Jak zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller decyzja w sprawie przedłużenia wakacji kredytowych zapadnie najwcześniej jesienią. Wszystko zależne będzie od sytuacji makroekonomicznej na rynku oraz wysokości stóp procentowych.
Rynkowe stopy procentowe w postaci wskaźników referencyjnych WIBOR już zaczęły spadać. Dla kredytobiorców, szczególnie tych hipotecznych jest to bardzo dobra wiadomość.
Od początku miesiąca WIBOR 3M spadł do 6,86 procent (o 4 punkty bazowe), WIBOR 6M do 6,79 procent (o 16 pb), a WIBOR 1Y do 6,77 procent (o 21 pb). Jest to wskaźnikiem, że w dłuższym terminie rynek oczekuje obniżek stóp procentowych.
Z informacji przekazanych przez premiera Mateusza Morawieckiego rząd analizuje ewentualne przedłużenie wakacji kredytowych. Może być to jednak uzależnione od kryterium dochodowego.
Zgodnie z wprowadzoną kredytobiorcy mogli ubiegać się o cztery miesiące wakacji kredytowych w roku 2022 i mogą ubiegać się o wakacje kredytowe także w tym roku.
Do 30 kwietnia 2023 roku banki zaraportowały do bazy Biura Informacji Kredytowej (BIK) 1,131 mln rachunków kredytów mieszkaniowych objętych wakacjami kredytowymi, o wartości 281 mld.
Zaktualizowano:
Dodano: