Pożyczka pod zastaw nieruchomości, czyli elastyczne finansowanie dla każdego klienta

Opublikowano: 26 Paź 2020 Urszula Sokół 8 min. czytania

Kategoria: Domowe finanseBlog finansowy

Dziś przedstawimy Państwu artykuł z gościnnym udziałem Bożeny Bartoszewicz – Prezes Zarządu Kancelarii Prawno-Finansowa B&P Sp. z o.o. oferującej produkt S.O.S Finance. W ofercie firmy znajdują się pożyczki pod zabezpieczenie hipoteczne dla każdej grupy klientów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że są do produkty, które dają możliwość elastycznego dostosowania finansowania dla klienta w zależności od potrzeb i możliwości spłaty. Dziś poznamy główne zalety tego produktu oraz historie klientów, którym to finansowanie pomogło w znaczący sposób. 

Pożyczka pod zastaw nieruchomości, czyli elastyczne finansowanie dla każdego klienta

W szerokim spektrum działalności S.O.S Finance Bożeny Bartoszewicz największym powodzeniem cieszą się produkty w postaci pożyczek pod zabezpieczenie hipoteczne dla przedsiębiorców oraz osób fizycznych. Jak podkreśla Bożena Bartoszewicz:

W obecnych niełatwych czasach firma stara się dopasować do wymagań i oczekiwań naszych klientów. Nasi klienci to zarówno osoby wnioskujące o dofinansowanie (pożyczkobiorcy) jak również podmioty udzielające tych dofinansowań (inwestorzy prywatni i instytucjonalni). Niełatwe chwilowo czasy dla naszej branży wymuszają na nas dokładniejszą niż zazwyczaj weryfikację pożyczkobiorców. Otrzymujemy wiele wniosków o dofinansowanie, wynikających bardziej z pilnej potrzeby zażegnania nagłego kryzysu finansowego niż z realnego przemyślanego pomysłu inwestycyjnego. Wnioski takie na ogół nie są rozpatrywane pozytywnie. Jednak większość klientów znajdujących się w trudniejszej sytuacji finansowej dysponujących nieruchomością spełniającą odpowiednie kryteria ma szanse na uzyskanie finansowania. Decydenci podchodzą do każdej transakcji bardzo indywidualnie. Wiele zmiennych ma wpływ na ostateczną decyzję.

W kolejnych słowach naszej rozmowy dowiadujemy się więcej o modelu funkcjonowania firmy i kryteriach przyznawania pożyczek:

S.O.S Finance współpracuje z grupą prywatnych inwestorów. Inwestorzy ci w dzisiejszych uwarunkowaniach  są coraz bardziej ostrożni w inwestowaniu swoich środków. Prócz oceny realności wymagań pożyczkobiorcy dużą uwagę przywiązują do jakości zabezpieczenia. Do zainteresowania się inwestycją której zabezpieczeniem są mieszkania i działki budowlane w średnich i większych miastach nie trzeba nikogo namawiać. Coraz trudniej jest ich przekonać do klienta dysponującego nieruchomością niezbyt atrakcyjną lokalizacyjnie oraz do klienta nie mającego odpowiednich argumentów jak: odpowiednie dochody, historia i zdolność kredytowa, wiek, itp. Zdarza się, że czasami  w wyniku indywidualnego podejścia do sytuacji finansowej i zawodowej klienta pozytywnie rozpatrujemy wnioski których zweryfikowanie według zasad podanych powyżej zwykle skończyłyby się odmową finansowania.

Warto tutaj zaznaczyć, że procedury i wytyczne, którymi kieruje się spółka są odmienne od tych występujących w bankach komercyjnych. Tutaj nie ma sztywnych zasad i wskaźników – liczy się całościowa ocena klienta, jego pomysł na wykorzystanie środków (zwłaszcza w kontekście klientów biznesowych) oraz przedmiot zabezpieczenia transakcji.

Mnóstwo przykładów udanych transakcji oraz zawarcia satysfakcjonujących umów dla obu stron dostarcza nam każdy dzień pracy. Kilka z nich w naszej rozmowie z Bożeną Bartoszewicz zostało szczególnie wyróżnionych:

Młody rzemieślnik z małej miejscowości w województwie małopolskim zawnioskował o pożyczkę w kwocie ponad 300.000 zł na otworzenie własnego zakładu obróbki kamienia. Celem pożyczki był zakup profesjonalnych maszyn do cięcia i obróbki kamienia. Przedstawiony biznes plan, ocena rentowności rynku tego rodzaju usług oraz umiejscowienie klienta na tym rynku przekonały inwestora do udzielenia pożyczki mimo że klient dopiero rozpoczynał samodzielną działalność gospodarczą i mimo że zabezpieczeniem była użyczona hipoteka nieruchomości. Czynnikiem decydującym o pozytywnej decyzji był fakt iż właścicielem nieruchomości byli rodzice żony klienta. Inwestor wyszedł z założenia, że klient na tyle dobrze przemyślał i obliczył swoje przedsięwzięcie skoro zdecydował się zadysponować nie swoją nieruchomością (za zgodą właścicieli oczywiście). Decyzja inwestora okazała się po czasie decyzja słuszną: zakład kamieniarski dobrze prosperuje, pożyczka jest terminowo spłacana. Klient kontaktuje się z nami co jaki czas sprawozdając swoje postępy w spłacaniu zobowiązania  nie omieszkując każdorazowo wyrażać swojego zadowolenia z nawiązania współpracy z S.O.S Finance w sytuacji gdy nikt nie chciał wyciągnąć do niego pomocnej ręki.

