Co to jest rachunek techniczny w banku?

Opublikowano: 23 Paź 2024 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Współcześnie trudno jest znaleźć pracującą osobę w wieku produkcyjnym, która nie posiadałaby chociaż jednego konta osobistego w banku. Jednak oprócz zwykłych rachunków, na których gromadzimy wpływy - np. z tytułu otrzymywanego wynagrodzenia za pracę - i z których zlecamy rozmaite przelewy istnieją jeszcze dość specyficzne rodzaje kont. Do takich zaliczamy tzw. rachunek techniczny.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym charakteryzuje się rachunek techniczny,
  • czy łatwo można założyć rachunek techniczny w banku,
  • do jakich produktów przypisane są rachunki techniczne.
rachunek techniczny w banku

Rachunek techniczny w banku - co to właściwie jest?

Techniczny rachunek osobisty w banku to taki rodzaj konta, które służy do obsługi innego produktu lub usługi instytucji bankowej. Dzięki temu bank może w łatwy sposób zarządzać transakcjami i operacjami wewnętrznymi. Szybko i od razu instytucja wie, co dzieje się z danym produktem lub usługą. Rachunek techniczny sprawia, że można bez problemu zarządzać kredytami, lokatami czy kartami przedpłaconymi. 

Rachunek techniczny w banku a inne konta

Gdy spojrzymy na standardowy ROR (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy) czy popularny rachunek oszczędnościowy, to zauważymy parę zasadniczych różnic między nimi na kontem technicznym. Po pierwsze rachunek techniczny nie służy do płacenia. O ile klient może zlecać przelewy z pozostałych kont, tak z tego technicznego nie będzie już to możliwe. Mowa tu więc o znacznym ograniczeniu użytkowania. Po drugie to nie klient jest właścicielem rachunku technicznego, ale bank. Powoduje to, że po trzecie do konta technicznego nie można ustanowić pełnomocnika, do zwykłego rachunku już tak. 

Jak otwierane jest konto techniczne?

Jako klient nie możesz sobie ot tak założyć konta technicznego - w przeciwieństwie do standardowych rachunków, co do otwarcia których zazwyczaj nie ma żadnych problemów. Rachunek techniczny zakładany jest przez bank jedynie wtedy, gdy jako klient pozyskasz dodatkowy produkt bądź usługę, jak np. kredyt. Niekiedy założenie takiego rachunku przez bank dzieje się automatycznie (o czym zostaniesz wcześniej poinformowany), ale czasem jest to opcja do wyboru. 

Czy konto techniczne można zamknąć?

Będąc klientem banku, posiadającym już rachunek techniczny nie możesz go samodzielnie zamknąć. To do instytucji będzie zależeć decyzja o jego zamknięciu. Jeśli skończy czy się terminowa lokata i nie zechcesz jej przedłużyć, zrezygnujesz z karty przedpłaconej bądź spłacisz całkowicie kredytu, to wówczas bank zajmie się zamknięciem konta. Jest to o tyle dobre, że jako klient, już po zakończeniu korzystania z usługi bądź produktu nie musisz się kłopotać zamykaniem rachunku technicznego. 

Rodzaje kont technicznych

Konto techniczne może służyć do obsługi różnych produktów. W zależności od tego, z czym konkretnie mamy do czynienia, będziemy mieli różny zakres obsługi. Istnieją takie rachunki techniczne, z których klient może wypłacać środki, ale w innych przypadkach taka operacja nie będzie możliwa. Poniżej przedstawiamy rodzaje kont technicznych.

Rachunek techniczny do obsługi kredytu

Takie konto może być założenie zarówno wtedy, gdy klient pozyska kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny jak i kredyt konsolidacyjny. Rachunek istnieje po to, by klient mógł dokonywać tam płatności rat. Nie może on wypłacić żadnych pieniędzy, gdyż kredyt został mu już wcześniej wypłacony w całości przez bank. Jeżeli klient wpłaci sumę większa niż wskazuje wartość raty, to taka nadwyżka zostanie zaliczona na poczet nadpłaty kredytu. 

Rachunek do obsługi masowych płatności

Jest to rodzaj konta, który dotyczy klientów firmowych. Przedsiębiorca czasami rozlicza się z ogromną liczbą kontrahentów - kupuje i nabywa co rusz to nowe produkty i usługi. Pojedyncze rozliczenie się z każdym klientem, sprzedawcą czy kupcem w sposób indywidualny zabrałoby więc firmie masę czasu. Dzięki rachunkowi technicznemu można zapisać dane każdego z kontrahentów z osobna i rozliczać się z nimi w sposób zautomatyzowany przy pomocy zleceń stałego przelewu. Jest to wyjątkowy rodzaj konta technicznego, gdyż w tym przypadku to przedsiębiorca musi złożyć wniosek o jego założenie.

Konto do obsługi podatku VAT

Następne konto techniczne, które przydaje się przedsiębiorcom. Każdy, kto prowadzi działalność ma obowiązkowo zakładane takie konto, które znajduje się pod kontrolą Urzędu Skarbowego. Taki obowiązek istnieje od 2018 roku i dotyczy nawet tych przedsiębiorców, którzy nie są płatnikami VAT. Konto obsługuje mechanizm płatności podzielonych. 

Rachunek techniczny do obsługi lokaty

Dzięki niemu klient może wpłacać pieniądze na lokatę oraz je wypłacać. Jest to rozwiązanie szczególnie pomocne wtedy, gdy klient posiada swoje standardowe rachunki w innym banku, ale chce mieć lokatę w innej instytucji. Takie konto może jednak generować dodatkowy koszt w postaci prowizji. Należy też pamiętać, że wypłata środków z lokaty przed wskazanym terminem spowoduje utratę wypracowanych do tego momentu odsetek. 

Konto techniczne do obsługi karty przedpłaconej

Skorzystać z niego mogą zarówno klienci indywidualni jak i firmowy. Posiadając takie konto klient moje wielokrotnie wpłacać środki na swoją kartę przedpłaconą jak i je wypłacać. Bank zawsze, gdy wydaje klientowi kartę przedpłaconą zakłada równocześnie rachunek techniczny.

Komu bardziej przydaje się konto techniczne?

Nie bezzasadne pozostaje pytanie: komu w takim razie bardziej przydaje się konto techniczne - klientowi czy bankowi? Otóż służy ono zarówno jednej jak i drugiej stronie. Dzięki rachunkowi technicznemu klient wie, gdzie wpłacać pieniądze i co aktualnie dzieje się z jego produktem. Z kolei banki mogą na bieżąco monitorować płatności oraz pozyskiwać informacje na temat tego, czy klient reguluje dług na czas. 

Dodano: 23.10.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top