Co to jest pożyczka leasingowa?

Opublikowano: 22 Paź 2024 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Pewnie każdy przedsiębiorca wie, czym jest leasing i istnieje duże prawdopodobieństwo, że już nieraz z niego korzystał. Jednak nie wszyscy słyszeli o pożyczce leasingowej. Choć nazwa może sugerować, że chodzi o zwykły kredyt, to jednak jest to coś innego, różniącego się także od leasingu. Takie rozwiązanie może w niejednej sytuacji okazać się atrakcyjne.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak działa pożyczka leasingowa,
  • jakie korzyści niesie ze sobą pożyczka leasingowa,
  • kiedy pożyczka leasingowa jest opłacalnym rozwiązaniem. 
pożyczka leasingowa

Czym jest pożyczka leasingowa?

Pożyczka leasingowa jest rodzajem zobowiązania dla firm, udzielanego przez firmy leasingowe. Nie jest wprawdzie ani leasingiem, ani pożyczką gotówkową, lecz łączy w sobie elementy obu z nich. Polega na tym, że leasingodawca udostępnia leasingobiorcy przedmiot umowy, którym może być np. samochód czy laptop. Leasingobiorca staje się w tym momencie właścicielem przedmiotu, ale jest zobowiązany do płacenia comiesięcznych rat na rzecz leasingodawcy. Z tego powodu pożyczka leasingowa jest dość podobna do zakupów na raty. 

Kto udziela pożyczek leasingowych?

Pożyczki leasingowe udzielane są przede wszystkim przez firmy leasingowe. Nie oznacza to jednak, że w każdej firmie tego rodzaju znajdziemy tę ofertę. Pożyczka leasingowa dostępna będzie u tego leasingodawcy, który oprócz zwykłego leasingu zaproponuje także tego typu zobowiązanie. Możesz je znaleźć także w instytucjach bankowych oraz firmach pożyczkowych, które rozszerzyły swój zakres ofertowy na rynek leasingowy. 

Czy pożyczka leasingowa jest droga?

Wszystko zależy w dużej mierze od indywidualnej praktyki leasingodawcy, ale generalnie rzecz biorąc pożyczka leasingowa będzie droższa niż zwykły leasing. Wynika to z tego, że firma leasingowa ponosi większe ryzyko, gdyż klient staje się od razu właścicielem przedmiotu umowy i nie musi zbierać środków, by dokonać wykupu tego przedmiotu później - tak jak ma to miejsce w leasingu. Warto jednak dodać, że w związku z tym, że jako przedsiębiorca stajesz się od razu właścicielem auta, maszyny, sprzętu czy innej rzeczy możesz wliczyć to do kosztów uzyskania przychodu, co zmniejszy podatek.

Zanim zdecydujesz się wziąć pożyczkę leasingową, dokładnie przeanalizuj warunki. Upewnij się, ile wynosi oprocentowanie, prowizja, opłaty przygotowawcze i inne wydatki, co wszystko złoży się na cały koszt pożyczki. Porównaj oferty różnych leasingodawców, tak, by móc wybrać tę najtańszą. 

Różnice między pożyczką leasingową a leasingiem

Podstawowe różnice między pożyczką leasingową, a tradycyjnym leasingiem znajdziesz na takich polach jak:

  1. Termin przeniesienia prawa własności. W leasingu możesz stać się właścicielem przedmiotu, ale dopiero po zakończeniu umowy i wykpieniu tej rzeczy. Przy pożyczce leasingowej własność przedmiotu od razu przechodzi na Ciebie.
  2. Okres spłaty. Zazwyczaj umowa leasingowa obowiązuje przez 2-3 lata, choć zdarzają się też dłuższe. Natomiast pożyczka leasingowa może być spłacana nawet przez 10 lat.
  3. Target. Leasing może być skierowany zarówno do klienta firmowego jak i indywidualnego. Pożyczka leasingowa to produkt tylko dla przedsiębiorców. 
  4. Możliwość wykupu przedmiotu. Pożyczka leasingowa nie przewiduje późniejszego wykupu, gdyż od razu stajesz się właścicielem przedmiotu. W leasingu z wykupem taka opcja jest możliwa pod koniec trwania umowy.
  5. Kwestie podatkowe. Jako przedsiębiorca możesz odliczać VAT od rat pożyczki leasingowej. Jeżeli zaś chodzi o standardowy leasing to tutaj do płacenia VAT zazwyczaj zobowiązany jest leasingodawca. 

Lepiej wybrać leasing czy pożyczkę leasingową?

Mowa jest tutaj de facto o dwóch różnych rozwiązaniach. Kwestią kluczową nie jest tutaj wskazanie opcji tańszej, lecz takiej, która bardziej odpowiada zainteresowanemu przedsiębiorcy pod kątem prawa własności do danej rzeczy. Jeśli bardzo Ci zależy, by przedmiot umowy należał do Ciebie i Twojej firmy, a jednocześnie nie chcesz czekać na wykup, to skorzystanie z pożyczki leasingowej będzie Ci się bardziej opłacać. Jednak w przypadku, gdy zleży Ci przede wszystkim na użytkowaniu danej rzeczy i nie planujesz jej wykupu w przyszłości, to standardowa umowa leasingowa bez wykupu będzie bardziej adekwatna do Twoich potrzeb. 

Dodano: 22.10.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top