Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w kwietniu 2025 r. pogorszyły się zarówno bieżące, jak i przyszłe nastroje konsumenckie w porównaniu z marcem.
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), odzwierciedlający aktualne tendencje w zakresie konsumpcji indywidualnej, spadł o 1,3 punktu procentowego do poziomu -16,5. Największe spadki odnotowano w ocenie możliwości dokonywania istotnych zakupów (o 4,1 p. proc.) oraz bieżącej sytuacji ekonomicznej kraju (o 1,8 p. proc.). Negatywnie oceniono również przyszłą sytuację finansową gospodarstw domowych (spadek o 1,6 p. proc.) i sytuację ekonomiczną kraju w perspektywie najbliższych miesięcy (spadek o 0,2 p. proc.). Jedynym składnikiem, który odnotował poprawę, była ocena aktualnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego – wzrosła o 1,1 p. proc. W porównaniu do kwietnia 2024 r., BWUK jest niższy o 5,0 punktów procentowych.
W kwietniu 2025 r. bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (#BWUK) jest niższy niż przed miesiącem.https://t.co/d90WcKy8Fe#GUS #statystyki #KoniunkturaKonsumencka #koniunktura pic.twitter.com/s8RGJOoSLu
— GUS (@GUS_STAT) 24 kwietnia 2025
BWUK stanowi średnią ocen dotyczących zmian w sytuacji finansowej gospodarstw domowych, kondycji gospodarki oraz możliwości dokonywania ważnych zakupów.
Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), ilustrujący przewidywane kierunki konsumpcji w nadchodzących miesiącach, również uległ pogorszeniu – obniżył się o 2,0 p. proc., osiągając poziom -11,8. Na ten wynik wpłynęły spadki wszystkich jego składowych. Najbardziej pogorszyły się oceny dotyczące przyszłego poziomu bezrobocia (spadek o 3,6 p. proc.). Oceny przyszłych możliwości oszczędzania obniżyły się o 2,5 p. proc., sytuacji finansowej gospodarstwa domowego – o 1,6 p. proc., a ogólnej sytuacji gospodarczej kraju – o 0,2 p. proc. W ujęciu rocznym (w porównaniu z kwietniem 2024 r.) wartość WWUK również spadła o 5,0 punktów procentowych.
WWUK to średnia ocen dotyczących przyszłych zmian w finansach gospodarstwa domowego, sytuacji ekonomicznej kraju, przewidywań co do poziomu bezrobocia (ze znakiem przeciwnym) oraz zdolności do oszczędzania w ciągu najbliższego roku.
Źródło: https://stat.gov.pl/
Zaktualizowano:
Dodano: