Zakup mieszkania w stanie deweloperskim wiąże się z całym szeregiem formalności. Nabywca - zwłaszcza jeśli kupuje tzw. dziurę w ziemi - nie może być do końca pewny jak zakończy się inwestycja i w jakim stanie otrzyma lokal, który zakupił. Dlatego, jeśli chcesz dokonać takiego zakupu, to wpierw zorientuj się, jak skutecznie sprawdzić dewelopera.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Jako klient masz prawo sprawdzić dewelopera. Możesz to zrobić zaglądając do oficjalnych rejestrów oraz sięgając po opinie innych klientów. Pamiętaj także o tym, że zawsze możesz poprosić prawnika o pomoc w weryfikacji dokumentów. Jeśli zdecydujesz się na profesjonalną pomoc w tym aspekcie, to zwiększy się prawdopodobieństwo tego, że uda się wychwycić ewentualne nieprawidłowości. Jednak możesz także działać na własną rękę.
Jeśli przymierzasz się do zakupu nowego mieszkania, to zawsze warto sprawdzić dewelopera przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dzięki temu unikniesz bardzo niebezpiecznych pułapek. Przekonasz się, czy lokal posiada wady techniczne, czy cena nie jest zawyżona, czy mieszkanie zostanie oddane w terminie, wreszcie - czy inwestor nie ogłosił już upadłości. Warto wiedzieć, że gdy klienci kupujący nowe mieszkanie często robią to jeszcze zanim ta nieruchomość zostanie wybudowana. Nigdy nie wiadomo jak potoczą się prace budowlane. Dlatego warto, byś zabezpieczył swój interes.
Pamiętaj, że do zakupu mieszkania potrzebny Ci będzie kredyt hipoteczny. Takie zobowiązanie opiewa na niebagatelne kwoty, a kredytobiorca musi spłacać raty nierzadko przez 20-30 lat. Warto więc, by zaciągnąć kredyt na pewną i sprawdzoną inwestycję.
Przede wszystkim warto, byś sprawdził, czy dokumentacja dewelopera jest kompletna. Oto, co powinno się w niej znaleźć:
Jeśli w ww. dokumentach zauważysz takie zapisy, jak dające deweloperowi prawo do jednostronnej zmiany ceny mieszkania, ograniczające Ci prawa do zgłaszania wad mieszkania, ograniczające Twoje prawa do reklamacji, czy dające deweloperowi wyłączenie z odpowiedzialności w przypadku w opóźnieniu realizacji inwestycji - to wszystko powinno sprawić, że zapali Ci się w głowie czerwona lampka ostrzegawcza.
Umowa przedwstępna z deweloperem jest kluczowym dokumentem. Zanim ją podpiszesz, powinieneś dokładnie ją przeanalizować - punkt po punkcie. Pamiętaj, że jeśli deweloper zawarł zapisy, w których uzurpuje sobie prawo do zmiany ceny, ustala czas rękojmi za wady lokalu na krótszy niż pięć lat, czy nie konkretyzuje przewidywanego terminu odbioru lokalu - to nie podpisuj takiej umowy.
Co jest jeszcze istotne? Zwróć uwagę na terminy, w których musisz wpłacić części ceny łącznej. Nie pomijaj zapisu, w którym powinna być jasno określona data, z którą prawo własności do lokalu przejdzie na Ciebie. Ponadto jest jeszcze kilka ważnych aspektów. Np. czy deweloper ma prawo na odbiór lokalu bez Twojej obecności oraz czy umowa przewiduje kary, które poniesiesz, jeśli otrzymasz z banku negatywną decyzję kredytową.
Dodano: