Kontrowersyjne decyzje rządu w walce o KPO

Opublikowano: 2022-12-19 12:45 Piotr Rosiński 3 min. czytania

Kontrowersyjne decyzje rządu w walce o KPO

Kontrowersyjne decyzje rządu w walce o KPO

W środę dziennikarze portalu Onet.pl zdobyli dokument, w którym opisane jest porozumienie, jakie zawarte zostało pomiędzy PiS-em a Brukselą.

Czytanie pisma odbyć miało się jeszcze przed świętami, jednak PiS wycofał ten plan. Duży wpływ na to miała krytyczna uwaga naszego prezydenta Andrzeja Dudy.

PiS, aby otrzymać środki z Krajowego planu odbudowy, zgodził się na przeprowadzenie masy różnorakich mini bądź też większych reform, łącznie w KPO jest ich ok. 300.

Wprowadzenie reformy sądownictwa to tylko wierzchołek góry lodowej, tak zwanych „kamieni milowych” jest znacznie więcej. Zostały one podzielone na kilka obszarów, w których obrębie zostaną wydane fundusze z KPO:

- Odporność i konkurencyjność gospodarki;

- Transformacja cyfrowa;

- zielona i inteligentna mobilność;

- dostępność i jakość ochrony zdrowia;

- zielona energia

Wśród wszystkich wymienionych wyżej reform znajdziemy kilka takich, które dotyczyć mogą wszystkich obywateli naszego kraju.

Pierwszym z nich jest wprowadzenie nowego podatku od posiadaczy samochodów spalinowych, ma on na celu pokrycie kosztów związanych z naprawami szkód wyrządzanych przez spaliny. Wyglądać to będzie tak, że przy rejestracji samochodu z silnikiem spalinowym zapłacimy zdecydowanie więcej niż za rejestrację samochodu np. z napędem elektrycznym.

Następny kamień milowy mówi o wprowadzeniu konkurencyjności transportu kolejowego, w 2023 roku na powierzchni ponad 1,4 km polskich autostrad mają być pobierane opłaty.

Zmiany nie mają nastąpić jednak tylko w sektorze transportu. Dotyczyć one będą niemal każdej dziedziny naszego życia. Kolejne kamienie milowe dotyczą dopłat dla osób, które zdecydują się na zmianę źródeł dostarczania ciepła w budynkach jedno i wieloosobowych. Od połowy 2026 roku w prawie milionie Polskich domostw mają zostać zainstalowane bardziej ekologiczne piece. Na

Następny punkt na planie odbudowy polskiej gospodarki mówi o tym, że blisko milion polskich gospodarstw ma zostać podłączonych do sieci szybkiego internetu.

Dużo miejsca w naszym KPO zostało również poświęcone ochronie zdrowia.

Na przykład stworzona ma zostać Krajowa sieć Onkologiczna oraz Krajowa Sieć Kardiologiczna, będzie to skutkować przekształceniem niektórych szpitali.

Rynek pracy również ma uzyskać parę zmian, jedną z nich jest zmiana mówiąca o uelastycznieniu czasu pracy, wprowadzając do przepisów możliwość pracy zdalnej, oraz zmiany w kwestii urlopów, aby ułatwić możliwość ich otrzymania.

W jednym z ostatnich wskaźników widnieje wzmianka o zmontowaniu i wysłaniu na orbitę pierwszej polskiej satelity w roku 2025, a następnie rok później mają do niej dołączyć kolejne trzy.

Dodano: 19.12.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top