Czy warto składać wniosek o Bezpieczny kredyt 2% w Santander Bank Polska?

Opublikowano: 10 Lip 2023 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Kredyty hipotecznePoradnik Hipoteczny

Już w tym momencie wiele osób wnioskuje o udzielenie Bezpiecznego Kredytu 2% w swoich bankach. Jeśli jesteś klientem Santander Bank Polska, to już wkrótce także możesz starać się o to preferencyjne zobowiązanie. Oferta na rządowych warunkach kierowana jest do dość sporej grupy odbiorców. Umożliwia ona zaciągnięcie zobowiązania dla tych z nas, którzy nie mieliby większych szans na uzyskanie rynkowego produktu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest Bezpieczny Kredyt 2%,
  • czy możesz uzyskać Bezpieczny Kredyt 2% w Santander Bank Polska,
  • jakie korzyści może Ci przynieść BK2%.
santander bank polska

Na czym polega Bezpieczny Kredyt 2%?

Bezpieczny Kredyt 2% funkcjonuje już od 3 lipca na polskim rynku finansowym jako część programu Pierwsze Mieszkanie. Ogólnie rzecz ujmując jest to kredyt hipoteczny, w ramach którego uwzględnione są rządowe dopłaty do rat. Dopłaty otrzymują banki, które mają podpisane umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Dla klienta oprocentowanie kredytu wynosi 2% plus marża banku. Dofinansowanie obowiązuje przez 10 lat – po tym okresie należy spłacać zobowiązanie według stawek rynkowych.

Do kogo skierowana jest oferta Bezpiecznego Kredytu 2% w Santander Bank Polska?

O Bezpieczny Kredyt 2% w banku Santander będą mogli ubiegać się klienci, którzy:

  • nie posiadają, ani nigdy wcześniej nie posiadali na własność mieszkania albo domu,
  • w przeddzień wnioskowania będą mieć mniej niż 45 lat.

Tak więc jest to oferta dla osób, które chcą mieć na własność pierwszą w swoim życiu nieruchomość.

Bezpieczny Kredyt w Santander Bank Polska – kiedy można składać wniosek?

Udzielenie kredytu na rządowych warunkach w Santander Bank Polska będzie możliwe po pojawieniu się oferty na stronie banku. Póki co nie wiadomo, którego dnia konkretnie będzie można po raz pierwszy złożyć wniosek. Jednakże Santander jasno zadeklarował chęć przystąpienia do programu, w związku z tym taka oferta pojawi się najprawdopodobniej już na dniach.

Jakie kwoty można uzyskać w ramach Bezpiecznego Kredytu 2% w Santander Bank Polska?

Minimalna kwota kredytu hipotecznego w banku Santander opiewa na sumę 100 000 zł. Zgodnie z założeniami programowymi, po udostępnieniu oferty przez bank klienci wnioskujący samotnie będą mogli zaciągnąć zobowiązanie do 500 000 zł. Natomiast w przypadku par i rodzin z dziećmi maksymalna całkowita kwota kredytu wyniesie 600 000 zł.

Co z zabezpieczeniem BK2%?

Tak jak w przypadku standardowej wersji zobowiązania, również i tutaj nabyta nieruchomość będzie stanowiła zabezpieczenie kredytu hipotecznego BK2%. Jednakże bank może oprócz tego wymagać od klienta zakupu dodatkowych produktów na poczet zabezpieczenia, np. ubezpieczenia nieruchomości. Warto wiedzieć, że w banku Santander jest tak, że jeśli klient podejmie decyzję o zawarciu umowy ubezpieczenia, to może liczyć na lekką obniżkę marży. Jakby na to nie spojrzeć: będą to niższe koszty kredytowe.

Co z oprocentowaniem BK2% w Santander Bank Polska?

Wiemy już, że wartość oprocentowania będzie wynosiła 2% plus marża banku. Jednakże jakie to będzie oprocentowanie? Otóż Bezpieczny Kredyt 2% zawsze będzie dotyczył oprocentowania stałego. Będzie ono obowiązywało na pewno przez czas dopłat czyli pierwsze 10 lat. Później, w zależności od tego jakie szczegóły ofertowe przeznaczy bank będzie to dalej oprocentowanie stałe albo już zmienne.

Jeśli klient ma wybór, to zawsze warto przemyśleć wariant ze stałą stopą. Taki kredyt nie będzie drożał, kiedy pojawi się kryzys gospodarczy. Natomiast w przypadku zmiennej stopy bywa to różnie. Przykładowo wzrost wartości wskaźnika referencyjnego spowoduje wzrost rat.

Czy w Santander Bank Polska można wziąć BK2% z gwarancją wkładu własnego?

Możesz skorzystać w całości z programu Pierwsze Mieszkanie, a więc nie tylko z BK2%, ale też z Mieszkania bez wkładu własnego. Wówczas oprócz wspomnianych dopłat do rat, BGK zagwarantuje wkład własny. Będzie on mógł wynieść maksymalnie do 200 000 zł, jednak jego wartość nie może przekroczyć 20% wartości inwestycji.

Czy rzeczywiście wnioskowanie o BK2% może przynieść korzyści?

W odróżnieniu od rynkowych kredytów hipotecznych BK2% stanowi znacznie mniejsze obciążenie finansowe dla klienta. W tym przypadku Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest bardzo niska w porównaniu do innych produktów. Z tego względu – jeśli tylko spełniasz warunki – BK2% może Ci się bardzo opłacić. Pamiętaj jednak, że po okresie ustaniu dopłat rata będzie znacznie wyższa, a na Tobie wciąż będzie ciążył obowiązek spłaty.

Jakie jeszcze banki oprócz Santandera przystąpiły do programu?

Nie tylko w Santander Bank Polska S.A. będzie można skorzystać z rządowego kredytu. Jest on dostępny również w innych bankach takich jak: PKO Bank Polski, Bank Ochrony Środowiska, Alior Bank, Velo Bank czy Bank Pekao S.A. Warto jednak wiedzieć, że będąc klientem danego banku można otrzymać zobowiązanie na jeszcze lepszych warunkach.

Dodano: 10.07.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Czy opłaca się wnioskować o Bezpieczny kredyt 2% w PKO BP?

Czy opłaca się wnioskować o Bezpieczny kredyt 2% w PKO BP?

08 Lip 2023Autor: Agnieszka Kłak

PKO Bank Polski od 3 lipca 2023 roku umożliwia swoim klientom zaciągnięcie Bezpiecznego Kredytu 2% na warunkach rządowych. Adresatem tej oferty jest dość spora grupa osób, które marzą o swoim pierwszym mieszkaniu. Warto wiedzieć, jak to preferencyjne rozwiązanie wygląda w tym konkretnym banku. Z (...)

Czytaj więcej
Bezpieczny Kredyt 2% - KNF zmieniła rekomendację, jak wzrośnie zdolność?

Bezpieczny Kredyt 2% - KNF zmieniła rekomendację, jak wzrośnie zdolność?

02 Lip 2023Autor: Agnieszka Kłak

Bezpieczny Kredyt 2 proc. wchodzi na rynek już za chwilę, bo 3 lipca. Jak zwykle przy kredytach mieszkaniowych pojawia się pytanie: kto będzie mógł zaciągnąć zobowiązanie, a dla kogo będzie ono niepotrzebne? Z rządowymi dopłatami czy bez kredyt jest długiem – trzeba spłacać terminowo raty, a żeby to(...)

Czytaj więcej
Bezpieczny kredyt 2% - Gwarancja wkładu własnego

Bezpieczny kredyt 2% - Gwarancja wkładu własnego

29 Cze 2023Autor: Agnieszka Kłak

Począwszy od 3 lipca 2023 roku cała masa polskich klientów będzie mogła skorzystać z Bezpiecznego kredytu 2%. Propozycja jest przedstawiania w sposób bardzo atrakcyjny, ale to nie jedyny przywilej, jaki ma przysługiwać części kredytobiorców. W ramach rządowego programu istnieje także Mieszkanie bez (...)

Czytaj więcej
Gdzie będzie można wziąć Bezpieczny Kredyt 2% od 3 lipca 2023 roku?

Gdzie będzie można wziąć Bezpieczny Kredyt 2% od 3 lipca 2023 roku?

06 Cze 2023Autor: Agnieszka Kłak

Już za niecały miesiąc część klientów będzie mogła skorzystać z programu Bezpieczny kredyt 2% na zakup pierwszego mieszkania. Jest to rodzaj kredytu hipotecznego, do którego przewidziane będą dopłaty rządowe. Jest to odpowiedź Państwa Polskiego na kryzys na rynku finansowym. Osoby zainteresowane pew(...)

Czytaj więcej
Top