Rozdzielność majątkowa a kredyt gotówkowy. Co musisz wiedzieć, przed podpisaniem intercyzy?

Opublikowano: 05 Marzec 2021 Ewelina Grzegorczyk 4 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Niektórzy przyszli małżonkowie przed zawarciem związku małżeńskiego decydują się na podpisanie intercyzy. Wiadomo, że dobrowolnie przyrzekają przed sobą wytrwać na dobre i na złe. Są świadomi praw i obowiązków wynikających z zawartego małżeństwa. Jak to się ma wobec niespodziewanej sytuacji, która może, ale nie musi, nastąpić po latach wspólnego pożycia, czyli do rozpadu małżeństwa? Co z zaciągniętymi kredytami w trakcie trwania związku małżeńskiego? Jest to przecież spore zobowiązanie i obciążenie. Młodzi ludzie mimo intercyzy starają się budować trwały związek, nikt przecież od razu nie zakłada rozpadu małżeństwa.

Rozdzielność majątkowa a kredyt gotówkowy. Co musisz wiedzieć, przed podpisaniem intercyzy?

Jakie skutki wywołuje rozdzielność majątkowa względem małżonków?

Zawarcie umowy o rozdzielność majątkową między małżonkami powoduje spore ograniczenie odpowiedzialności jednego małżonka za obowiązki drugiej strony. Konsekwencją tej umowy staje się możliwość ochrony jednego małżonka przed długami drugiego małżonka. Nie oznacza to jednak, że odpowiedzialność za długi współmałżonka działa wstecz. Każdy z małżonków zachowuje majątek nabyty przed zawarciem umowy jak i ten zdobyty potem.

Rozdzielność może być ustanowiona z różnych powodów. Najczęściej umowę majątkową podpisują osoby, które posiadają własne majątki lub prowadzą własną działalność gospodarczą albo decydują się na założenie firmy po zawarciu małżeństwa. Skutkiem podpisania umowy o rozdzielność majątkową jest zlikwidowanie wspólnego majątku. Rozdzielność majątkową można wprowadzić poprzez podpisanie intercyzy przez przyszłych małżonków lub przez orzeczenie sądu w razie orzeczenia separacji.

Czy rozdzielność majątkowa zawarta przed małżeństwem wpływa na spłatę kredytu gotówkowego?

Brak wspólnego majątku nie jest przeszkodą w staraniu się obojga małżonków o kredyt gotówkowy. Według banku para małżeńska jest traktowana niejako spółka, więc posiadają równe obowiązki do spłaty zaciągniętego kredytu w banku. Poza tym małżonkowie, którzy zgodnie wnioskowali o kredyt gotówkowy i razem podpisują umowę kredytową mają obowiązek do spłaty zobowiązania po połowie. Jeśli wnioskują o kredyt oboje a zawarli przed ślubem rozdzielność majątkową, to bank będzie sprawdzał zdolność kredytową każdego małżonka osobno.  

Brak rozdzielności majątkowej małżonków a kredyt gotówkowy?

Jeśli o kredyt gotówkowy stara się klient, który nie posiada rozdzielności majątkowej musi liczyć się z tym, że od ustalonej przez bank kwoty będzie wymagane uzyskanie zgody małżonka na zaciągnięcie zobowiązania. Każdy bank ma indywidualne limity, które może np. różnicować w zależności od np. relacji klienta z bankiem. Mąż lub żona bez rozdzielności majątkowej mogą więc uzyskać kredyt tylko do określonej kwoty. Przy kwotach przekraczających ten limit potrzebna jest zgoda drugiego na zaciągnięcie zobowiązania.

Podsumowanie

Ważną decyzją przed przystąpieniem dwóch osób do wspólnego życia i zawarcia związku małżeństwa jest dysponowanie majątkiem. Część osób decyduje się na podpisanie umowy przedmałżeńskiej o rozdzielność majątkową czyli intercyzy, która chroni własne interesy każdego małżonka z osobna. Daje również ochronę przed ewentualnymi długami drugiej połowy. Jeśli małżonkowie podpisują umowę kredytową razem, to zobowiązują się do wspólnej i solidarnej spłaty zobowiązania kredytowego. Nie ma na to wpływu ani intercyza, ani rozwód ani także rozdzielność majątkowa wprowadzona w trakcie trwania małżeństwa. Jeżeli któryś z małżonków nie wykaże się odrobiną odpowiedzialności to wtedy może interweniować bank. Sprawa może zostać rozwiązana sądownie.

Zaktualizowano: 13.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (5)


 • Avatar boess

  boess
  27.04.2021 07:44:21

  no i kicha, przede mna rozwód, sprawy natury prywatnej, a dopiero połowa kredytu za mną i niedługo byłą żoną :/ dalej to trzeba będzie spłacać.

  Odpowiedź
 • Avatar neto

  neto
  22.04.2021 09:08:56

  zastanawiam się z żoną nad kredytem hipotecznym, ale mamy podpisaną intercyzę, czy to nie jest przeszkoda? Jak to wygląda ze strony prawnej? A jak to wygląda w banku? Jeszcze nie byliśmy się pytać?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor neto
  22.04.2021 10:43:46

  Małżonkowie z podpisaną rozdzielnością majątkową mogą wnioskować o kredyt.

 • Avatar Olga

  Olga
  12.04.2021 07:14:07

  Dużo informacji, ale ja mam trudną sytuację, nie wiem co zrobić, rozwodzimy się z mężem, nie mamy rozdzielności majątkowej i niestety do tego kredyt hipoteczny. Mąż oczywiście wymiguje się od płacenia, a to duża kwota i nie dam sama rady go spłacić, czy go nie obowiązuje umowa? Jest mi naprawdę ciężko, bo już nie mam siły z nim walczyć…

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor Olga
  12.04.2021 09:38:07

  Podpisując umowę wspólnie zobowiązali się Państwo do płacenia jej wspólnie. Zaległości raportowane są zarówno do Biura Informacji Kredytowej jako Pani małżonka.

Top