Czy można wziąć kredyt hipoteczny w Bułgarii?

Opublikowano: 28 Wrz 2024 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Pragnienie posiadania mieszkania w Bułgarii z całą pewnością żywią Ci Polacy, którzy tam na stałe pracują, prowadzą biznesy, bądź spędzają długie wakacje w tym kraju. Nie zawsze kupno nieruchomości, także za granicą jest możliwe z dostępnego kapitału klienta. Rzecz jasna wówczas wybierze się on do banku. Jednak, czy polski obywatel może liczyć na kredyt hipoteczny, udzielony przez bułgarską instytucję finansową?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy Polak może wziąć kredyt hipoteczny w Bułgarii,
  • jakie bułgarskie banki dadzą finasowanie Polakowi,
  • jak skutecznie wnioskować o kredyt hipoteczny w Bułgarii.
kredyt hipoteczny w Bułgarii

Czy obywatel Polski może otrzymać finansowanie w Bułgarii?

Tak, Polak jako obywatel Unii Europejskiej ma prawo do starania się o kredyt hipoteczny w innym kraju członkowskim, w tym w Bułgarii. Zakup nieruchomości w Bułgarii może się okazać bardzo trafnym wyborem. Osoby, które wykonują tam pracę zarobkową, najczęściej wynajmują lokale mieszkalne. Znacznie lepiej jest być na swoim, zwłaszcza, jeśli planujesz już do końca życia pozostać za granicą albo wiesz, że spędzisz tu długie lata. Także biznesmani prowadzący interesy mogą chcieć mieć coś stałego, czy to na cele działalności gospodarczej firmy, czy też prywatnie dla siebie lub rodziny. Majętni Polacy, którzy uwielbiają spędzać czas wolny w Bułgarii także pomyślą o kupnie własnego lokum. Dzięki temu, że mogą uzyskać tam kredyt, ich plany są jak najbardziej do zrealizowania. 

Dodatkową, bardzo ważną informacją jest to, że w kontekście obliczania kosztów kredytowych, kredyty hipoteczne w Bułgarii są bardziej opłacalne niż w Polsce. U nas obecnie możesz znaleźć oferty, gdzie przeważnie oprocentowanie będzie oscylowało w okolicach 7,6-7,7%. Natomiast w bułgarskich bankach znajdziesz zobowiązania, których oprocentowanie będzie wynosiło zaledwie ok. 2,5% - a jest szansa na jeszcze niższe! To sprawia, że rynek kredytowy w Bułgarii wygląda bardzo atrakcyjnie. 

Gdzie starać się o kredyt hipoteczny w Bułgarii?

Niejeden bank bułgarski będzie skłonny udzielić Ci kredytu z zabezpieczeniem hipotecznym. Oto lista wybranych instytucji:

  • FIB Bank,
  • Unikredit Bank,
  • EIBANK,
  • DSK Bank,
  • Alianz Bank Bulgaria,
  • Raiffeisen.

Jest więc w czym wybierać, choć warunki w poszczególnych instytucjach będą różne. 

Kto może otrzymać kredyt hipoteczny w Bułgarii?

O kredyt hipoteczny w Bułgarii może się starać, każdy, kto:

  1. Spełnia wymogi osobowe. Chodzi tutaj głównie o pełnoletniość oraz posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych. Ważne jest, byś miał aktualny dowód osobisty, akceptowany na terenie UE.
  2. Posiada zdolność kredytową. Tak jak w Polsce, aby uzyskać finansowanie, musisz wykazać odpowiednio wysokie zarobki oraz mieć dość stabilne miejsce zatrudnienia. Na pewno największe szanse będzie miał Polak, który uzyskuje dochody w lewach bułgarskich. Jeśli zarabiasz głównie w złotówkach bądź w euro, bułgarska instytucja może nie zechcieć udzielić Ci kredytu.
  3. Wniesie wkład własny. Rekomendujemy wniesienie minimalnego wkładu własnego w wysokości 20% wartości nieruchomości. Jednak ze względu na to, że jesteś obcokrajowcem bądź jeśli nie zarabiasz w lewach bułgarskich, tamtejsze banki mogą wymagać od Ciebie jeszcze większego wkładu własnego, na poziomie co najmniej 30%.
  4. Przejdzie wymogi formalne. Złożyć wniosek to jedno, ale trzeba także zadbać o komplet niezbędnych dokumentów. 

Warto w tym miejscu dodać, że bułgarskie banki zwrócą uwagę na to, czy wysokość miesięcznej raty nie przekroczy 30 bądź 40% Twojego miesięcznego dochodu. 

Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny w Bułgarii krok po kroku?

Aby uzyskać kredyt hipoteczny w Bułgarii powinieneś postępować krok po kroku w sposób następujący:

  1. Porównaj oferty bułgarskich banków. Weź pod uwagę tylko te, które poniosą ze sobą najmniejsze koszty. 
  2. Wypełnij i złóż wniosek. Nie zapomnij o dokumentach, które musisz dołączyć do formularza. Sprawdź, czy w wybranym banku możesz zacząć wnioskować online czy możliwe jest to jedynie poprzez osobiste stawiennictwo w placówce.
  3. Przejdź proces weryfikacji. Podobnie jak w Polsce, banki w Bułgarii weryfikują tożsamość wnioskodawcy oraz analizują jego zdolność kredytową. Wyraź zgody na przetwarzanie danych osobowych.
  4. Poczekaj na decyzję banku. Instytucja będzie potrzebowała dodatkowego czasu, aby wydać ostateczną decyzję kredytową.
  5. Podpisz umowę kredytową. Końcowy etap wnioskowania zawsze będzie miał swój finał w oddziale banku.

Pamiętaj, że kredytodawcy nie są zobligowani do wydawania zawsze pozytywnych decyzji. Może się zdarzyć, że otrzymasz negatywną odpowiedź. 

Jakie dokumenty trzeba zgromadzić, aby otrzymać kredyt w Bułgarii?

Bułgarskie banki wymagają, aby klient im dostarczył:

  • dokumenty z danymi osobowymi - dotyczy to przede wszystkim dowodu osobistego,
  • dokumenty finansowe - najważniejsze jest tutaj zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu i pozyskiwanych zarobkach,
  • dokumenty dotyczące historii kredytowej - możesz zostać poproszony o to, by pobrać raport BIK i pokazać go w bułgarskim banku w celu weryfikacji Twojej wiarygodności jako klienta,
  • dokumenty dotyczące nieruchomości - znajdują się tutaj m.in. umowa kupna-sprzedaży lub umowa przedwstępna, wycena wartości nieruchomości, zaświadczenie energetyczne, itd.

Pełną listę niezbędnej dokumentacji możesz znaleźć na stronie wybranego banku. 

Praca w Bułgarii, a kredyt hipoteczny w Polsce

Jeśli pracujesz i zarabiasz w Bułgarii, ale interesuje Cię kupno mieszkania w Polsce, to bez gotowego kapitału raczej nie spełnisz tego marzenia. Polskie banki nie mają ofert dla klientów, którzy uzyskują dochód w bułgarskiej walucie. W związku z tym Twój wniosek o kredyt hipoteczny w polskim banku przepadnie od razu. Ewentualnie możesz się przeprowadzić do Polski i tutaj podjąć pracę zarobkową w złotówkach. Jeśli tak się stanie, wówczas oferty większości banków mogą być dla Ciebie jak najbardziej dostępne. 

Dodano: 28.09.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top