Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego bezrobocie w Polsce na koniec lipca wyniosło 5 procent a to oznacza, że od początku 2023 roku nie odnotowano wzrostu stopy bezrobocia.
W lipcu w urzędach pracy zarejestrowano 102,1 tys. nowych osób. Na koniec lipca zarejestrowanych było 782,4 tys. bezrobotnych. W porównaniu z miesiącem czerwcem z listy bezrobotnych w urzędach pracy ubyło 1,1 tys. osób, a względem analogicznego okresu poprzedniego roku z rejestrów zniknęło 27,8 tys. bezrobotnych.
Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 2,9 procent w wielkopolskim do 8,4 procent w podkarpackim.
W czterech województwach (warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim) o 0,1 pkt proc. stopa bezrobocia obniżyła się w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wzrosła natomiast o 0,1 pkt proc. w województwie małopolskim.
Wśród bezrobotnych 53,8 procent stanowiły kobiety. Jest to o 1,4 pkt proc. mniej niż przed rokiem. 84,8 procent bezrobotnych nadal nie miała prawa do zasiłku, a 32,1 procent czyli znaczna część nie posiadała kwalifikacji zawodowych.
W skali roku wzrósł odsetek osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy (z 4 do 4,3 procent) oraz bezrobotnych absolwentów (z 1,7 do 1,9 procent), mniejszy niż przed rokiem był natomiast odsetek bezrobotnych dotychczas niepracujących (spadek do 12,5 procent z 13,2 procent). Na koniec miesiąca lipca zadeklarowano mniejszą niż przed miesiącem oraz niż przed rokiem liczbę zwolnień grupowych. 137 pracodawców zadeklarowało zwolnienie 18,0 tys. pracowników. W minionym miesiącu do urzędów pracy zgłoszono 91 tys. ofert zatrudnienia, czyli o 1,5 procent więcej niż przed rokiem.
49,3 procent ogółu zarejestrowanych bezrobotnych stanowiły osoby długotrwale bezrobotne. Znaczną grupę bezrobotnych stanowiły osoby powyżej 50 roku życia (26,6 procent). Więcej wśród bezrobotnych było osób do 30 roku życia (23,5 procent).
Zmniejszył się udział w bezrobotnych ogółem osób posiadających co najmniej jedno dziecko w wieku do 6. roku życia (do 16,9 procent), a nieco zwiększył osób niepełnosprawnych (do 7,6 procent).
Według wstępnych wyników Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w drugim kwartale 2023 roku stopa bezrobocia wyniosła w Polsce 2,6 procent wobec 2,9 procent w poprzednim kwartale. Zatrudnienie najbardziej wzrosło w skali roku w jednostkach zajmujących się magazynowaniem i działalnością usługową wspomagającą transport (o 4,1 procent). Największy od początku br spadek bezrobocia dotyczył podmiotów produkujących meble (o 7,4 procent) oraz wyroby z drewna, korka, słomy i wikliny (o 5,3 procent).
Zaktualizowano:
Dodano: