Czy uzyskując dochody na B2B otrzymam kredyt hipoteczny?

Opublikowano: 26 Gru 2024 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Kredyt hipoteczny na B2B jest produktem finansowym skierowanym do osób samozatrudnionych, które chcą zrealizować swoje marzenia o własnym mieszkaniu lub domu. Jednak samo prowadzenie działalności nie oznacza, że bank wyda z automatu decyzję pozytywną. Ważne jest, ile zarobków uzyskujesz na tej drodze, a także w grę wchodzą inne czynniki, brane przez kredytodawcę pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy B2B może być stabilnym źródłem dochodu,
  • jak bank oceni Twoje szanse na kredyt przy umowie B2B,
  • czy uzyskanie kredytu hipotecznego na B2B jest trudne.
B2B

Czy banki akceptują umowy B2B?

Tak, dla banków jednym z dopuszczalnych źródeł dochodów jest umowa B2B. Jeśli posiadasz takową, to bank nie spojrzy na Ciebie jak na klienta indywidualnego, lecz jak na klienta firmowego. Dostępne dla Ciebie będą więc produkty z kategorii kredytów dla przedsiębiorców. 

W niejednym banku okaże się, że dostępny jest kredyt hipoteczny dla programisty, freelancera, grafika komputerowego czy specjalisty ds. marketingu. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat koniecznie przeczytaj nasz artykuł o kredycie dla wolnych zawodów. 

Co jest takiego charakterystycznego dla umowy B2B?

Taki rodzaj kontraktu zawierany jest pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi. Zazwyczaj chodzi tu o sytuację, gdy mamy wykwalifikowanego specjalistę, przedstawiciela tzw. wolnego zawodu, który dostaje zlecenie od zainteresowanej firmy do wykonania usługi lub dostarczenia towaru na jej rzecz. Taka osoba zakłada jednoosobową działalność gospodarczą, a następnie dzięki umowie o współpracy powstaje między nią, a zainteresowanym podmiotem stosunek B2B. Nie mamy więc tutaj stosunku pracodawca-pracownik, który wynikałby z przepisów Kodeksu cywilnego, co ma zastosowanie chociażby przy umowie zlecenie.

Umowa B2B a zdolność kredytowa

Aby uzyskać kredyt hipoteczny na umowie B2B, musisz wykazać się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową. Będzie ona zależała od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, ile udało Ci się zarobić w ciągu okresu, który bank zechciał przeanalizować pod kątem Twoich dochodów. Ale również nie bez znaczenia jest to jak długi staż ma Twoja działalność gospodarcza. Czasem również branża jest brana pod uwagę. Chodzi tutaj o potencjalne ryzyko utraty źródła zarobkowania. 

Bank będzie również musiał sięgnąć do Twojej historii kredytowej. Jeśli kiedyś zdarzyło Ci się brać zobowiązanie, ale go nie spłacałeś, to wówczas Twoje szanse na finansowanie spadną dramatycznie. Natomiast, jeśli w przeszłości spłacałeś długi bezproblemowo, to wówczas możesz liczyć na to, że bank będzie widział w Tobie wiarygodnego kredytobiorcę. Ważny jest też aktualny stan zadłużenia Twojej jednoosobowej działalności gospodarczej - małe długi nie powinny stanowić większego problemu, ale najlepiej, jeśli nie będziesz mieć żadnego zadłużenia.

Bank może uznać, że Twoja umowa B2B nie jest takim pewnym źródłem dochodu jak np. inne, m.in. umowa o pracę na czas nieokreślony. W związku z tym może Cię poprosić o dodatkowe dokumenty. Jeszcze przed wnioskowaniem zwróć uwagę na to, jaka forma rozliczenia z fiskusem da Ci większe szanse na kredyt. Pamiętaj, że wprawdzie instytucje mogą zaakceptować to, że rozliczasz się ryczałtem, to jednak większe szanse masz wówczas, gdy rozliczasz się na zasadach ogólnych. 

Jak uzyskać kredyt hipoteczny na B2B?

