Kredyty dla mikrofirm w marcu 2025 roku

Opublikowano: 2025-04-30 09:30 Dagmara Konik 2 min. czytania

Kredyty dla mikrofirm w marcu 2025 roku

Kredyty dla mikrofirm w marcu 2025 roku

Jak informuje Biuro Informacji Kredytowej (BIK) w marcu 2025 roku banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom mniej kredytów niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – liczba umów spadła o 2,9%, a ich łączna wartość zmniejszyła się o 4,4%. Na tle ogólnego spadku pozytywnie wyróżniały się jedynie kredyty w rachunku bieżącym, które zanotowały wzrost wartości o 4,5%. Ten trend utrzymał się również w całym pierwszym kwartale 2025 roku – to jedyny segment kredytowy z dodatnią dynamiką w ujęciu wartościowym (+2,1%).

W marcu najwięcej kredytów (pod względem liczby) trafiło do firm z sektora usługowego i handlowego. Jeśli chodzi o wartość finansowania, wzrost odnotowano tylko w branży produkcyjnej – o 6,0%.

– Spadek aktywności kredytowej mikroprzedsiębiorców to efekt procesu delewarowania – czyli ograniczania finansowania długiem na rzecz kapitału własnego – tłumaczy dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK. – Wysokie stopy procentowe oraz globalna i krajowa niepewność gospodarcza dodatkowo zniechęcają firmy do zaciągania nowych zobowiązań.

Największy spadek widoczny jest w kredytach inwestycyjnych – liczba udzielonych kredytów tego typu zmniejszyła się aż o 31,4%. Wynika to z niestabilnego otoczenia gospodarczego, które utrudnia podejmowanie długoterminowych decyzji rozwojowych. W Polsce udział inwestycji w PKB od dekady utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie (ok. 17%) względem średniej unijnej (21%).

– Potrzebne są impulsy prorozwojowe, takie jak środki z KPO czy ulgi podatkowe dla inwestujących firm. Również ewentualna obniżka stóp procentowych mogłaby zwiększyć atrakcyjność kredytów inwestycyjnych poprzez zmniejszenie kosztów finansowania – dodaje prof. Rogowski.

Na tle ogólnego spowolnienia jedynie kredyty w rachunku bieżącym cieszyły się większym zainteresowaniem. Jak zaznacza ekspert BIK, może to być odpowiedź mikrofirm na pogarszającą się sytuację z płynnością finansową i coraz większe zatory płatnicze. Kredyty w rachunku bieżącym – jako elastyczne narzędzie finansowe – mogą w kolejnych miesiącach odgrywać coraz większą rolę w zarządzaniu bieżącymi potrzebami mikroprzedsiębiorstw.

 

Źródło: https://www.bik.pl/

Zaktualizowano: 30.04.2025

Dodano: 30.04.2025

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top