Czy warto inwestować w lokaty w euro w 2025 roku?

Opublikowano: 20 Maj 2025 Agnieszka Kłak 4 min. czytania

Kategoria: Blog bankowy

Lokaty bankowe są jednym z najpopularniejszych produktów, jeśli chodzi o inwestowanie. Bardzo wielu z nas, gdy tylko uzbiera nam się określona kwota śpieszy, by założyć lokatę. Jednak najczęściej taki depozyt gromadzi środki wyrażone w złotówkach. Ciekawą alternatywą może być natomiast lokata w euro.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • w którym polskim banku można założyć lokatę w euro,
  • kiedy lokata w euro okaże się korzystna,
  • co zrobić, by założyć lokatę w euro.
lokaty w euro

Czy w Polsce można skorzystać z lokaty w euro?

Tak, wśród produktów bankowych, jakimi są lokaty występują także lokaty walutowe, a wśród nich lokaty w euro. Jest to wygodne szczególnie dla tych klientów, którzy zgromadzili swoje oszczędności w euro, bądź w tej walucie osiągają dochody czy to z pracy etatowej czy z działalności gospodarczej. Lokaty w euro są oprocentowane, jednak zazwyczaj niżej niż lokaty złotówkowe.

Które banki w Polsce oferują lokaty w euro?

  • Velo Bank.
  • Bank Millennium.
  • mBank. 

Warto dodać, że oprócz lokat w euro dostępne są także lokaty w innych walutach, takich jak funt brytyjski czy dolar amerykański. 

Czy lokata w euro jest korzystniejsza niż ta w innej walucie?

Banki mają także klientów, którzy mają oszczędności w różnych walutach i mogliby założyć zarówno lokatę w euro jak i w innej walucie. Jednak euro w porównaniu do innych walut jest walutą dość stabilną. Lokata w euro jest więc mniej narażona na fluktuacje walutowe. To będzie miało kluczowe znaczenie, jeśli cenisz sobie stabilność. Natomiast jeśli chodzi o kwestie podatkowe, to zysk jest tak samo opodatkowany jak w przypadku innych lokat. 

Jak krok po kroku założyć lokatę w euro?

Przede wszystkim musisz prowadzić konto walutowe w euro. Ważne też będzie Twój dowód osobisty jako podstawa weryfikacji tożsamości. Prócz tego bank może zechcieć zweryfikować Twoje źródło dochodów. Następnie zadbaj o to, aby wpłacić depozyt minimalny. Wynosi on 1000 euro. Pamiętaj, że możesz wybrać lokatę na 3, 6 albo 12 miesięcy. Warto sprawdzić oprocentowanie lokat przed wyborem konkretnej. 

Jakie są plusy i minusy lokaty walutowej?

Plusy lokaty walutowej są następujące:

  • lokata w euro jest stabilna dzięki swojej walucie,
  • Twoje pieniądze są bezpieczne, nawet wobec ewentualnego kryzysu gospodarczego,
  • odporność na inflację - ważne dlatego, że spadek wartości złotego obniża też wartość oszczędności w złotówkach,
  • dywersyfikacja portfela inwestycyjnego - jest to szczególnie istotne dla klientów, którzy posiadają oszczędności w różnych walutach.

Do wad lokaty w euro zaliczymy:

  • niskie oprocentowanie, przez co odsetki (w ujęciu proporcjonalnym) będą mniejsze niż w przypadku lokaty w złotówkach,
  • mały wybór - tylko parę polskich banków oferuje lokaty walutowe,
  • ryzyko związanie z wahaniem kursów walut - choć euro jest dość stabilne, to jednak mimo wszystko zawsze może nastąpić dość silna zmiana kursu. 

Czy warto założyć lokatę walutową?

Jeśli posiadasz znaczniejsze środki w euro albo uzyskujesz dochód w takiej walucie, to z całą pewnością możesz przemyśleć założenie lokaty walutowej. Wprawdzie zysk nie będzie zbyt duży, za to stabilny i bezpieczny. Możesz pomyśleć o zakładaniu kolejnych lokat - po upływie terminu wcześniejszych. Będzie to znakomita inwestycja długoterminowa bez zbędnego ryzyka. 

Dodano: 20.05.2025

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top