Spowolnienie rynku pracy w Polsce

Opublikowano: 2023-04-12 11:00 Dagmara Konik 2 min. czytania

Spowolnienie rynku pracy w Polsce

Spowolnienie rynku pracy w Polsce

Jak wynika z raportu "Oferty pracy w Polsce" przygotowanego przez Element i Grant Thornton w marcu 2023 roku pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowali  około 325,5 tys. nowych ogłoszeń o pracę. Jest to spadek o 10 procent w porównaniu rok do roku i druga najniższa roczna dynamika od 24 miesięcy.

Liczba ofert pracy rośnie jednak w ujęciu miesięcznym. Dane za miesiąc marzec to wynik o 28,4 tys. wyższy niż w lutym i o 70,1 tys. wyższy niż w styczniu.

Autorzy raportu wskazali, że wzrost ten wynika częściowo z tego że pracodawcy rekrutują coraz więcej pracowników do prac sezonowych, np. w budownictwie, rolnictwie czy turystyce.

W porównaniu rok do roku największy przyrost liczby ofert pracy odnotowywany jest obecnie w branży finansowej. Liczba ofert w tym sektorze wzrosła o 31 procent. Znaczny wzrost popytu pojawił się również wśród zawodów medycznych (wzrost o 8 procent). W pozostałych zawodach odnotowano natomiast duże spadki. Mniej poszukiwani są obecnie pracownicy fizyczni (spadek o 27 procent), HR-owcy (spadek o 22 procent), marketingowcy (spadek o 15 procent) oraz prawnicy i pracownicy działu IT (spadek o 13 procent)

Eksperci informują, że polski rynek pracy traci impet, a pracodawcy publikują w sieci mniej ofert zatrudnienia. Ich zdaniem spowolnienie na rynku pracy występuje i może wręcz przybierać na sile.

Według autorów raportu popyt na pracowników spada dość wyraźnie, ale biorąc pod uwagę skalę obecnych problemów kosztowych, z jakimi mierzą się pracodawcy, spadek ten jest nadal relatywnie niewielki.

Zaktualizowano: 12.04.2023

Dodano: 12.04.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top