Czym jest dywidenda?

Opublikowano: 29 Kwi 2024 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Dywidenda pozwala inwestorom na stabilne, spokojne i pewne inwestowanie na giełdzie. Z całą pewnością każdy, kto postanowi z niej skorzystać, wprawdzie nie może od razu liczyć na oszałamiający zysk, ale jeśli tylko wykaże się odpowiednią dozą cierpliwości, to w perspektywie długoterminowej może cieszyć się z korzyści znacznie wyższych niż inni, giełdowi gracze. Dywidendy są atrakcyjne również dlatego, że na giełdzie nie brakuje spółek, które dzielą się w ten sposób swoim zyskiem już od wielu lat.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega dywidenda,
 • kiedy należy spodziewać się wypłaty dywidendy,
 • ile można zarobić na dywidendzie,
 • na co uważać, wybierając spółkę. 
dywidenda

Dywidenda - co kryje się pod tym pojęciem?

Dywidenda to pojęcie wywodzące się z języka łacińskiego od słowa dividendum, co znaczy - rzecz do podziału. W praktyce są to aktywa (najczęściej w formie pieniądza) wypłacane inwestorom jako wynagrodzenie za to, że ci użyczyli swojego kapitału - czyli wykupili akcje danej firmy. Można więc tu mówić o pewnym podziale zysku spółki akcyjnej, spółki z o.o. albo spółki komandytowo akcyjnej. Bywa tak, że dywidenda nie jest wypłacana w pieniądzu, a np. poprzez przekazanie rzeczy ruchomej bądź nieruchomości. 

Kiedy możliwa jest wypłata dywidendy?

Dywidenda może być wypłacona wtedy, kiedy akcjonariusze spółki na zgromadzeniu walnym podejmą decyzję, że wypłata dywidendy za ostatni rok jest zasadna. Decydują także o tym, jaki procent zysku obrotowego z zeszłego roku zostanie przeznaczony na dywidendy. Jednak wcale nie musi zapaść pozytywna decyzja. Wobec tego nie można mieć zawsze 100% gwarancji, że nastąpi wypłata dywidendy.

Jeżeli spółka podjęła decyzję o wypłacie dywidendy inwestorowi, to będzie to możliwe tylko wówczas, kiedy w dniu prawa do dywidendy inwestor posiada akcje danej spółki. Natomiast wypłata środków następuje zazwyczaj w okresie dwóch tygodni o dnia prawa do dywidendy, czyli w dniu wypłaty dywidendy. 

W jaki sposób zarabia się na dywidendzie?

Na dywidendzie zarabiają tylko ci inwestorzy, którzy posiadają aktywne akcje. Wysokość zysku uzależniona jest do stopy dywidendy wyrażonej procentem. Wartość tejże stopy będzie uzależniona od tego, ile tak naprawdę z zysków spółka przeznaczy na wypłatę dywidendy, ile pieniędzy przypadnie na jedną akcję i ile tych akcji będzie w dniu prawa do dywidendy posiadał inwestor. W praktyce można spotkać się ze spółkami, który wypłacają dywidendy w wysokości od kilku do 15% wartości akcji, choć zdarzają się także większe stopy. 

Zysk z dywidendy - jak obliczyć?

Zasada obliczania zysku z dywidendy jest prosta - najpierw na podstawie stawek obliczamy zysk ze wszystkich akcji, które posiadamy, a następnie odejmujemy od tego podatek Belki, który wynosi 19%. Można to wyrazić wzorem:

(wartość dywidendy za jedną akcję x wszystkie akcje) x 0,81

Załóżmy zatem, że posiadamy 1000 akcji pewnej spółki, z czego każda akcja kosztowała 14,47 zł, a więc zainwestowaliśmy 14 470 zł. Dywidenda z jednej akcji wyniosła 1,23 zł czyli stopa zwrotu wyniosła 8,5%. Obliczmy zatem ile zyskamy z dywidendy:

zysk z dywidendy = (1,23 zł x 1000 akcji ) x 0,81 = 996,30 zł

Jak więc widać gołym okiem dość prosto można obliczyć korzyść. Użyty we wzorze współczynnik 0,81 wynika z tego, że podatek Belki wynosi 19%. 

Kiedy dywidenda nie jest opłacalna?

Należy pamiętać o tym, że każde wypłacenie dywidendy powoduje spadek wartości akcji, a im większa dywidenda tym większy spadek. Jakkolwiek przy niższych dywidendach akcje mogą po chwilowym spadku wrócić do swojej wcześniejszej wartości, a nawet wzrosnąć. Jednak, kiedy dywidenda jest ogromna, wynosi np. 50%, to wówczas akcje drastycznie maleją. Ich późniejsza sprzedaż będzie więc dla inwestora wysoce nieopłacalna. 

Jak zacząć zarabiać na dywidendach?

Przede wszystkim należy założyć konto maklerskie i rozpocząć inwestycję poprzez kupno akcji. Najtrudniejszy jest tutaj wybór odpowiedniej spółki. Warto kierować się tutaj konkretnymi wskazówkami, takimi jak:

 • sytuacja finansowa spółki,
 • posiadanie spółki przez jej założycieli,
 • wizerunek rynkowy spółki,
 • model biznesowy spółki,
 • płynności akcji spółki,
 • kurs akcji spółki,
 • dotychczasowy sposób wypłaty dywidendy i wartość stopy zwrotu.

Na polskim rynku nie brakuje spółek, które wypłacają dywidendy już do kilkunastu, a niektóre nawet od 20 lat.

Jak się rozliczyć z dywidendy?

Każdy inwestor, który już zdążył w swojej karierze skutecznie pomnożyć kapitał wie, jak ważne jest rozliczanie się z Urzędem Skarbowym ze wszystkich zysków. Można więc zacząć głowić się nad tym, jak w deklaracji rocznej uwzględnić dywidendy. Jako, że od tego typu zysku zawsze odliczany jest podatek Belki nie musimy martwić się tym, aby dodatkowo uwzględniać to w zeznaniu PIT. 

Dodano: 29.04.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top