Przejęcie Idea Bank, mniej opłacalne lokaty i mniej kart w naszych portfelach, aktualności 05.01.2021

Opublikowano: 2021-01-05 06:30 Urszula Sokół 3 min. czytania

Przejęcie Idea Bank, mniej opłacalne lokaty i mniej kart w naszych portfelach, aktualności 05.01.2021

Przejęcie Idea Bank to jeden z najgłośniejszych tematów ostatnich dni. Niepewność klientów, hamujące niepokoje komentarze ekspertów wskazujące na konieczność tej operacji to tylko część wydarzeń. Rynek mocno się zmienia. Dotyczy to także zmian w ofercie produktowej banków. Zmieniają się również preferencje klientów m.in. w zakresie korzystania z kart kredytowych i płatności mobilnych. 

Echa przejęcia Idea Bank

Minęło już kilka dni od przejęcia Idea Bank przez Pekao, a w sieci pojawia się coraz więcej komentarzy związanych z tym wydarzeniem. Przypomnijmy: w dniu 31.12.2020 została wydana decyzja o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Idea Bank oraz przekazaniu portfela klientów banku do Pekao. Są to komentarze ekspertów rynku kwestionujące fakt przejęcia Idea Bank przez Pekao, który jest kontrolowany przez Skarb Państwa. Pojawiają się również komentarze ze strony m.in. Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który wskazuje na konkretne ekonomiczne przesłanki tej operacji. Wiele jest również komentarzy samych klientów, których choć informowani o niezakłóconej obsłudze operacyjnej zwyczajnie martwią się o swoje depozyty czy przyszłość zaciągniętych kredytów.

Zmiana ofert lokat i kont oszczędnościowych 

Od kilku dni poznajemy coraz bardziej ofertę produktową banków w zakresie depozytów oferowanych w 2021 roku. Wiele banków mocno zmieniło ofertę lokat i kont oszczędnościowych. W części banków oferta ta uległa zmniejszeniu np. w PKO BP. Bank zdecydował się na wycofanie części produktów z oferty. Spotykamy się też z mocnymi obniżkami oprocentowania na rachunkach oszczędnościowych. Czy to oznacza, że nie opłaca się już oszczędzać? W opinii redakcji portalu wnioskomat.com ważne jest przede wszystkim zachowanie rozsądku w sferze finansów. Zarówno z produktów oszczędnościowych, jak i kredytowych można korzystać tak, aby jak najlepiej wykorzystać je do własnych celów.

Mniej kart kredytowych w naszych portfelach 

Zmiany na rynku bankowości nie dotyczą tylko samej oferty produktowej. Jak czytamy w opublikowanym na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej raporcie dotyczącym kart płatniczych w Polsce w 2020 zostało wydane o prawie połowę mniej kart niż w roku 2019. W ostatnich kilku latach sytuacja na rynku kart płatniczych nie zmieniła się gwałtownie i obecnie na rynku wydanych jest trochę ponad 6 mln kart kredytowych. Autorzy raportu wskazują także, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się technologie służące do płatności mobilnych: Google Pay, Apple Pay czy BLIK. Warto również zaznaczyć, że malejąca popularność kart kredytowych związana jest ze zmianami na rynku finansowym. Kiedyś karta kredytowa była idealnym rozwiązaniem w sytuacji nagłej potrzeby finansowej. Dziś można stwierdzić, że takim rozwiązaniem jest rynek szybkich pożyczek.

Zaktualizowano: 05.01.2021

Dodano: 05.01.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top