Przede wszystkim musisz zadbać o wkład własny, ale o tym wspomnimy w dalszej części artykułu. Konieczne jest, byś wiedział, jaką konkretnie nieruchomość chcesz kupić i na jaki cel ją przeznaczyć. Możesz wybierać lokale zarówno z rynku wtórnego jak i pierwotnego. Zastanów się, ile pieniędzy potrzebujesz. Następnie rozeznaj się w ofertach banków. Gdy już się na któryś zdecydujesz, to wówczas możesz przystąpić do wypełniania formalności.

Samo wypełnienie formularza kredytowego nie jest najtrudniejsze. Musisz jedynie wypełnić wszystkie dane firmy i Twoje, wskazać kwotę, okres kredytowania i wartość nieruchomości, a następnie zdecydować się czy i z jakich produktów dodatkowych chcesz skorzystać przy kredycie hipotecznym (mogą obniżyć prowizję). 

Wniosek o kredyt to jedno, ale też potrzebna będzie Twoja dokumentacja. Podzielić ją możemy na:

  1. Finansową. Będą to zaświadczenia: od ZUS-u o niezaleganiu z płatnością składek, oraz od US o niezaleganiu z płatnością podatku. Do tego niezbędna jest dokumentacja finansowa firmy. PIT-y, podsumowania i bilanse są różne, w zależności od tego, czy rozliczasz się kartą przychodów i rozchodów, pełną księgowością czy też jesteś na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. 
  2. Rejestrową. Tutaj konieczny będzie wypis z CEIDG, zaświadczenie o nadaniu NIP albo REGON, zgoda małżonka albo intercyza. W przypadku spółki cywilnej konieczna będzie umowa spółki.
  3. Nieruchomościową. Są to dokumenty dotyczące kupowanej nieruchomości. Należy dostarczyć wypis z księgi wieczystej, umowę przedwstępną czy operat szacunkowy.

Jeśli chcesz się powiedzieć więcej na temat potrzebnej Ci dokumentacji, to serdecznie zapraszamy do lektury także tego artykułu: Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego.

Kredyt na B2B a wkład własny

Jak każdy klient, również osoba zarabiająca na B2B powinna zadbać o odpowiedni kapitał, potrzebny na wkład własny. Jego wartość w minimalnym wariancie wynosi 10% wartości nieruchomości, a nieraz okazuje się, że potrzeba 20%. Pamiętaj, że jeśli bank uzna Twoją umowę B2B za nie najbardziej stabilne źródło dochodów, to wówczas może się okazać, że potrzeba więcej wkładu własnego niż 20% wartości nieruchomości. 

Gdzie znaleźć kredyt hipoteczny dla osób samozatrudnionych?

Na naszej platformie, wnioskomat.com możesz znaleźć rozmaite oferty dla osób samozatrudnionych, wchodząc w link:

Ranking kredytów i pożyczek firmowych

Wyświetli Ci się lista instytucji, którzy chętnie udzielą Ci finansowania. Zobaczysz nie tylko wartość minimalnej i maksymalnej kwoty kredytu, ale też możliwy okres spłaty. Ponadto możesz od razu złożyć wniosek o finansowanie. 

Z czym możesz się zmierzyć wnioskując o kredyt na B2B?

Niestety, może być tak, że bank uzna branżę, w której prowadzisz działalność za dość ryzykowną, a co za tym idzie - nie będzie skory udzielić Ci finansowania. Mowa tutaj o takich gałęziach gospodarki jak np. transport czy budownictwo. Również taka branża jak gastronomia nie uchodzi za zbytnio bezpieczną, co na przykład miało swoje odzwierciedlenie w czasach pandemii koronawirusa. Ale nawet jeśli pracujesz w branży dość stabilnej, takiej jak np. programowanie, to wciąż możesz borykać się z pewnymi problemami przy staraniu się o kredyt hipoteczny, o ile Twoja umowa B2B nie przynosi stałych dochodów. 

Dodano: 26.12.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top