10 rad jak zmniejszyć raty kredytu gotówkowego

Opublikowano: 24 Maj 2024 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytu Gotówkowego

Miesięczna rata kredytu gotówkowego wcale nie musi przytłaczać kieszeni klienta. Wiele osób zaciąga relatywnie nieduże zobowiązania, co nie przekłada się na astronomiczne wydatki. Jednak przy większych kredytach rata może doskwierać. Tym bardziej jest to odczuwalne, jeśli musimy naraz spłacać więcej niż tylko jedno zobowiązanie. Dlatego dziś prezentujemy 10 rad na temat tego, jak skutecznie zmniejszyć raty kredytu gotówkowego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak można obniżyć przyszłe raty przed wzięciem kredytu,
  • jak obniżyć raty już w trakcie spłaty kredytu,
  • które metody obniżania spłat kredytu są najskuteczniejsze. 
rady jak zmniejszyć raty kredytu gotówkowego

Zapytaj o stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego

Jest to rada, której zastosowanie ma sens jedynie przed wnioskowaniem o kredyt gotówkowy. Zobowiązanie może mieć koszty wyliczone w oprocentowaniu stałym albo zmiennym. Wybór oprocentowania stałego sprawi, że w przypadku, kiedy wszystkie inne produkty będą drożeć, Twój kredyt pozostanie bez zmian. Będzie tak dlatego, że stałe oprocentowanie nie jest wrażliwie na wzrost stóp procentowych NBP. 

Zdecyduj się na zakup dodatkowych produktów do kredytu

Cross-selling stosowany przez banki może wprawdzie nastręczyć klientowi początkowych, dodatkowych kosztów, ale w dłuższej perspektywie sprawi, że będziesz płacić niższe raty kredytu. W kredycie gotówkowym nie jest obowiązkowe ubezpieczenie, ale jeśli z własnej woli zdecydujesz się je wykupić, to niejeden bank obniży swoją marżę. 

Skorzystaj z promocji przewidzianej przez bank

Niejeden bank działa w taki sposób, że co jakiś czas wdraża promocje dla nowych albo stałych klientów. Dlatego warto zorientować się, czy dany kredytodawca posiada aktualnie oferty promocyjne. Tutaj również możesz liczyć na niższą marżę, a nawet obniżenie RRSO. Dobrze jest tutaj zachować elastyczność. Nie zawsze korzystnie jest czekać, aż Twój bank wprowadzi promocje. Niekiedy lepiej jest udać się do innego banku i tam zapytać o zobowiązanie, co w efekcie może poskutkować tym, że jako nowy klient otrzymasz preferencyjne warunki. 

Podejmij z bankiem negocjacje

Rozmowa zawsze jest możliwa, jednak, aby klient miał szanse na obniżenie rat, musi on najpierw dobrze przygotować się do negocjacji. Spójrz na to, ile aktualnie zarabiasz, dowiedz się, jaka jest Twoja historia kredytowa. Klient, który już spłaca kredyt gotówkowy ma szansę na renegocjację warunków, ale tylko jeśli posiada wystarczająco wysoką zdolność kredytową oraz bardzo pozytywne informacje w BIK. 

Wnioskuj o kredyt konsolidacyjny

To rozwiązanie świetne dla kogoś, kto spłaca naraz więcej niż jeden kredyt gotówkowy. Skumulowana wartość rat nie tylko powoduje braki w portfeli, ale też może zrodzić poważniejsze problemy finansowe - takie jak np. popadnięcie w spiralę zadłużenia. Kredyt konsolidacyjny skutecznie zażegnuje te problemy. Nie dość, że Twoje zobowiązania zostaną połączone w jedno, to jeszcze okres kredytowania zostanie wydłużony, a co za tym idzie wysokość raty obniżona. 

Wnioskuj o refinansowanie kredytu

Refinansowanie kredytu sprawdza się wtedy, gdy natrafisz na inną, korzystniejszą ofertę z innego banku. Wówczas nowy bank spłaci zobowiązanie na rzecz dotychczasowego Twojego kredytodawcy, a sam stanie się nowym kredytodawcą dla Ciebie. Niższe raty to nie jedyne korzyści - potencjalnie możesz też wydłużyć okres kredytowania, a nawet pozyskać dodatkową gotówkę. 

Zapytaj o możliwość restrukturyzacji kredytu

Prawo bankowe przewiduje możliwość restrukturyzacji kredytu. Będzie to możliwe dla tych kredytobiorców, których sytuacja finansowa uległa gwałtownemu pogorszeniu i którzy nie są w stanie spłacać kredytu w dotychczasowych stawkach. W takiej sytuacji może nastąpić nie tylko wydłużenie okresu kredytowania, ale też obniżenie marży banku. 

Wybierz wariant dłuższej spłaty kredytu

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ulgę dla Twojego portfela jest obniżenie raty kredytu poprzez wydłużenie okresu spłaty. Im więcej rat zapłacisz, tym mniej będzie ubywać co miesiąc z Twojego konta. Pamiętaj jednak, że długi okres kredytowania to sumarycznie znacznie większy łączny koszt kredytu, niż gdyby spłacać go w krótszej perspektywie czasowej. Jakkolwiek nie każdego klienta stać na spłatę większej raty, dlatego w takim przypadku dłuższy okres spłaty jest jak najbardziej sensownym rozwiązaniem. 

Nadpłać kredyt gotówkowy

Nadpłata kredytu może nastąpić w ujęciu całościowym lub częściowym. Decydując się na częściową wcześniejszą spłatę zmienisz warunki kredytu. Jedną z opcji do wyboru już po nadpłacie jest obniżenie raty kredytu gotówkowego przy zachowaniu tego samego okresu kredytowania. Oczywiście, im większą kwotę wpłacisz, tym większe korzyści otrzymasz - zostaną obniżone koszty odsetkowe. Pomocne w obliczeniu skutków nadpłaty kredytu gotówkowego będzie nasze narzędzie online, jakim jest kalkulator nadpłaty kredytu.

Wnioskuj o kredyt gotówkowy z inną osobą

Należy o tym pomyśleć, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Możesz wnioskować o kredyt z inną osobą, która będzie wraz z Tobą spłacała ratę. Sprawdza się to znakomicie chociażby w rodzinie. Na przykład potrzeba kupić samochód, z którego będzie korzystała cała rodzina, a ratę kredytu gotówkowego nie będzie spłacała tylko jedna osoba, lecz razem mąż i żona. 

Dodano: 24.05.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top