Rośnie liczba transakcji oszukańczych. Dane KNF

Opublikowano: 2022-07-22 12:00 Dagmara Konik 2 min. czytania

Rośnie liczba transakcji oszukańczych. Dane KNF

Rośnie liczba transakcji oszukańczych

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) działający w Departamencie Cyberbezpieczeństwa Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego poinformował, że z roku na rok zdecydowanie rośnie liczba transakcji oszukańczych. Niewielką część wszystkich przypadków kradzieży środków stanowią zgłoszenia przesyłane do CSIRT KNF bezpośrednio od poszkodowanych.

W swoich analizach CSIRT KNF skupia się przede wszystkim na statystykach dotyczących transakcji, które zostały zrealizowane w sytuacji braku zgody płatnika (nieautoryzowana transakcja płatnicza) lub też w sytuacji manipulowania płatnikiem, czyli kiedy poszkodowany zostaje zmanipulowany przez oszusta do wystawienia zlecenia płatniczego. Dane te pokazują nam skalę tego zjawiska i są pozyskiwane od podmiotów nadzorowanych na mocy wymogów zgłaszania nadużyć finansowych czyli m.in. na transakcjach raportowanych przez banki.

Wśród praktyk stosowanych przez oszustów wymienia się:

  • phishing czyli rozsyłanie wiadomości z linkami do fałszywych stron płatności internetowych za pomocą SMS lub emaili,
  • oszustwa telefoniczne, czyli tzw. vishing czyli rodzaj oszustwa, w którym przestępca wykonuje połączenie telefoniczne do użytkownika, podszywając się pod inną instytucję.

Najczęściej oszuści podszywają się pod banki, instytucje publiczne lub firmy inwestycyjne.

W 2020 r. zanotowano ponad 322 tysięcy przypadków transakcji oszukańczych na łączną kwotę 264,7 mln zł wynika z danych KNF. Pomimo, że nie ma jeszcze dokładnych danych za rok ubiegły ze wstępnych analiz już wynika, że mamy do czynienia ze zdecydowaną tendencją wzrostową.

Z badania CSIRT KNF przeprowadzonego między 7 grudnia 2021 a 1 lutego 2022 roku wynika, że firmą pod którą najczęściej podszywali się przestępcy w ramach "fałszywych inwestycji", był PKN Orlen. W przeanalizowanym przez ekspertów okresie wizerunek koncernu wykorzystano w 826 fałszywych reklamach co stanowi aż 62 procent z ogółu wykrytych.

Źródło: KNF 

Tagi: knf

Zaktualizowano: 22.07.2022

Dodano: 22.07.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top