Pozytywna zmiana w nastawieniu biznesu do warunków gospodarczych

Opublikowano: 2025-04-09 14:30 Dagmara Konik 4 min. czytania

Pozytywna zmiana w nastawieniu biznesu do warunków gospodarczych

Pozytywna zmiana w nastawieniu biznesu do warunków gospodarczych

W marcu 2025 r. w większości analizowanych sektorów gospodarki oraz w przeważającej liczbie województw odnotowano wzrost optymizmu wśród przedsiębiorców – wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W ujęciu rocznym poprawiły się wartości regionalnego wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury (R-BCI), zwłaszcza w takich branżach jak zakwaterowanie i gastronomia, handel detaliczny oraz przetwórstwo przemysłowe.

Wyjątek stanowił sektor transportu i gospodarki magazynowej, gdzie w ponad połowie województw oceny koniunktury uległy pogorszeniu.

Na tle lutego 2025 r. również widać pozytywne zmiany – w większości analizowanych obszarów i regionów odnotowano wzrost wskaźnika R-BCI. Szczególnie widoczne było to w przetwórstwie przemysłowym, handlu detalicznym oraz branży hotelarsko-gastronomicznej. Spadki wartości wskaźnika na poziomie miesięcznym dotyczyły głównie transportu i gospodarki magazynowej oraz sektora informacji i komunikacji – odpowiednio w 10 i 11 województwach R-BCI był niższy niż w lutym.

Mimo zauważalnych oznak poprawy, w marcu 2025 r. w wielu województwach przedsiębiorcy nadal prezentowali raczej pesymistyczne spojrzenie na sytuację gospodarczą. Wskaźnik R-BCI przyjmował najczęściej wartości ujemne w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu hurtowym i detalicznym oraz w transporcie i gospodarce magazynowej. Odmiennie sytuacja wyglądała w sektorach zakwaterowania i gastronomii oraz informacji i komunikacji, gdzie dominowały bardziej optymistyczne oceny – w większości województw wskaźnik był dodatni.

Prognozy przedsiębiorców dotyczące sytuacji ich firm na najbliższe trzy miesiące są zróżnicowane w zależności od branży. W takich obszarach jak budownictwo, handel, transport, gospodarka magazynowa oraz informacja i komunikacja, przeważały obawy co do przyszłości. Natomiast w przetwórstwie przemysłowym oraz w zakwaterowaniu i gastronomii w co najmniej 10 województwach dominowały prognozy pozytywne. Jednocześnie przewidywania te były na ogół bardziej optymistyczne niż miesiąc wcześniej.

W marcu br. przedsiębiorcy w większości województw wciąż zmagali się z wysokimi kosztami zatrudnienia, które pozostają główną barierą prowadzenia działalności we wszystkich analizowanych branżach. Najczęściej problem ten podnosiły firmy z sektora zakwaterowania i gastronomii.

Kolejnym istotnym wyzwaniem była niepewność co do ogólnej sytuacji gospodarczej – szczególnie silnie odczuwana przez firmy działające w handlu hurtowym oraz transporcie i gospodarce magazynowej. W budownictwie oraz w zakwaterowaniu i gastronomii dużym obciążeniem pozostają również wysokie daniny publiczne.

Chociaż wiele firm sygnalizowało trudności, część przedsiębiorców nie wskazywała na istotne bariery w prowadzeniu działalności.

Z dodatkowego badania dotyczącego przewidywań co do czynników wpływających na poziom wynagrodzeń wynika, że we wszystkich województwach najważniejszym kryterium kształtowania płac pozostaje sytuacja finansowa przedsiębiorstwa. Znaczącą rolę w podejmowaniu decyzji o wynagrodzeniach odgrywa również potrzeba utrzymania realnej wartości płac (tzw. podwyżki inflacyjne) oraz konkurencyjność wynagrodzeń na rynku. Wpływ poszczególnych czynników różnił się jednak w zależności od rodzaju działalności i lokalnych uwarunkowań gospodarczych.

 

Źródło: https://stat.gov.pl/

Zaktualizowano: 09.04.2025

Dodano: 09.04.2025

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top