W piśmie skierowanym do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Finansów Publicznych Andrzeja Kosztowniaka Związek Banków Polskich przedstawił swoje uwagi dotyczące wniesionego do Sejmu projektu ustawy o zakresie pomocy kredytobiorcom.
„Istotne jest, aby nie doprowadzić do destabilizacji sektora bankowego i udzielić pomocy tylko tym gospodarstwom domowym, które najbardziej takiego wsparcia potrzebują”
- napisał ZBP.
Zdaniem Związku Banków Polskich pomoc dla wszystkich ograniczy skuteczność walki z inflacją więc wakacje kredytowe nie powinny być dostępne dla każdego, a tylko dla osób najbardziej tego potrzebujących. Według ZBP kluczowe jest również wyłączenie z zakresu zastosowania ustawy umów kredytu o stałej stopie oprocentowania. Już dziś na rynku dostępne są oferty banków, które pozwalają kredytobiorcom na zamianę kredytów ze zmienną stopą procentową na kredyty z oprocentowaniem stałym.
Dla stabilności sektora bankowego zagrożenie stanowi otwarta formuła przystąpienia do wakacji kredytowych. Będzie ona osłabiać działania polityki monetarnej NBP i decyzje Rady Polityki Pieniężnej.
W przypadku, kiedy z wakacji kredytowych skorzystałoby 80 proc. uprawnionych kredytobiorców spłacających kredyty złotowe na nieruchomości niekomercyjne łączny koszt dla sektora bankowego osiągnąłby poziom 13,1-16,4 mld zł w 2022 roku oraz 21,3-27,9 mld zł w okresie 2022-2023 - czytamy w opinii ZBP.
Zdaniem prezesa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza regulacje w tej sprawie wymagać będą doprecyzowania, bo może się okazać, że niektóre typy wakacji kredytowych wywołają konieczność tworzenia przez banki dodatkowych rezerw.
"Niewątpliwie w tych nadzwyczajnych okolicznościach wysokiej inflacji, wysokiego wzrostu stóp procentowych i aktualizacji wyceny skarbowych papierów wartościowych, konieczności dostosowań w wielu przedsiębiorstwach, będziemy musieli wszyscy monitorować sytuację i budować ścieżkę takiego postępowania w najbliższych kwartałach i latach, by z jednej strony pomóc klientom, którzy mogą znaleźć się w trudnej sytuacji, ale które będą też satysfakcjonować klientów, którzy mają depozyty w bankach, bo potrzebujemy środków na finansowanie rozwoju"
- mówi Pietraszkiewicz.
Swoje uwagi których uwzględnienie ograniczyłoby skalę wsparcia zgłosił również NBP. Narodowy Bank Polski sprzeciwia się powszechnemu dostępowi do wakacji kredytowych proponując żeby wakacje kredytowe były skierowane tylko do osób, których raty kredytu przekraczają połowę pensji.
W środę Podkomisja Stała Do Spraw Instytucji Finansowych rozpatrzy pięć projektów dotyczących wsparcia i ochrony kredytobiorców (obejmujących wakacje kredytowe oraz ułatwienie w korzystaniu z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców).
Źródło: ZBP, NBP
Zaktualizowano:
Dodano: