Czym jest usługa Twisto?

Opublikowano: 08 Wrz 2021 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Aplikacja Twisto daje klientom możliwość skorzystania z pewnego rodzaju usługi, którym jest odroczenie płatności. Jest to coraz bardziej popularny sposób dokonywania zakupów w sytuacji, kiedy konsumentowi brakuje środków na koncie. Oczywiście, jest to usługa, która posiada swoje wady i zalety, a najbardziej korzystna może się okazać dla klienta w konkretnych sytuacjach.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym jest usługa Twisto?

Co to jest Twisto?

Twisto jest usługa, dostępna dzięki aplikacji mobilnej, poprzez którą można dokonywać zakupów z tzw. odroczoną płatnością. Twisto zostało stworzone przez czeskie przedsiębiorstwo, a na polskim rynku działa od 2019 roku. Od tego czasu w naszym kraju Twisto zdążyło już upowszechnić się na tyle, że nawet jeśli ktoś osobiście nie korzystał z usługi, to na pewno nazwa obiła mu się o uszy.

Mówiąc o Twisto należy pamiętać, iż jest to rodzaj usługi kredytowej. To znaczy, że Twisto łączy w sobie pewne elementy wzięte z kredytu odnawialnego, oferty ratalnej oraz karty kredytowej. Klient za pomocą karty Twisto może dokonać zakupów w sposób zdalny albo stacjonarny. Nie płaci przy tym za towary i usługi od razu.

Jak działa Twisto?

Dzięki swoim cechom charakterystycznym Twisto daje swojemu użytkownikowi szereg możliwości. W ramach tejże usługi można:

 • kupować odroczeniem płatności w sklepach stacjonarnych,
 • kupować z odroczeniem płatności w sklepach internetowych za pomocą usługi Twisto Pay,
 • zapłacić za zakupy po 21 dniach,
 • zapłacić za zakupy po 45 dniach, po uprzednim zarejestrowaniu się,
 • kupować w obcych walutach,
 • zawrzeć umowę limitu kredytowego na 121 dni,
 • płacić 10% wykorzystanej sumy z limitu kredytowego do końca miesiąca, a 90% zapłacić w miesiącu następnym. 

Warto dodać, że klient, korzystając z kredytu odnawialnego w ramach Twisto musi zapłacić prowizję za odroczenie płatności.

Odroczone płatności w Twisto

Płatności w Twisto choć są odroczone nadal pozostają zobowiązaniami klienta, które trzeba prędzej czy później uregulować. Posiadacz karty oraz aplikacji Twisto może dokonać płatności poprzez przelew na wskazany rachunek bankowy albo za pomocą usługi BLIK. Na stronie internetowej Twisto znajduje się zakładka, dzięki której każdy może w sposób łatwy i bezpieczny spłacić należność.

Jeżeli ktoś nie może albo nie chce zapłacić należności za jednym razem, może skorzystać z systemu ratalnego w ramach Twisto. Płatność będzie wtedy rozłożona na 3 raty. Dużym plusem jest tutaj fakt, że klient nie płaci dodatkowo za raty, tzn. nie musi ich spłacać wraz z oprocentowaniem, jak np. przy pożyczce. Jednakże, aby skorzystać z opcji ratalnej Twisto należy zrobić zakupy o łącznej wartości nie mniejszej niż 200 złotych. Termin spłaty każdej kolejnej raty przypada na 15 dzień następnego miesiąca.

Twisto opinie – wady i zalety

Oczywiście, usługa Twisto jak wszystko, co funkcjonuje na rynku ma swoich fanów, ale także przeciwników. Nie dla każdego będzie ona potrzebna czy wygodna, ale jej zwolennicy na pewno będą zadowoleni z jej niewątpliwych zalet, którymi są:

 • darmowe korzystanie z usługi,
 • brak formalności, 
 • ustanowienie limitu kredytowego przy rejestracji,
 • możliwość odroczenia płatności nawet o 1,5 miesiąca,
 • dokonywanie zakupów w obcych walutach bez uiszczania dodatkowej prowizji,
 • możliwość osobistego sprawdzenia jakości produktu, przed dokonaniem płatności. 

Jeżeli mowa jest o mankamentach Twisto to z całą należy zwrócić uwagę na to, że:

 • niezarejestrowani użytkownicy Twisto mają na spłatę zadłużenia tylko do 30 dni,
 • przedłużenie terminu płatności ponad 45 dni wiążę się z dodatkowymi opłatami – za każde 100 zł obowiązuje prowizja w wysokości 4,25%,
 • skorzystać z usługi można tylko w partnerskich sklepach Twisto. 

Karta Twisto

Karta Twisto jest to narzędzie podobne do karty kredytowej, tyle że działająca na zasadach i w zakresie usługi Twisto. Narzędzie to służy do dokonywania zakupów w sklepach stacjonarnych, które mają podpisaną umowę partnerską z Twisto. Przy wybraniu danych produktów, należy udać się z nimi do kasy, a następnie zeskanować kartę Twisto – może to uczynić kasjer, jeśli kasa nie jest samoobsługowa. W tym momencie następuje odroczenie płatności.

Karta Twisto działa zgodnie ze wszystkimi już wspominanymi zasadami usługi Twisto. Znaczy to, że jeśli np. płacąc kartą Twisto klient chce rozłożyć płatność na raty, musi wpierw dokonać zakupów za min. 200 zł, klient niezarejestrowany odroczy płatność 21 dni, zarejestrowany o 45 dni itd. Karta Twisto nie jest jednak kartą kredytową. To, co ją różni od karty kredytowej to brak możliwości wypłacenia pieniędzy z bankomatu.

Przy dokonywaniu zakupów online karta Twisto jest zbędna. Tutaj wystarczy z korzystać z usługi Twisto wchodząc na jej stronę internetową.

Usługa Twisto – czy to się opłaca?

Z całą pewnością usługa Twisto posiada więcej zalet niż wad. Nie ma ukrytych opłat, prowizja występuje tylko w jasnych, konkretnie określonych okolicznościach. Twisto skierowane jest dla tych, którzy mają potrzebę dokonania zakupów, ale w tej chwili nie stać ich na to. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób młodych, które dopiero zaczynają pracę, dla tych, którzy posiadają chwilowe problemy z płynnością finansową i dla tych, którzy po prostu mają bardzo duże potrzeby konsumenckie.

Natomiast osoby, które zawsze posiadają pieniądze na koncie nie muszą, ale również mogą z niej skorzystać, np. jeśli chcieliby ocenić jakość zakupionych rzeczy przed zapłaceniem za nie. Twisto jest zatem rozwiązaniem dobrym, ale decyzja co do skorzystania z usługi oraz ocena jej opłacalności należy indywidualnie do każdego zainteresowanego klienta.

Dodano: 08.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top