Faktoring jest usługą finansową, która sporo zyskała na popularności w ostatnich latach. Jest korzystnym rozwiązaniem finansowym dla wielu firm, które borykają się z wydłużonymi terminami płatności za faktury. Przedłużające się terminy płatności, nierzetelni kontrahenci mogą implikować na kolejne sferty działalności firmy. W krytyczych przypadkach może doprowadzić do niewypłacalności firmy. Dziś powiemy więcej o tym, czy jest faktoring, jakie są jego rodzaje i jaki faktoring wybrać.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Faktoring jest coraz powszechniej wykorzystywaną usługą finansową wśród firm. Stosowaną w celu zachowania płynności w firmie. Polega ona na wykupieniu przez firmę faktoringową (tzw. faktora) od przedsiębiorstwa (tzw. faktoranta) nieprzeterminowanych należności z tytułu sprzedaży towarów i usług. W ramach uslugi faktoringu przedsiębiorstwo otrzymuje środki wcześniej niż wynika to z terminu płatności faktury.
Najważniejsza regulacja prawna, która zdaje się stanowić podstawę do zawierania wszelakich umów faktoringowych jest zawarta w art. 353 Kodeksu cywilnego. Przepis ten traktuje o swobodzie zawierania umów. W dużym skrócie na taką umowę składają się takie zjawiska prawne jak: cesja wierzytelności, umowa sprzedaży oraz dyskonto wierzytelności. Wszystko to ma swoje umocowanie w gałęziach prawa cywilnego.
Faktoring jest bardzo powszechny wśród przedsiębiorców, którzy mają trudność w uzyskaniu firmowego kredytu bankowego. Usługa skierowana jest zarówno do małych, jak i dużych firm. Bardzo często można z niej skorzystać już od pierwszych dni prowadzenia działalności gospodarczej. Podczas, gdy kredyty są dostępne w większości przypadku dla firm działających od minimum roku. W obecnych czasach wiele banków wyklucza niektóre branże (takie jak gastronomia, transport). Przy faktoringu nie znajdziemy raczej takich ograniczeń.
Kolejną przyczyną sięgania po faktoring są zatory płatnicze, które mogą być spowodowane długimi termiami płatności na wystawianych fakturach. Długie terminy płatności to z jednej strony czynnik zwiększający atrakacyjność dla kontrahentów, ale z drugiej ryzyko utraty płynności firmy. Poza tym, firmy, które szykują się do wzięcia większego kredytu inwestycyjnego, często wykorzystują faktoring, aby poprawić swoje wskaźniki przy analizie.
Wyróżniam wiele rodzajów faktoringu ze względu na różne kryteria podziału. Poniżej przedstawiamy te najczęsciej występujące.
Podział faktoringu według ryzyka niewypłacalności dłużnika
Najczęściej stosowana klasyfikacja faktoringu dokonywana jest w zależności od tego, kto ponosi ryzyko niewypłacalności dłużnika. I tak odróżniamy:
Podział faktoringu ze względu na termin zapłaty
Faktoring ze względu na termin otrzymania zapłaty przez faktoranta od faktora dzielimy na:
Podział faktoringu ze względu na rodzaj kontrahenta
Faktoring dzielimy też ze względu na rodzaj odbiorców:
Podział faktoringu ze względu na powiadomienie o zmianie wierzyciela
Należy jednak dodać, że od 1 stycznia 2020 roku w Polsce zaczęła obowiązywać tzw. biała lista. Jest ona wykazem podatników VAT, w którym można między innymi sprawdzić kto jest właścicielem rachunku bankowego. Pozwala to szybko zweryfikować czy ktoś korzysta z faktoringu. Dlatego coraz mniej Klientów korzysta z faktoringu cichego, a coraz więcej Faktorów rezygnuje z tej formy.
Dobór rodzaju faktoringu jest uzależniony w dużej mierze od profilu kontrahenta. Należy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie, jak duże jest ryzyko niewypłacalności kontrahenta, czy chcemy go informować o faktoringu oraz jak szybko potrzebujemy gotówki? Warto skorzystać z porad doświadczonych doradców, porównać oferty oraz wybrać taki rodzaj faktoringu, który pozwala w sposób optymalny zarządzać należnościami firmy i pomoże w zniwelować ryzyko współpracy z kontrahentami.
Dodano: