Zadłużenia branży piekarniczej sięgają blisko 228 milionów złotych

Opublikowano: 2022-09-28 10:28 Marzena Stachelska 2 min. czytania

Zadłużenia branży piekarniczej sięgają blisko 228 milionów złotych

Zadłużenia branży piekarniczej sięgają blisko 228 milionów złotych

Według zgromadzonych danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK można zauważyć rosnące zadłużenia branży piekarniczych, cukierniczych i wyrobów mącznych.
Patrząc na ostatnie trzy lata, w marcu 2020 roku dług firm mający PKD 1071Z (produkcja pieczywa, produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek) wynosił 111 milionów złotych, natomiast w lipcu 2021roku dług wynosił 176 milionów złotych. W bieżącym roku w lipcu również można było zauważyć wzrost do aż 228 milionów złotych.

Najbardziej zadłużonym województwem w lipcu bieżącego roku wśród cukierników i piekarzy w ostatnim czasie było województwo śląskie -43 miliony złotych. W następnych dwóch miesiącach na prowadzenie wysunęło się województwo łódzkie – 66,7 miliona złotych. Największym problemem są zobowiązania wobec banków. Jedyne województwo gdzie płatności za faktury są większe niż zobowiązania bankowe to województwo zachodniopomorskie – 59%.

Czy piekarnie upadną?

Branża piekarnicza jest ściskana jak w imadle z dwóch stron, z jednej strony spada popyt w wyniku zmian zachowań i nawyków konsumentów, co rzutuje wprost na poziom cen. Z drugiej strony rosnące ceny surowca, energii i kosztów pracy, powodują wzrost kosztów wytworzenia”

- mówił główny analityk BIG InfoMonitor prof. Waldemar Rogowski.

Polacy zjadają coraz mniej chleba, a wytworzenie go jest coraz droższe. Na jednego obywatela przypada 33 kg i jest to spadek o 3 kg w porównaniu z rokiem 2021. Głównymi klientami piekarni kupującymi chleb są seniorzy, co może wynikać z ich przyzwyczajeń żywieniowych.

Czy sytuacja ulegnie poprawie? Z pewnością możemy przyglądać się obecnej sytuacji, natomiast wizja poprawy jest dość mało optymistyczna.

Źródło: BIG InfoMonitor 

Tagi: zadłużenie

Zaktualizowano: 28.09.2022

Dodano: 28.09.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top