Innym przykładem szczególnego potraktowania klienta jest rozpatrzenie wniosku osoby fizycznej, Pani Teresy osoby samotnej bez rodziny, prowadzącej nadal mały zakład krawiecki.

Kobieta potrzebowała 50.000 zł na sfinansowanie rozwiązania zawiłości prawnych dotyczących swoich spraw własnościowych. Wiek klientki (75 lat) praktycznie uniemożliwiał staranie się o pożyczkę w jakiejkolwiek instytucji bankowej. Inwestor zdecydował się udzielić pożyczki starszej pani pod zabezpieczenie jej udziałów w nieruchomości (potrzebującej uporządkowania prawnego). Inwestor ten, osobiście, z racji wykonywanego zawodu, przeprowadził klientkę przez skomplikowane procedury prawne dzięki czemu  Pani Teresa spełniła swój cel pożyczkowy a inwestor jednocześnie uczynił swoje zabezpieczenie realnym i bezpiecznym. Nieruchomość wróciła w całości do  posiadania klientki, przynosi dochody z wynajmu z których to dochodów  jest terminowo spłacana pożyczka. Starsza Pani żyje sobie teraz spokojnie, osiągając stały dodatkowy dochód. Kontaktuje się czasami z nami nie szczędząc przy tym słów sympatii i podziękowań na ręce Bożeny za okazaną pomoc w sytuacji dla niej bardzo trudnej i wydawałoby się beznadziejnej.

Patrząc na te dwa przykłady wyraźnie widzimy, jak indywidualne jest podejście S.O.S Finance do każdego klienta zarówno indywidualnego, jak i będącego przedsiębiorcą. Warto poznać też inny wymiar takich pożyczek – nie są to tylko cyfry i transakcje, ale zwyczajne, ludzie historie.

Powyższe ilustracje dobitnie świadczą o tym, że przy konieczności zachowania twardych zasad i założonego kryterium wobec klienta pożyczkobiorcy warto czasem głębiej pochylić się nad  pożyczkobiorcą znajdując w nim i jego problemie dodatkowe na pozór niewidoczne argumenty pomocne  później inwestorowi do podjęcia pozytywnej bezpiecznej decyzji udzielenia pożyczki. Podjęte w przytoczonych przykładach korzystne dla pożyczkobiorców decyzje wygenerowały nam oprócz standardowych przychodów finansowych, przychody pozytywnych emocji płynących od klientów w naszym kierunku. Sprawia to  sporo satysfakcji zawodowej tak bardzo ważnej i potrzebnej nam w codziennej pracy. Warto być elastycznym…

Zaktualizowano: 13.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (10)


 • Avatar skoczylas

  skoczylas
  25.02.2021 19:46:19

  w końcu ludzkie podejście do klienta a nie tylko przez cyfry w systemie i jakieś wygórowane wskaźniki

  Odpowiedź
 • Avatar mysza

  mysza
  15.02.2021 15:53:42

  dobrze wiedzieć, że jest taka opcja ;)

  Odpowiedź
 • Avatar Antica

  Antica
  03.11.2020 16:42:16

  Mam już kredyt hipoteczny. Czy mogę dostać taką pożyczkę?

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor Antica
  04.01.2021 20:27:54

  Tak, jeden z produktów S.O.S Finance dopuszcza zabezpieczenie na nieruchomości, która posiada już obciążoną hipotekę z tytułu kredytu bankowego.

 • Avatar kris8

  kris8
  03.11.2020 08:41:45

  ten produkt uzupełnia niszę, której banki nie chcą kredytować

  Odpowiedź
 • Avatar Biedro

  Biedro
  29.10.2020 08:51:16

  Często jest tak, że wiele firm ma dużo nieruchomości, a nie może dostać kredytu i to chyba jest sposób na lepsze wykorzystanie posiadanego majątku..

  Odpowiedź
 • Avatar trusiek

  trusiek
  27.10.2020 07:56:18

  mam firme transportowa czy to jest pozyczka dla mnie ???

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor trusiek
  27.10.2020 16:20:49

  Tak, S.O.S Finance oferuje pożyczki dla przedsiębiorców niezależnie od branży. W ostatecznej decyzji kredytowej liczy się całościowa ocena: firmy, klienta i nieruchomości.

 • Avatar Janek

  Janek
  26.10.2020 09:43:50

  Czy można mieszkać dalej w tej nieruchomości?

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor Janek
  26.10.2020 15:32:05

  Tak. Możliwość korzystania z nieruchomości nie zmienia się - nadal można mieszkać w swoim domu. Staje się ona tylko przedmiotem zabezpieczenia.

Top