Długi weekend – szansa dla hoteli i branży gastronomicznej. Dłużnicy alimentacyjni w Polsce. Inflacja w Polsce

Opublikowano: 2021-06-01 11:15:07 Aleksandra Jakubowska 3 min. czytania

Kategoria: News

Długi weekend – szansa dla hoteli i branży gastronomicznej. Dłużnicy alimentacyjni w Polsce. Inflacja w Polsce

Długi weekend – szansa dla hoteli i branży gastronomicznej

Przed nami długi czerwcowy weekend – większość Polaków spędzi go w Polsce. Niemalże bez ograniczeń można już wynajmować pokoje w hotelach oraz korzystać z gastronomii. Jest to duża szansa dla branży turystycznej, aby odrobić choć trochę strat spowodowanych lockdownem z powodu pandemii koronawirus. Zgodnie z danymi KRD zaległości w firmach gastronomicznych wzrosły o 28 %, a w firmach noclegowych aż o 41%. Zadłużonych jest 1364 podmiotów na łączną kwotę  55,5 mln zł. Zgodnie z badaniem KRD „Turystyka i wypoczynek w pandemii”  co trzeci Polak deklaruje chęć wyjazdu na długi weekend czerwcowy, a co czwarty chce skorzystać z noclegów w pensjonatach. W hotelach oraz w agroturystyce można się spodziewać ok 34% osób, które zadeklarowały wyjazd. Życzymy udanego weekendu oraz dużych zarobków w w/w branżach!

Dłużnicy alimentacyjni w Polsce

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez BIG InfoMonitor w Polsce nadal mamy sporo dłużników alimentacyjnych (końcem kwietnia było 265 394 osób), pomimo danych które wskazują na spadek ogólnej liczby osób niepłacących alimentów – spadek o 17 529 w odniesieniu do poprzedniego roku. Na ów spadek miał wpływ Fundusz Alimentacyjny, do którego w kwietniu 2021 dopisano aż 27671 dłużników. Poza tym zgodnie z Polskim prawem z BIGu wykreślani są zobowiązania dłużników, które przekraczają 6 letni okres.

Szkoda, że tak mało osób deklaruje chociażby okazjonalne wsparcie swoich dzieci, a spadek ogólnej liczby dłużników nie maleje z powodu regulowanie zobowiązań na rzecz dzieci.

Inflacja w Polsce

Czekamy na informację z GUS w sprawie wskaźnika inflacji w maju 2021. W ubiegłym miesięcy tj w kwietniu wskaźnik wyniósł 4,3 %.  Zgodnie z przewidywaniami analityków niestety spodziewamy się wzrostu inflacji do poziomu 4,5-5%. Niepokojące są też informacje, że inflacja sama z siebie nie zacznie spadać, brak jest ku temu jakichkolwiek przesłanek.

Prawdopodobnie Rada Polityki Pieniężnej w najbliższym czasie będzie zmuszona podwyższyć stopy procentowe, uregulować programu skupu aktywów wprowadzonego dla wsparcia wzrostu gospodarczego

Zaktualizowano: 2021-06-02 15:16:03

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top