Pogłębia się spowolnienie w polskim przemyśle

Opublikowano: 2023-08-01 12:00 Dagmara Konik 2 min. czytania

Pogłębia się spowolnienie w polskim przemyśle

Pogłębia się spowolnienie w polskim przemyśle

Z najnowszych danych PMI wynika, że na początku drugiego półrocza 2023 roku pogłębiło się spowolnienie w polskim sektorze przemysłowym. W lipcu szybciej niż w czerwcu spadały wielkość produkcji, liczba nowych zamówień, eksport, zatrudnienie i aktywność zakupowa.

S&P Global podaje, że wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w lipcu wyniósł 43,5 pkt. wobec 45,1 pkt. w czerwcu. Tak wynika z najnowszego badania opinii kadry kierowniczej z 200 firm produkcyjnych w Polsce, które dobrano specjalnie pod kątem udziału branż w PKB.

Wartość wskaźnika PMI wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a jego spadek poniżej tego progu to spadek aktywności w przemyśle. Sygnały wskazujące na pogarszające się warunki prowadzenia działalności produkcyjnej odnotowano już 15 miesiąc z rzędu, a gwałtowny spadek w lipcu był największy od listopada ubiegłego roku.

Liczba nowych zamówień eksportowych spadła najbardziej od maja 2020 roku, a produkcja malała najszybciej od listopada ub.r. Pomimo znacznego ograniczenia produkcji, firmy nadal były w stanie zmniejszać zaległości w realizacji zamówień. Jest to w dużej mierze wynik znacznego spadku liczby nowych zamówień. Liczba zaległych zamówień spadła najsilniej od roku. Przełożyło się to jednak na zatrudnienie, które w przemyśle spadło już 14 miesiąc z rzędu.

Brak popytu wywarł również presję na obniżenie cen. Koszty zakupu środków produkcji obniżyły się w najszybszym tempie w ciągu 25-letniej historii badania. Bezprecedensowy był także spadek cen sprzedaży. Do obniżek cen przyznało się 27 procent badanych firm. Po części możliwe to było dzięki umocnieniu złotego i co za tym idzie spadkom cen surowców, głównie metali. To, że spadały ceny sprzedaży, może mieć korzystny wpływ na spadki inflacji w kolejnych miesiącach.

Zaktualizowano: 01.08.2023

Dodano: 01.08.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top