Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na koniec pierwszego kwartału 2025 roku liczba wolnych miejsc pracy w Polsce wzrosła o 11,0% w porównaniu do końca poprzedniego kwartału. Wskaźnik wolnych miejsc pracy zwiększył się o 0,08 punktu procentowego, osiągając poziom 0,82%. Na koniec I kwartału 2025 r. zanotowano 101,0 tys. wolnych etatów, co oznacza wzrost o 10,0 tys. względem IV kwartału 2024 r., ale spadek o 11,0 tys. w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego. Wskaźnik wolnych miejsc pracy na koniec I kwartału 2025 roku wyniósł 0,82%, czyli o 0,08 p.proc. więcej niż na koniec IV kwartału 2024 r., jednak o 0,07 p.proc. mniej niż w analogicznym kwartale 2024 r.
Najwięcej wolnych miejsc pracy na koniec 1 kwartału 2025 r. odnotowano w sekcji Przetwórstwo przemysłowe (21,6 tys.).https://t.co/A2EKwkBNUT#GUS #statystyki #RynekPracy #WolneMiejscaPracy #PopytNaPracę #WskażnikWolnychMiejscPracy@Bydgoszcz_STAT pic.twitter.com/xeXmhgVvt9
— GUS (@GUS_STAT) 10 czerwca 2025
Analizując dane według rodzaju działalności, najwyższy wskaźnik wolnych miejsc pracy odnotowano w sektorze budownictwa, gdzie wyniósł on 1,79%. Największy wzrost wskaźnika w stosunku do pierwszego kwartału 2024 r. wystąpił w branży związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją – o 0,18 p.proc., do poziomu 0,71%. Z kolei największy spadek zanotowano w sekcji „Pozostała działalność usługowa”, gdzie wskaźnik zmniejszył się o 0,48 p.proc. do 0,87%.
Najwięcej wolnych miejsc pracy na koniec I kwartału 2025 r. zarejestrowano w przetwórstwie przemysłowym – 21,6 tys. etatów. W tej branży większość ofert dotyczyła zawodów z grupy „Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy” (43,8%) oraz „Operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń” (22,9%). Podobny rozkład zawodów występował w budownictwie, gdzie aż 72,3% wolnych miejsc pracy przypadało na robotników przemysłowych i rzemieślników, a 10,5% na operatorów i monterów maszyn.
Źródło: https://stat.gov.pl/
Zaktualizowano:
Dodano: