Dane o kredytach mieszkaniowych w marcu

Opublikowano: 2023-04-06 10:30 Dagmara Konik 3 min. czytania

Dane o kredytach mieszkaniowych w marcu

Dane o kredytach mieszkaniowych w marcu

Jak informuje BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks–PKM) wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w marcu 2023 roku spadła o 57,6 procent.

Przedstawiona przez BIK wartość Indeksu PKM oznacza, że w marcu 2023 roku, w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 57,6 procent w porównaniu do marca 2022 roku.

W marcu bieżącego roku o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 22,23 tys. potencjalnych kredytobiorców. Jest to spadek o 58,4 procent w porównaniu rok do roku, ale jednocześnie najlepszy wynik od maja ubiegłego roku czyli od 10 miesięcy.

Liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w marcu wzrosła o 16,8 procent w porównaniu do lutego 2023 roku.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w marcu 2023 roku była wyższa o 2,0 procent w relacji do wartości z marca 2022 roku i wyniosła 372,89 tys. zł. W porównaniu do lutego 2023 roku była natomiast wyższa o 3,7 procent. Łączna wartość wniosków złożonych przez klientów wyniosła w marcu 8,2 mld zł.

Obniżenie wymagań co do wartości bufora na stopę procentową spowodowało wzrost zdolności kredytowej, który widoczny jest we wzroście średniej kwoty wnioskowanego kredytu.

Obecnie na popyt na kredyty mieszkaniowe oddziałują dwa przeciwstawne zjawiska: wzrost zdolności kredytowej (czynnik pozytywny) i możliwe wstrzymywanie się przed zaciągnięciem kredytu do momentu uruchomienia rządowego programu wsparcia nabywania mieszkań na kredyt z oprocentowaniem 2% (czynnik negatywny), bowiem część osób może wstrzymać się z decyzjami zakupowymi i sięganiem po kredyt do momentu uruchomienia programu. Natomiast po jego uruchomieniu może być to kolejny z czynników pozytywnie oddziałujących na wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe. W kolejnych miesiącach sytuacja będzie więc bardzo dynamiczna

- informuje główny analityk Grupy BIK prof. Waldemar Rogowski.

 

Źródło: https://www.bik.pl/

Zaktualizowano: 06.04.2023

Dodano: 06.04.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top