Na jaką kwotę mogę wziąć kredyt hipoteczny, jeśli zarabiam 8000, 9000, 10 000 zł netto?

Opublikowano: 17 Kwi 2024 Agnieszka Kłak 4 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Obsługując bardzo wielu, różnorodnych klientów spotkamy także takich, którzy uzyskują przyzwoite, comiesięczne dochody w wysokości od 8000 do 10 000 zł netto. Gdy taki klient stara się o kredyt hipoteczny, to jedną z podstawowych kwestii, jaka go zainteresuje będzie maksymalna dostępna kwota zobowiązania. Jest to bardzo istotne, gdyż determinuje to, za jaką kwotę możemy nabyć interesującą nas nieruchomość.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co wpływa na Twoją zdolność kredytową,
  • jak wysoka jest zdolność kredytowa przy zarobkach 8000 - 10 000 zł netto,
  • jak sprawdzić swoją zdolność kredytową.
kwota kredytu hipotecznego

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa przy staraniu się o kredyt hipoteczny jest to nic innego, jak zdolność do spłaty zadłużenia na określoną kwotę. Banki bardzo dokładnie wyliczają zdolność kredytową wnioskodawców, dzięki czemu obliczają prawdopodobieństwo pełnej wypłacalności klientów. Pod uwagę brane są liczne czynniki, takie jak:

  • wysokość dochodów klienta,
  • stabilność źródła dochodów,
  • koszty utrzymania gospodarstwa domowego,
  • liczba osób na utrzymaniu,
  • wysokość aktualnie spłacanych zobowiązań,
  • limity na kartach i rachunkach.

Bardzo ważna jest również historia kredytowa, która będzie sprawdzana w bazie BIK. 

Kwota kredytu hipotecznego przy zarobkach 8000 zł netto

Jaka zdolność kredytowa będzie przy zarobkach 8000 złotych netto? Taka kwota uzyskiwania na rękę jest już bardzo przyzwoita i takiej wypłaty raczej nie zobaczą szeregowi pracownicy. Dochód tego rzędu uzyskują za to specjaliści, pracownicy naukowi o znacznych osiągnięciach, najlepsi lekarze, a także osoby pełniące funkcje kierownicze. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli zarabiasz 8000 zł to możesz już samodzielnie wnioskować o kredyt hipoteczny. Ale jaka kwota będzie dostępna?

To zależy m.in. od tego, co już wymieniliśmy powyżej, czyli nie tylko od czystego dochodu, ale też ponoszonych wydatków. Nie bez znaczenia będzie też to, na jak długi okres chcesz zaciągnąć zobowiązanie. Jeśli nie posiadasz zbyt dużych zadłużeń czy innych wydatków, to możesz skutecznie starać się o kredyt hipoteczny opiewający od 150 000 do 400 000 zł. Bardzo dobrą ofertę ma tutaj Alior Bank.

Kwota kredytu hipotecznego przy zarobkach 9000 zł netto

Kredyt hipoteczny przy zarobkach 9000 złotych netto naturalnie będzie opiewał na jeszcze wyższe kwoty. Oczywiście znowu trzeba brać pod uwagę wszystkie czynniki, które wpływają na ocenę zdolności. Pamiętaj też zawsze o tym, jak wygląda Twoja aktualna historia kredytowa. Ważne jest, aby wszystkie długi, które klient zaciągał w przeszłości były przez nieco spłacone w całości i terminowo. Wówczas z powodzeniem możesz starać się o kredyt od 300 000 do nawet 650 000 zł. Atrakcyjną propozycję przygotował dla Ciebie VeloBank, ale także ING Bank Śląski

Kwota kredytu hipotecznego przy zarobkach 10 000 zł netto

Klient ze zdolnością kredytową przy zarobkach 10000 złotych ma bardzo szerokie pole działania na rynku kredytowym. Zwróćmy uwagę, że niejednokrotnie 10000 zł to dochody uzyskiwane przez parę starającą się o kredyt, a tutaj mamy do czynienia z jedną tylko osobą. Dla takiego klienta zakup mieszkania lub domu nie będzie stanowił większego problemu. Rzecz jasna bank bierze pod uwagę także koszty klienta. Dostępna kwota to najczęściej od 375 000 zł do 800 000 zł. Godną uwagi jest tutaj oferta PKO Banku Polskiego

Czy można samemu wyliczyć swoją zdolność kredytową?

Zapewne niejeden Czytelnik pomyślał: "W takim razie pewnie nie dostanę kredytu przy zarobkach mniejszych niż 8000 zł netto". Nic bardziej mylnego. W takiej sytuacji kredyt hipoteczny nadal jest dostępną opcją, tyle że będzie on opiewał na niższe kwoty, niż wykazaliśmy w powyższych przykładach. Każdy może samemu obliczyć swoją zdolność kredytową, korzystając z bezpłatnego narzędzia na stronie wnioskomat.com jakim jest:

Kalkulator zdolności kredytowej

Dzięki temu dowiesz się, jak duży kredyt możesz spłacać przy swojej obecnej sytuacji finansowej. 

Dodano: 17.04.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top