Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wzrósł o 3,4 pkt procentowego w porównaniu z odczytami z marca i wyniósł w kwietniu 2023 roku minus 32,2 pkt.
W kwietniu 2023 r. bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (#BWUK) osiągnął wartość -32,2 (wzrost o 3,4 p. proc. m/m i wzrost o 5,0 p. proc. r/r).https://t.co/KyHAqQWDw3#GUS #statystyki #KoniunkturaKonsumencka #NastrojeKonsumentów #koniunktura pic.twitter.com/mFHOevknqx
— GUS (@GUS_STAT) 20 kwietnia 2023
Mimo, że wskaźnik wciąż jest wyraźnie na minusie jest to już szósty z rzędu miesiąc poprawy nastrojów wśród konsumentów.
Kwietniowy poziom BWUK jest wyższy o 5 pkt procentowego niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, i po raz pierwszy od dawna mamy do czynienia ze wzrostem odczytu także w ujęciu rok do roku.
Jak czytamy w komunikacie GUS wszystkie składowe wskaźnika uzyskały wartości wyższe niż przed miesiącem. Wśród składowych wskaźnika największe wzrosty odnotowano dla ocen przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 5,4 pkt proc.) oraz obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 3,7 pkt proc.). Dla oceny obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego wzrost wyniósł 3 pkt proc., a dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego 2,7 pkt proc. Dla oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju wzrost wyniósł 1,9 pkt proc.
Wzrósł również kwietniowy wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej. W kwietniu 2023 roku wyniósł minus 19,7 pkt tym samym wykazując wzrost o 2,9 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Choć i w tym przypadku nadal mamy do czynienia z ujemnymi odczytami, to jest poprawa nie tylko miesięczna, ale także roczna. Kwietniowy odczyt jest o 7,3 pkt procentowego wyższy niż ten sprzed roku.
W największym stopniu na wzrost wartości wskaźnika wpłynęły oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 5,4 pkt proc.) oraz przyszłego poziomu bezrobocia (wzrost o 4,7 pkt proc.). Dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego wystąpił wzrost o 2,7 pkt proc. Jedynie dla oceny możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy odnotowano niższą wartość niż przed miesiącem (spadek o 1 pkt proc.)
Z najnowszych badań GUS wynika także, że oczekiwania inflacyjne Polaków przesunęły się w kierunku niższej inflacji w Polsce.
Odsetek konsumentów oczekujących szybszego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w najbliższych 12 miesiącach wyniósł w kwietniu 6,53 procent wobec 8,86 procent w marcu. Wzrostu wolniejszego niż w poprzednich 12 miesiącach oczekuje 33,63 procent konsumentów wobec 25,33 procent w marcu. Wzrostu w podobnym tempie, jak w poprzednich 12 miesiącach oczekiwało w kwietniu 40,4 procent konsumentów wobec 44 procent w marcu. Według 13,5 procent konsumentów ceny pozostaną w kolejnych 12 miesiącach mniej więcej na takim samym poziomie wobec 14,1 procent miesiąc wcześniej.
Źródło: https://stat.gov.pl/
Zaktualizowano:
Dodano: