Co jest potrzebne do wzięcia pożyczki przez internet? Pożyczka online krok po kroku

Opublikowano: 27 Lut 2021 Agata Dymara 12 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

W dzisiejszych czasach jak nigdy indziej doceniamy możliwość załatwienia wielu spraw online. Nie wychodząc z domu damy rade zrobić zakupy, załatwić sprawy w urzędzie, umówić wizytę u lekarza czy wziąć pożyczkę. Taki sposób wnioskowania jest tak samo bezpieczny, jak wnioskowanie o kredyt u doradcy w placówce stacjonarnej, wymaga to jedynie odrobiny naszego zaangażowania. Gotówka bez wychodzenia z domu prosto na nasze konto dla niektórych jeszcze jest czymś niewyobrażalnym, nie bójmy się jednak takiego rozwiązania. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć wymagania firm oraz  proces wnioskowania o pożyczkę online.

Co jest potrzebne do wzięcia pożyczki przez internet? Pożyczka online krok po kroku

Jakie są wymagania, aby uzyskać pożyczkę online?

Każda z firm oferująca nam pożyczkę online ma swoje wymagania wobec klienta zarówno dotyczące wieku, zarobków, zatrudnienia. Jednak są pewne wymogi które będziemy musieli spełnić, niezależnie w jakiej firmie będziemy wnioskować o pożyczkę online. Podstawowe wymieniamy poniżej:

 • dowód osobisty – bardzo ważne jest, aby przy wypełnieniu wniosku, dokładnie  spisać swoje dane z dowodu. Na pewno firma będzie chciała od nas uzyskać numer PESEL, numer dowodu i jego datę wydania. Warto pamiętać, iż dowód musi być ważny a dane podane prawidłowo. Nawet najmniejszy błąd może sprawić, że pożyczka zostanie odrzucona.
 • aktywny numer telefonu komórkowego – możliwe że firma będzie chciała zweryfikować nas telefonicznie lub będzie miała jakieś wątpliwości i będzie chciała z nami je sprostować. Warto więc po złożeniu wniosku online odbierać połączenia nawet z nieznanych nam numerów. Warto też pamiętać, że często firmy pożyczkowe które udzielając pożyczkę online mogą w celu weryfikacji wysyłać do nas kody sms, którego podanie będzie wymagane do złożenia wniosku dlatego trzeba również sprawdzić czy nasz numer telefonu przyjmuje smsy i połączenia specjalne.
 • adres mailowy – firmy wysyłają linki aktywacyjne do zarejestrowania się na ich stronie,  bardzo często wymagany jest on  do uruchomienia pożyczki. Wysłany jest na niego link aktywacyjny lub dokumenty takie jak umowa. Bardzo ważne żeby jest to mail należał do nas.
 • konto bankowe – Numer konta jest niezbędny do wypłaty pożyczki  - w opcji online nie ma zbyt często opcji wypłaty na czek GIRO. Dodatkowo wiele firm chcąc potwierdzić sobie nasza tożsamość wymaga przelewu weryfikacyjnego (można go zrobić przez bankowość elektroniczną jak i również zwykłym przelewem w banku). Dodatkowo niektóre z firm mogą wymagać od nas wykonania weryfikacji poprzez rozwiązanie Instantor lub Kontomatik (wtedy bankowość internetowa jest już niezbędna do weryfikacji).

Jak wygląda wypełnienie wniosku?

Bardzo ważnym elementem we wnioskowaniu o pożyczkę online jest uzupełnienie elektronicznego formularza – wniosku. Firma wymaga tam od nas informacje na podstawie których, podejmie decyzję dotycząca udzielenia nam finansowania. Bardzo ważne jest, aby wniosek był wypełniony rzetelnie a podane przez nas dane były zawsze zgodne z prawdą:

 • dane osobowe – we wniosku na pewno podać będziemy musieli imię, nazwisko, pesel, nr dowodu oraz adres. Pamiętajmy, aby wszystkie te dane były poprawne. Jeśli pomylimy się decyzja może być odmowna. Dodatkowo firmy, które sprawdzają klientów w bazach przy błędnych danych nie będą mogły wykonać tej czynności, będzie się to wiązało z dodatkowymi procedurami taki np. jak wysłanie skanu dowodu do firmy pożyczkowej.
 • dane dotyczące naszej sytuacji finansowej - bardzo ważne, aby informacje dotyczące naszych rat czy kosztów utrzymania były podane przez nas zgodnie ze stanem faktyczny. Po pierwsze jeśli firma weryfikuje BIK i tak dowie się o większości naszych kredytów, więc zatajanie takich informacji może po prostu spowodować decyzję odmowną. Co więcej na podstawie tych danych  firma wylicza nasza zdolność jeżeli znacznie je zaniżymy a pożyczka zostanie nam przyznana, możemy nie dać rady jej spłacić, a to wiąże się już z wieloma poważnymi konsekwencjami.
 • dane dotyczące źródła dochodu – tutaj firma będzie prosiła nas o dokładne dane dotyczące źródło dochodów (umowa o pracę, zlecenie, o dzieło, kontrakt, emerytura, renta itp.), czas zatrudnienia, dane firmy z numerem NIP oraz adresem i telefonem. Ponadto, co najważniejsze, wysokość osiąganych dochodów. Niektóre z firm będą kontaktować się z naszym zakładem żeby informacje o naszym zatrudnieniu potwierdzić. Inne nie będą w ogóle od nas chciały tych danych, ponieważ decyzję podejmą na podstawie weryfikacji naszych baz. Jednak jeśli już zostajemy o nie zapytani dokładnie, jak powyżej, nie oszukujmy! Nasze kłamstwa i tak zostaną wychwycone przez weryfikatora a może to skutkować odrzuceniem naszej aplikacji!
 • inne istotne informacje - wnioski o pożyczkę będą wymagały od nas podania jeszcze innych informacji. Będą one na pewno dotyczyły okresu i kwoty pożyczki jakim jesteśmy zainteresowani (zazwyczaj jest to jedno z pierwszych pytań), naszej sytuacji mieszkaniowej, wykształcenia, czy sytuacji rodzinnej. Na pewno również, o czym już wspominałam, wymagany będzie również nasz numer konta bankowego. Warto więc wszystkie te dane mieć pod ręka wypełniając wniosek pożyczkowy. Wybierając pożyczkę decydujmy się na kwotę odpowiadającą naszym potrzebom finansowym. Jedną z częściej wybieranych kwot pożyczek w miesiącu październik 2021 jest pożyczka na kwotę 6 tys. zł: 

Pożyczki online - kwota: 6 000 zł, okres: 24 mies
Firmy pożyczkowe
Kwota pożyczki: 6 000 zł
Ilość rat pożyczki: 24 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Hapi pożyczki - Pożyczka online (zobacz) 7,20 % 15,52 % 7,56 % 6 948,72 zł 289,53 zł Złóż wniosek
Kredyt Ok - Pożyczka Online (zobacz) 7,20 % 37,12 % 26,92 % 8 199,36 zł 341,64 zł Złóż wniosek
Profi Credit 7,98 % 51,45 % 38,00 % 8 985,84 zł 374,41 zł Złóż wniosek
Lonit - Pożyczka online (zobacz) 7,20 % 62,58 % 48,19 % 9 573,60 zł 398,90 zł Złóż wniosek
Takto Finanse - Pożyczka online (zobacz) 8,00 % 100,98 % 76,00 % 11 462,40 zł 477,60 zł Złóż wniosek
AASA Polska - Pożyczka online (zobacz) 8,00 % 116,28 % 86,72 % 12 160,56 zł 506,69 zł Złóż wniosek
Supergrosz - Pożyczka online (zobacz) 7,20 % 133,69 % 100,00 % 12 920,64 zł 538,36 zł Złóż wniosek

Co ze zgodami we wniosku?

