Ostateczne dane o inflacji w kwietniu

Opublikowano: 2024-05-15 11:00 Dagmara Konik 4 min. czytania

Ostateczne dane o inflacji w kwietniu

Ostateczne dane o inflacji w kwietniu

Główny Urząd Statystyczny opublikował ostateczne, dokładne dane o inflacji w kwietniu. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu rok do roku wzrosły o 2,4 procent (przy wzroście cen usług o 6,2 procent i towarów o 1,1 procent), a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,1 procent (w tym towarów o 1,1 procent i usług o 0,9 procent).

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie restauracji i hoteli (wzrost o 8,3 procent), mieszkania (wzrost o 1,5 procent) oraz żywności (wzrost o 1,4 procent). Niższe były natomiast ceny w zakresie transportu (spadek o 1,6 procent).

W ciągu roku żywność zdrożała, ale są wyjątki. Do nich należy ryż (spadek ceny o 3,1 procent), mąka (spadek ceny o 4,9 procent), mięso drobiowe (spadek ceny o 6,3 procent), mleko (spadek ceny o 2,6 procent), jaja (spadek ceny o 4 procent) i owoce (spadek ceny o 2 procent). Największą przecenę GUS odnotował w przypadku cukru, który przez rok staniał o ponad 21 procent. Równolegle najmocniej poszły w górę ceny soków i herbaty (po ponad 11 procent). Z kolei woda mineralna oraz kakao i czekolada w proszku zdrożały ponad 5 procent. W podobnej skali podwyżki notujemy w przypadku wędlin i pieczywa. W ciągu roku ceny tytoniu wzrosły o 8 procent. W górę poszły też rachunki: za wodę o 9 procent, czynsze o 5,4 procent, usługi kanalizacyjne o 9,8 procent i ciepło 7,5 procent. Dla równowagi minimalnie korzystniej wyglądają cenniki za prąd i gaz (po około 1-2 procent).

Inflację zawyżają m.in. usługi. Cenniki u lekarzy i stomatologów były wyższe o prawie 10 procent. Te związane z rekreacją i sportem podskoczyły o 8 procent. Potężny skok zaliczyła turystyka zagraniczna o prawie 20 procent. W restauracjach i hotelach ceny zwiększyły się o ponad 8 procent, podobnie jak u fryzjerów i kosmetyczek. Usługi finansowe świadczone przez banki i inne instytucje są droższe o 13 procent w porównaniu do kwietnia roku 2023.

W porównaniu z poprzednim miesiącem w kwietniu br. największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (wzrost o 2,2 procent), transportu (wzrost o 1,6 procent), odzieży i obuwia (wzrost o 2,6 procent), rekreacji i kultury (wzrost o 1,2 procent) oraz mieszkania (wzrost o 0,3 procent). Niższe były natomiast ceny w zakresie łączności (spadek o 0,8 procent).

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny w kwietniu 2024 roku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znajdował się w granicach odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 procent +/- 1 p. proc.)

 

Źródło: https://stat.gov.pl/

Zaktualizowano: 15.05.2024

Dodano: 15.05.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top