Od dzisiaj zmiany w Kodeksie pracy

Opublikowano: 2023-04-26 10:30 Dagmara Konik 4 min. czytania

Od dzisiaj zmiany w Kodeksie pracy

Od dzisiaj zmiany w Kodeksie pracy

W tym roku już dwukrotnie zostały wprowadzone zmiany w Kodeksie pracy. We wcześniejszych nowelizacjach weszły w życie przepisy regulujące kontrolę trzeźwości pracowników oraz regulacje dotyczące pracy zdalnej. Od dnia 26 kwietnia obowiązuje trzecia w tym roku nowelizacja.

Od dnia dzisiejszego zaczynają obowiązywać nowe przepisy Kodeksu Pracy związane z zachowaniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, wdrażające tzw. dyrektywę work-life balance. Nowelizacja kodeksu pracy daje pracownikom nawet 7 dodatkowych dni wolnego, wydłuża urlop rodzicielski, pojawia się w niej też wiele innych przepisów zabezpieczających prawa pracownika.

Jakie zmiany wprowadziła nowelizacja Kodeksu Pracy?

Umowy o pracę na okres próbny mogą być zawierane na okres nieprzekraczający:

  • 1 miesiąca – w przypadku gdy umowa o pracę będzie zawierana na czas określony krótszy niż 6 miesięcy;
  • 2 miesięcy – w przypadku gdy umowa o pracę będzie zawierana na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy;
  • 3 miesięcy – w pozostałych przypadkach.

Pracodawcy są zobowiązani do wykazania pracownikowi przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy na czas określony. Dotychczasowe przepisy będą stosowane do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie ustawy, które przed tym dniem zostały wypowiedziane.

Znacząco rozszerzona musi być informacja o warunkach zatrudnienia m.in. o zasady pracy w godzinach nadliczbowych i rekompensaty za nią, a w przypadku pracy zmianowej o zasady przechodzenia ze zmiany na zmianę.

Od momentu wejścia w życie nowelizacji pracodawca ma także obowiązek informować pracowników o wolnych stanowiskach pracy i możliwościach awansu. Każdy pracownik zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy może natomiast raz w roku kalendarzowym wystąpić do swojego pracodawcy z wnioskiem o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy.

Pracownicy uzyskali dwie dodatkowe przerwy od pracy:

  • gdy czas pracy jest dłuższy niż 9 godzin przerwa trwa co najmniej 15 minut,
  • gdy czas pracy jest dłuższy niż 16 godzin kolejne co najmniej 15 minut,.

Pracodawca nie może zakazać pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą; nie może też w umowie o pracę stosować zapisów zabraniających pracownikowi podjęcia innej pracy zarobkowej, chyba że zostaną zawarte odpowiednie i dobrze sformułowane umowy o zakazie konkurencji.

Pracownikowi przysługuje nowy rodzaj urlopu pracowniczego niezwiązanego z rodzicielstwem. Jest to tzw. urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni roboczych w roku kalendarzowym. Pracownik może z niego skorzystać, gdy zajdzie potrzeba zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia członkowi jego rodziny lub osobie zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która tego wymaga z poważnych względów medycznych.

Pracownikowi przysługuje dodatkowo w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. W okresie takiego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do pensji w wysokości połowy wynagrodzenia.

Został wydłużony urlop rodzicielski:

  • w przypadku urodzenia jednego dziecka do 41 tygodni
  • w przypadku porodu mnogiego do 43 tygodni.

Pracownik wychowujący dziecko które nie ukończyło ósmego roku życia może złożyć wniosek o elastyczną organizację pracy. Ponadto takiego pracownika nie można, bez jego zgody, zatrudniać w porze nocnej, zatrudniać w godzinach nadliczbowych, zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy i delegować poza stałe miejsce pracy.

Zaktualizowano: 26.04.2023

Dodano: 26.04.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top