Czy można sprawdzić dewelopera przed zakupem nieruchomości?

Opublikowano: 27 Maj 2025 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim wiąże się z całym szeregiem formalności. Nabywca - zwłaszcza jeśli kupuje tzw. dziurę w ziemi - nie może być do końca pewny jak zakończy się inwestycja i w jakim stanie otrzyma lokal, który zakupił. Dlatego, jeśli chcesz dokonać takiego zakupu, to wpierw zorientuj się, jak skutecznie sprawdzić dewelopera. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co możesz zrobić, by sprawdzić dewelopera,
  • czy opłaca się sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania,
  • kiedy wiadomo, że deweloper jest wiarygodny. 
sprawdzanie dewelopera

Czy klient ma możliwość, by sprawdzić dewelopera?

Jako klient masz prawo sprawdzić dewelopera. Możesz to zrobić zaglądając do oficjalnych rejestrów oraz sięgając po opinie innych klientów. Pamiętaj także o tym, że zawsze możesz poprosić prawnika o pomoc w weryfikacji dokumentów. Jeśli zdecydujesz się na profesjonalną pomoc w tym aspekcie, to zwiększy się prawdopodobieństwo tego, że uda się wychwycić ewentualne nieprawidłowości. Jednak możesz także działać na własną rękę.

W jaki sposób można sprawdzić wiarygodność dewelopera?

  1. Sprawdź dewelopera w rejestrach gospodarczych. Możesz bezpłatnie sięgnąć do Krajowego Rejestru Sądowego oraz do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dowiesz się stąd wiele na temat działalności dewelopera. Dodatkowo zdobędziesz informacje o tym, że deweloper nie ogłasza upadłości bądź przechodzi restrukturyzację. Do wglądu będziesz mieć także sprawozdania finansowe.
  2. Zobacz, czy deweloper figuruje w rejestrach dłużników. W BIG i KRD możesz dowiedzieć się, czy deweloper nie ma opóźnień w płatnościach na rzecz swoich kontrahentów czy innych instytucji. Wpisy o zaległościach mogą świadczyć o tym, że deweloper ma kłopoty z płynnością finansową. 
  3. Zajrzyj do ksiąg wieczystych. Z ksiąg wieczystych odczytasz kto ma prawo do gruntu, na którym powstanie budynek, w którym znajdzie się Twoje mieszkanie. Dodatkowo dowiesz się, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką i jakie są źródła finansowania inwestycji.
  4. Przekonaj się, czy deweloper przestrzega standardów branżowych i czy działa etycznie. Możesz to zrobić, sięgając do Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Członkostwo w PZFD jest dobrą informacją - deweloper jest godny zaufania. Prócz tego deweloper może posiadać certyfikat od Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. To także będzie dobrze o im świadczyć.
  5. Odwiedź stronę www dewelopera. Zwróć uwagę jak prowadzona jest strona, czy zawiera aktualne informacje, w jaki sposób prowadzona jest komunikacja z klientem. Spójrz jakimi inwestycjami chwali się deweloper, czy nie ukrywa dokumentów oraz czy posiada referencje. 
  6. Zasięgnij opinii w internecie. Fora, portale branżowe i social media - tam znajdziesz wiele informacji od byłych klientów dewelopera. Jeśli często powtarzają się zastrzeżenia i skargi, to będzie to poważnym sygnałem ostrzegawczym, którego nie należy ignorować. 

Czy opłaca się sprawdzać dewelopera przed dokonaniem inwestycji?

Jeśli przymierzasz się do zakupu nowego mieszkania, to zawsze warto sprawdzić dewelopera przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dzięki temu unikniesz bardzo niebezpiecznych pułapek. Przekonasz się, czy lokal posiada wady techniczne, czy cena nie jest zawyżona, czy mieszkanie zostanie oddane w terminie, wreszcie - czy inwestor nie ogłosił już upadłości. Warto wiedzieć, że gdy klienci kupujący nowe mieszkanie często robią to jeszcze zanim ta nieruchomość zostanie wybudowana. Nigdy nie wiadomo jak potoczą się prace budowlane. Dlatego warto, byś zabezpieczył swój interes. 

Pamiętaj, że do zakupu mieszkania potrzebny Ci będzie kredyt hipoteczny. Takie zobowiązanie opiewa na niebagatelne kwoty, a kredytobiorca musi spłacać raty nierzadko przez 20-30 lat. Warto więc, by zaciągnąć kredyt na pewną i sprawdzoną inwestycję. 

Na co zwrócić uwagę sprawdzając dokumenty dewelopera?

Przede wszystkim warto, byś sprawdził, czy dokumentacja dewelopera jest kompletna. Oto, co powinno się w niej znaleźć:

  • Wzór umowy deweloperskiej oraz sama umowa.
  • Księga wieczysta nieruchomości.
  • Wpisy w KRS, CEIDG, REGON.
  • Prospekt informacyjny inwestycji.
  • Dokumentacja posiadania prawa własności do gruntu.
  • Pozwolenie na budowę oraz decyzje administracyjne.
  • Historia inwestycji.

Jeśli w ww. dokumentach zauważysz takie zapisy, jak dające deweloperowi prawo do jednostronnej zmiany ceny mieszkania, ograniczające Ci prawa do zgłaszania wad mieszkania, ograniczające Twoje prawa do reklamacji, czy dające deweloperowi wyłączenie z odpowiedzialności w przypadku w opóźnieniu realizacji inwestycji - to wszystko powinno sprawić, że zapali Ci się w głowie czerwona lampka ostrzegawcza. 

Jak analizować umowę przedwstępną z deweloperem?

Umowa przedwstępna z deweloperem jest kluczowym dokumentem. Zanim ją podpiszesz, powinieneś dokładnie ją przeanalizować - punkt po punkcie. Pamiętaj, że jeśli deweloper zawarł zapisy, w których uzurpuje sobie prawo do zmiany ceny, ustala czas rękojmi za wady lokalu na krótszy niż pięć lat, czy nie konkretyzuje przewidywanego terminu odbioru lokalu - to nie podpisuj takiej umowy. 

Co jest jeszcze istotne? Zwróć uwagę na terminy, w których musisz wpłacić części ceny łącznej. Nie pomijaj zapisu, w którym powinna być jasno określona data, z którą prawo własności do lokalu przejdzie na Ciebie. Ponadto jest jeszcze kilka ważnych aspektów. Np. czy deweloper ma prawo na odbiór lokalu bez Twojej obecności oraz czy umowa przewiduje kary, które poniesiesz, jeśli otrzymasz z banku negatywną decyzję kredytową. 

Dodano: 27.05.2025

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top