Złoty Bank 2021, problemy finansowe fryzjerów i kosmetyczek, kredyty frankowe to nie tylko możliwy problem banków – aktualności z dnia 22.04.2021 r.

Opublikowano: 2021-04-22 09:07 Anna Kopańska 6 min. czytania

Złoty Bank 2021, problemy finansowe fryzjerów i kosmetyczek, kredyty frankowe to nie tylko możliwy problem banków – aktualności z dnia 22.04.2021 r.

Złoty Bank 2021

Coroczna akcja weryfikująca bezpieczeństwo i jakość obsługi klienta w bankach, organizowana przez Puls Biznesu i Bankier.pl dobiegła końca. Dzisiaj ogłoszone zostały wyniki za 2021 rok.

Tytuł Złotego Banku 2021 otrzymał Getin Noble Bank S.A. za najlepszą wielokanałową jakość obsługi klienta! Na drugim miejscu znalazł się Santander Consumer Bank S.A., a na trzecim Millenium Bank S.A. Gratulujemy zwycięzcy i liderom rankingu!

Udział w tym badaniu, jak i miejsca na podium, są z pewnością dla polskich banków jednym z ważniejszych momentów weryfikujących czy podejmowane przez nich działania zmierzają we właściwym kierunku jaki został przez nich obrany.

Zgłoszenia do poszczególnych kategorii trwały już od stycznia 2021, a do akcji zgłosiło się 14 banków. W rolę tajemniczego klienta wcieliły się osoby z różnych grup wiekowych – do 26 lat, osoby dorosłe powyżej 26 lat, jak i seniorzy w wieku powyżej 60 lat.

Głównym celem badania było sprawdzenie czy banki podczas obsługi klienta i prezentowania mu oferty sugerują się jego wiekiem oraz czy dostosowują adekwatnie swoje działania do potrzeb danego klienta. Weryfikowano również jak pandemia wpłynęła na proces obsługi klienta w bankach i jakie zmiany w tym zakresie wdrożono w bankach. Jakość obsługi weryfikowały Kantar Polska i Obserwatorium.biz odwiedzając ok 900 oddziałów bankowych. W ramach tego badania ankieterzy założyli 84 rachunki osobiste i wykonali 1000 kontaktów zdalnych z bankami.

W ramach akcji banki mogły otrzymać również nagrody za poszczególne grupy produktowe, a także za najlepszy spot reklamowy, social media czy innowacje Fin-Tech oraz w kategorii Bezpieczny Bank. Według internautów nagroda za „Najlepszy Spot Reklamowy” należy się Santander Consumer bank S.A. Z kolei „Bank wrażliwy społecznie” to Citi Handlowy, a najlepsze „Social Media” są w PKO Bank Polski S.A.

Najlepsze praktyki w ramach oceny kategorii „Bezpieczny Bank” oceniono w Alior Bank S.A., Getin Noble Bank S.A. oraz mBank S.A. (źródło: Puls Biznesu, Bankier.pl)

Problemy finansowe fryzjerów i kosmetyczek

BIG InfoMonitor opublikował dzisiaj raport na temat wysokości zaległości firm fryzjerskich, jak i salonów kosmetycznych.

Niestety nie ma się co dziwić, że w związku z kolejnym lockdownem i koniecznością zamknięcia swoich biznesów od 27 marca 2021 roku do 25 kwietnia 2021 roku zaległości finansowe tych firm ulegają zwiększeniu. Z raportu wynika, że ich zaległości wzrosły o 10% w czasie pandemii i zwiększyły się do poziomu 95 mln zł.

Aktualne obostrzenia to już kolejny raz kiedy fryzjerzy i kosmetyczki musieli zamknąć swoje salony i gabinety, a w ubiegłym roku nie można było skorzystać z ich usług od 01 kwietnia do 17 maja 2020 r. Wzrost zaległości o którym pisze BIG InfoMonitor nastąpił w okresie od I Q 2020 roku do lutego 2021 roku, a średnia zaległość firmy działającej w tej branży zwiększyła się z 27,8 tys. zł do 29,4 tys. zł.

Cała nadzieja we wsparciu jakie mają uzyskać fryzjerzy i kosmetyczki w ramach tarczy rządowej przyjętej 16 kwietnia br., a która będzie dla nich dostępna od 26 kwietnia br. Możliwe będzie zwolnienie ze składek ZUS za marzec i kwiecień, otrzymanie świadczenia postojowego w wysokości 1300 zł lub 2080 zł, a także dotacji do 5 tys. zł na bieżące koszty prowadzenia działalności. Jeśli taka firma zatrudnia pracownika to możliwe jest również uzyskanie dopłaty w wysokości 2 tys. zł do jego wynagrodzenia.

Warunkiem uzyskania wsparcia jest wykazanie przez przedsiębiorcę spadku przychodów o 40% rok do roku lub miesiąc do miesiąca. (źródło: BIG InfoMonitor)

Kredyty frankowe to nie tylko możliwy problem banków

Wczoraj na stronie Komisji Nadzoru Finansowego udostępnione zostały wyniki testów przeprowadzonych przez krajowe zakładu ubezpieczeń, a ich celem było oszacowanie jaki wpływ będą miały zmiany otoczenia prawnego właśnie na sektor ubezpieczeniowy w zakresie kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych, w tym kredytów we frankach szwajcarskich.

W testach pod uwagę brano dwa scenariusze, w tym optymistyczny i pesymistyczny z punktu widzenia, gdy wszystkie umowy ubezpieczenia związane z kredytami walutowymi zostaną unieważnione. W badaniu brało udziałów 58 zakładów ubezpieczeniowych, a jego wyniki pokazały, że zmiany te mogą mieć wpływ na 19 firm ubezpieczeniowych. (źródło: KNF)

Zaktualizowano: 31.08.2021

Dodano: 22.04.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top