przykład z tak zwanej ulgi na start, która na okres pół roku zwalnia z płacenia składek ZUS-u oprócz składek zdrowotnych, zwalnia ze składek na Fundusz Pracy i na Fundusz Solidarnościowy.

Podsumowując zalety należy podkreślić, że jest to bardzo prosta i szybka do założenia forma prowadzenia działalności gospodarczej. Cechuje ją duża elastyczność i niezależność w podejmowaniu decyzji, a w przypadku decyzji o zaprzestaniu chęci bycia przedsiębiorcą prosty sposób likwidacji.

A teraz wady. Jeśli ktoś byłby zainteresowany prowadzeniem biznesu o wysokim ryzyku strat, bardziej mu się opłaci założyć spółkę kapitałową i odpowiadać do wysokości majątku spółki. Wreszcie: właściciel odpowiada za wszystko swoim osobistym majątkiem. Może odpowiadać wraz z współmałżonkiem, chyba, że w małżeństwie istnieje rozdzielność majątkowa.

Podsumowanie

Na zakończenie warto dodać, że po założeniu firmy za pośrednictwem wniosku CDEIG-1 dane o niej i o właścicielu zostaną przekazane do ZUS-u lub KRUS-u, Urzędu Skarbowego oraz do GUS-u. Jak widać, założenie firmy przez Internet zajmuje tylko parę minut, a jeśli wcześniej wszystko sobie przemyślicie i poświęcicie chwilę, aby się przygotować, okaże się to dziecinnie proste. Pomocny w całym procesie będzie również dostęp do Profilu Zaufanego.

Jeśli cały czas zastanawialiście się, czy założenie firmy coś kosztuje, odpowiedź jest prosta: nie. Składanie wniosku CEIDEG-1 jest całkowicie bezpłatne! Nie dajcie się skusić nieuczciwym ofertom firm-naciągaczy, którzy bazują na formularzach przypominających te z CEIDG i pobierają horrendalne i bezpodstawne opłaty związane z rejestracją nowej działalności!  

Tagi: profil zaufanyjednoosobowa działalność gospodarczadziałalność gospodarczaCentralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej

Zaktualizowano: 16.12.2022

Dodano: 10.08.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top