Składając wniosek o pożyczkę w jednych firmach na samym początku – aktywując swoje konto lub w innych na samym końcu wysyłając wniosek, zostaniemy poproszeni o zaznaczenie na tak lub nie zgód dotyczących wniosku. Poniżej przedstawiamy o co pytać mogą nas firmy pożyczkowe i jakie zgody musimy zaznaczyć na tak, ponieważ bez tego decyzja nie zostanie wydana:

 • upoważnienie firmy pożyczkowej do wystąpienia do BIK oraz Biur Informacji Gospodarczych w celu sprawdzenia historii kredytowej – Firmy pożyczkowe często wydając decyzję do naszego wniosku kredytowego sprawdzają nasza historię, każdorazowo przed odpytaniem nas w bazach musimy wyrazić na to zgodę, może zdarzyć się równie, że pytanie będzie dotyczyło także innych baz.
 • zgoda na przesyłanie informacji handlowych smsowo oraz mailowo – nie jest ona obowiązkowa, jednak pamiętajmy, że brak zgody może znacznie utrudnić nam kontakt z firmą, po pierwsze firmy bardzo często decyzję do złożonych przez nas wniosków kredytowych przesyłają sms lub mailem. Dodatkowo warto skorzystać z tej opcji, aby być na bieżąco z akcjami promocyjnymi tych firm.
 • zgoda na przetwarzanie danych osobowych oraz ich udostępnianie w celach marketingowych – Tej zgodzie warto przyjrzeć się bliżej, ponieważ może być ona dla nas niepokojąca, dlaczego i komu firma udostępnia nasze dane? Pamiętajmy jednak, że może się zdarzyć, iż firmy pożyczkowe w których wnioskujemy o pożyczkę nie są samodzielnymi markami, a należą one do jednego dużego koncernu, który udostępnia klientom wiele produktów. Również instytucje te bardzo często w procesie weryfikacji korzystają z zewnętrznych firm zajmujących się analizą wniosków, dlatego tak ważne żebyśmy udzielili tu zgody na tak. Warto również wiedzieć, iż instytucja ma obowiązek udzielić nam informacji  kto i w jakim celu bądź zakresie będzie przetwarzał nasze dane. Co więcej zgodę na przetwarzanie danych osobowych możemy odwołać w każdym momencie.

Może zdarzyć się również, że firmy dodatkowo poproszą nas o poniższe informacje:

 • potwierdzenie, że dane, które wpisane są przez nas do wniosku są prawdziwe,
 • zgoda na potwierdzenie naszych  danych na temat zatrudnieniu w naszym zakładzie pracy,
 • upoważnienie dla firmy pożyczkowej do zawarcia w naszym imieniu umowy, co znaczy tyle, iż firma wysyła nam na maila lub w swoim systemie umowę, która my akceptujemy elektronicznie – co jest wystarczające do przelania środków na nasze konto.

Podsumowanie
 

Oczywiście każda z firm ma swój własny proces, więc może okazać się, że któraś z instytucji, będzie wymagać od nas więcej lub mniej informacji, lub dodatkowe dokumenty (np. dochodowe), jednak dokładna analiza wszystkich procesów pożyczek które mamy na rynku wydaje się a wykonalna. Pamiętajmy jednak jeśli mamy wątpliwości czy damy sobie radę skorzystajmy z usług Doradców finansowych, którzy za nas uzupełnią odpowiednio wszystkie dane, wiąże się to oczywiście z udaniem do placówki jednak warto pamiętać o takim rozwiązaniu. Co więcej nie bójmy się pytać firm o pomoc, większość z nich ma udostępniane infolinie lub czaty dla swoich klientów, gdzie konsultanci chętnie rozwieją nasze wątpliwości.

Zaktualizowano: 13.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (5)


 • Avatar True

  True
  11.04.2021 17:58:01

  Nie kłamać w życiu i we wnioskach. Takie przesłanie powinno być!

  Odpowiedź
 • Avatar Wolny

  Wolny
  24.03.2021 13:13:01

  Ja wolę zaznaczyć wszystkie zgody przynajmniej jestem na bieżąco !

  Odpowiedź
 • Avatar WiolaTE

  WiolaTE
  18.03.2021 19:39:57

  Czy to jest bezpieczne?

  Avatar Agata Dymara

  Agata Dymara Autor WiolaTE
  18.03.2021 21:25:36

  Firmy pożyczkowe są zobowiązane do tego, aby dbać o bezpieczeństwo danych przekazywanych w procesach online. Jakiekolwiek przewinienia w tym zakresie naraziłyby firmy na konsekwencje finansowe i straty wizerunkowe.

 • Avatar Pituś

  Pituś
  13.03.2021 14:26:59

  Ja wolę wnioskować online niż chodzić po bankach. Wygodniej!

  Odpowiedź
Top