Czy rada Unii Europejskiej zaakceptuje Polskie KPO?

Opublikowano: 2022-06-17 14:30 Piotr Rosiński 2 min. czytania

Czy rada Unii Europejskiej zaakceptuje Polskie KPO?

Czy rada Unii Europejskiej zaakceptuje Polskie KPO?

Komisja Europejska wydała decyzję pozytywną w sprawie polskiego krajowego planu odbudowy. Jest to duży krok w stronę wypłacenia przez Unię 23,9 mld euro wsparcia oraz 11,5 mld euro  pożyczek z tytułu odbudowy. Jednak aby plan wszedł w życie, musi zostać zaakceptowany przez państwa członkowskie Rady UE, które to swoją decyzję wydadzą dziś (17.06). Komisja Europejska wydała jak na razie 25 decyzji pozytywnych z 27 państw członkowskich w sprawie KPO.

Unia Europejska ruszyła z Funduszem Odbudowy aby zbudować silną gospodarkę Unii, po kryzysie jaki wywołała pandemia Koronawirusa. Budżet wynosi 800 mld euro, jego wartość została ustalona podczas długotrwałych spotkań i obrad przywódców państw członkowskich.

Unia środki te pozyskuje przez pożyczanie pieniędzy na rynkach finansowych, przy lepszych warunkach niż miałyby państwa członkowskie działające samodzielnie. Środki te mają być spłacone w późniejszym terminie, kiedy Unia otrzyma własne zasoby z tytułu m.in. opłaty cyfrowej czy granicznego podatku węglowego.

Pieniądze z Funduszu są przeznaczone na wsparcie reform i inwestycji państw członkowskich Unii Europejskiej. Celem tego przedsięwzięcia jest zapewnienie, by europejska gospodarka była lepiej przygotowana na możliwości i wyzwania jakie niesie ze sobą zielona i cyfrowa transformacja. KPO określa reformy, które mają wejść w życie do końca 2026 roku. W każdym z planów 37% musi zostać wydane na inwestycje związane z klimatem, a 20% na cyfrową transformację.

Dodano: 17.06.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top